Domů
Čistá mobilita
Prodeje elektromobilů v Evropě v Q1 2020 meziročně vzrostly o desítky procent
Zdroj: Kārlis Dambrāns / Creative Commons / CC BY 2.0

Prodeje elektromobilů v Evropě v Q1 2020 meziročně vzrostly o desítky procent

Podle Evropské asociace výrobců automobilů elektromobily v prvním kvartálu roku 2020 významně zvýšily svůj podíl na trhu. Nyní mezi novými automobily tvoří 6,8 % trhu, přičemž v prvním kvartálu roku 2019 to bylo pouze 2,5 %. Důvodem je zejména obecný pokles nových nákupů a registrací osobních vozidel v důsledku pandemie koronaviru. Informoval o tom portál Euractiv.

Podle dat Evropské asociace výrobců automobilů (European Automobile Manufacturers Association) celkové prodeje osobních automobilů v Evropské unii, Spojeném království a zemích EFTA během prvních tří měsíců tohoto roku poklesly o 16,5 %. Celkem bylo v prvním kvartálu roku 2020 registrováno v EU o něco málo více než 3 miliony vozidel, z toho 52,3 % benzínových a 29,9 % dieselových. Důvodem nižších prodejů byly i uzavřené prodejny, ale také celkově nižší poptávka v důsledku pandemie koronaviru.

Nová osobní auta dle typu paliva v EU. Zdroj: ACEA

Neprodaná konvenční auta další rozvoj elektromobility zbrzdí

Elektromobilů bylo prodaných více než 130 tisíc a na celkových prodejích osobních aut se podílely 6,7 %. Prodeje elektromobilů se více než zdvojnásobily ve srovnání s prvním kvartálem roku 2019. Podobně dosáhly podstatného nárůstu i hybridní elektromobily – o 45,1 %. Přestože došlo ke zvýšení podílu elektromobilů na nových prodaných automobilech, tak podle německé automobilové asociace ZDK, bude další přechod k elektromobilitě těžší kvůli nahromaděným neprodaným konvenčním automobilům.

„U německých prodejců je momentálně 750 tisíc až 1 milion neprodaných automobilů, naprostá většina z nich jsou benzínová a dieselová auta.“

Ulrich Koester, mluvčí ZDK

Registrace nových osobních automobilů s alternativními palivy v EU. Zdroj: ACEA

Automobilky prodeje elektromobilů potřebují k plnění legislativy

Výrobci automobilů potřebují prodávat více elektromobilů kvůli legislativě EU. Mezi lety 2007-2021 musí snížit emise CO2 prodaných automobilů o 40 %  a o dalších 37,5 % do roku 2030. Jinak je čekají vysoké pokuty. Průměrné emise CO2 nového auta by neměly překročit 95 gramů CO2 na kilometr do roku 2021. Podle posledních dostupných statistik Evropské agentury pro životní prostředí za rok 2018 byly průměrné emise 120,4 gramů na kilometr.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.