Německý trh bateriové akumulace elektřiny v posledních letech prudce roste, v letošním roce by podle predikce tamní Asociace pro akumulaci energie (BVES) měl celkový výkon bateriových úložišť v Německu dosáhnout až 700 MW. Růst trhu táhnou jak velké baterie určené pro stabilizaci sítě, tak domácí bateriová úložiště.

Podle asociace BVES by měl výkon velkých bateriových úložišť v Německu dosáhnout do konce letošního roku zhruba 323 MW, dalších 110 MW má přibýt na začátku roku 2019. Růstu trhu významně pomáhají i německé domácnosti – výkon domácích úložišť má podle konzultační společnosti Team Consult letos vzrůst na 385 MW, tedy zhruba o třetinu ve srovnání s loňskými 280 MW, uvádí agentura Platts. Kromě výkonu je druhým významným parametrem úložišť jejich akumulační kapacita, tu však společnosti v tomto případě neuvádí.

Trhu pomáhá pokles cen baterií a růst výkonu v OZE

Jednou z hlavních hnacích sil trhu je pokles cen baterií, které od roku 2014 podle německé skupiny BSW zlevnily na polovinu. Podle BSW je nyní každá druhá střešní fotovoltaická elektrárna v Německu instalována v kombinaci s bateriovým úložištěm.

Německo je s rostoucím instalovaným výkonem v solárních a větrných elektrárnách, jenž by měl v nadcházejících měsících přesáhnout hranici 100 GW, klíčovým trhem pro rozvoj bateriové akumulace. Podle asociace BVES by německá vláda měla pro zlepšení integrace bateriových úložišť na trhu s elektrickou energií usnadnit přístup těmto zařízením na vyrovnávací trh a snížit jim síťové poplatky.

V současné době největší německý projekt bateriového úložiště o výkonu 48 MW a kapacitě zhruba 50 MWh vzniká u města Jardelund ležícího na hranici s Dánskem. Spuštění úložiště je plánováno na letošní druhé čtvrtletí.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *