Prodeje elektromobilů v Evropě v Q1 2020 meziročně vzrostly o desítky procent

DomůČistá mobilitaProdeje elektromobilů v Evropě v Q1 2020 meziročně vzrostly o desítky procent

Podle Evropské asociace výrobců automobilů elektromobily v prvním kvartálu roku 2020 významně zvýšily svůj podíl na trhu. Nyní mezi novými automobily tvoří 6,8 % trhu, přičemž v prvním kvartálu roku 2019 to bylo pouze 2,5 %. Důvodem je zejména obecný pokles nových nákupů a registrací osobních vozidel v důsledku pandemie koronaviru. Informoval o tom portál Euractiv.

Podle dat Evropské asociace výrobců automobilů (European Automobile Manufacturers Association) celkové prodeje osobních automobilů v Evropské unii, Spojeném království a zemích EFTA během prvních tří měsíců tohoto roku poklesly o 16,5 %. Celkem bylo v prvním kvartálu roku 2020 registrováno v EU o něco málo více než 3 miliony vozidel, z toho 52,3 % benzínových a 29,9 % dieselových. Důvodem nižších prodejů byly i uzavřené prodejny, ale také celkově nižší poptávka v důsledku pandemie koronaviru.

Nová osobní auta dle typu paliva v EU. Zdroj: ACEA

Neprodaná konvenční auta další rozvoj elektromobility zbrzdí

Elektromobilů bylo prodaných více než 130 tisíc a na celkových prodejích osobních aut se podílely 6,7 %. Prodeje elektromobilů se více než zdvojnásobily ve srovnání s prvním kvartálem roku 2019. Podobně dosáhly podstatného nárůstu i hybridní elektromobily – o 45,1 %. Přestože došlo ke zvýšení podílu elektromobilů na nových prodaných automobilech, tak podle německé automobilové asociace ZDK, bude další přechod k elektromobilitě těžší kvůli nahromaděným neprodaným konvenčním automobilům.

„U německých prodejců je momentálně 750 tisíc až 1 milion neprodaných automobilů, naprostá většina z nich jsou benzínová a dieselová auta.“

Ulrich Koester, mluvčí ZDK

Registrace nových osobních automobilů s alternativními palivy v EU. Zdroj: ACEA

Automobilky prodeje elektromobilů potřebují k plnění legislativy

Výrobci automobilů potřebují prodávat více elektromobilů kvůli legislativě EU. Mezi lety 2007-2021 musí snížit emise CO2 prodaných automobilů o 40 %  a o dalších 37,5 % do roku 2030. Jinak je čekají vysoké pokuty. Průměrné emise CO2 nového auta by neměly překročit 95 gramů CO2 na kilometr do roku 2021. Podle posledních dostupných statistik Evropské agentury pro životní prostředí za rok 2018 byly průměrné emise 120,4 gramů na kilometr.