Domů
Akumulace energie
BNEF: Cena Li-Ion baterií loni klesla o 24 %, a to i přes dvojnásobný nárůst ceny jedné ze základních surovin
STEAG baterie 15 MW

BNEF: Cena Li-Ion baterií loni klesla o 24 %, a to i přes dvojnásobný nárůst ceny jedné ze základních surovin

Výzkumná organizace Bloomberg New Energy Finance (BNEF) v jedné ze svých 10 predikcí pro rok 2018 očekává, že bude pokračovat klesající trend ceny lithium-iontových (Li-Ion) bateriových packů, a to i přes rostoucí cenu základních prvků používaných při jejich výrobě – lithia a kobaltu. V loňském roce poklesla podle odhadů BNEF cena Li-Ion bateriových packů o nejméně 24 %. 

BNEF předpokládá, že klesající trend ceny Li-Ion bateriových packů bude pokračovat i v letošním roce, ovšem pomalejším tempem než v předchozích letech.

Za zpomalením poklesu ceny má stát růst ceny kobaltu a lithia, základních prvků používaných při jejich výrobě. Cena kobaltu vzrostla podle BNEF v loňském roce o 129 %, cena lithia o 29 %.

„To způsobí růst průměrné ceny bateriových článků v roce 2018 vedoucí k mnoha titulkům o tom, jak jsou revoluce v elektromobilitě a rozvoj úložišť energie v ohrožení. I přesto očekáváme průměrný pokles ceny bateriových packů o 10 až 15 %, který bude způsobený úsporami z rozsahu, větší průměrnou velikostí packů a zvyšováním energetické hustoty o 5 až 7 % ročně,“ uvedla organizace BNEF ve svém výhledu. 

Klesající investiční náklady, rostoucí potřeba flexibilních zdrojů elektřiny a vyšší důvěra v tuto technologii budou podle BNEF stát za rozmachem bateriových úložišť.

Největším světovým trhem má být druhým rokem v řadě Jižní Korea, ve které je nyní uváděn do provozu největší bateriový systém na světě, jehož instalovaný výkon dosahuje 150 MW.

Poptávka po kobaltu má do roku 2026 vzrůst o třetinu

Více než polovina globální produkce kobaltu pochází z Konga. Africká země v roce 2016 vyprodukovala 66 000 tun. Druhý největší producent, Čína, oproti tomu vyprodukoval 7700 tun. Těžba kobaltu v Kongu většinou probíhá neformálně v nejistých podmínkách, které v některých případech zahrnují dětskou práci.

Trh s kobaltem má podle analytiků CRU Group 5500tunový schodek, světové dodávky v roce 2016 poklesly o 3,9 %. Nové projekty společnosti Katanga vlastněné Glencore Plc, společně s projekty Eurasian Resources Group by měly pomoci deficit zmírnit. Rostoucí ceny jsou podnětem pro asijské země k výrobě kobaltu jako vedlejšího produktu při produkci jiných kovů, jako je nikl nebo měď.

Chile, které je největším producentem mědi, začíná prozkoumávat množství zásob kobaltu v zemi a možnosti obnovení těžby, která v zemi skončila před více než sedmdesáti lety. První společnost Cobalt Corp. se spojila se dvěma dalšími firmami, aby vytvořila to, co nazývá největším světovým průzkumníkem nerostných surovin.

Podle analytiků CRU Group by měla globální poptávka po kobaltu do roku 2026 vzrůst o 34 %.

Poptávka po kobaltu pro baterie. Zdroj: Bloomberg
Poptávka po kobaltu pro baterie. Zdroj: Bloomberg

Úvodní fotografie: Instalace lithium-iontových bateriových úložišť u uhelné elektrárny společnosti STEAG. Zdroj: www.steag.com

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Petr
18. leden 2018, 11:24

Takže ať se nadává na staré automobilky jak chce, zjevně nejvíc ze všech zaspali těžaři surovin :)

Prostě to není tak jednoduché, jako když usne zelený aktivista, a naráz čáry máry fuk a ve svém vlkém snu vyčaruje hned 100.000.000 elektrovozů.

Jan Veselý
18. leden 2018, 12:36

RNC Mineral dávají dohromady peníze na rozjezd dolu na nikl a kobalt v Quebecu. Zásoby těžitelného kobaltu by měly být okolo 126kt kobaltu a 3.15 Mt niklu. Důl by měl být v provozu do roku 2021. zdroj

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516