Domů
Elektřina
Italská města večer vypnou osvětlení radnic či památek kvůli růstu cen energií
Elektroměry
Zdroj: Pixabay

Italská města večer vypnou osvětlení radnic či památek kvůli růstu cen energií

Elektřina
11 komentářů
10. únor 2022, 13:12
ČTK

Několik tisíc italských obcí a měst, včetně Říma, Milána či Turína, dnes večer zhasne osvětlení radnic či památek na protest proti zvyšování cen energií. Informovala o tom ve středu večer místní média. Některé radnice plánují protest na hodinu, jiné na půl hodiny. Osvícen nebude večer od osmi například Kapitol v Římě, od osmi do devíti zhasne milánská radnice, svítit nebude ani Palazzo Vecchio ve Florencii, v němž sídlí tamní radnice, či monumentální turínská památka Mole Antonelliana.

„S touhle iniciativou zcela souhlasíme. Nárůst účtů za energie způsobuje vážné problémy rodinám i institucím. Je to problém, který se musí řešit, a jsem si jistý, že vláda toto volání občanů a radnic vyslyší,“ uvedl starosta Říma Roberto Gualtieri.

Protest organizuje sdružení italských obcí (ANCI), podle něhož zatím vláda na jejich žádosti o pomoc nereagovala dostatečně. „Proto dnes v osm večer mnohé obce v zemi symbolicky zhasnou osvětlení svých reprezentativních budov či důležitých míst,“ řekl šéf ANCI a starosta jihoitalského města Bari Antonio Decaro. Pokud vláda nebude situaci řešit, může to podle něj obce donutit k omezení služeb. „A začneme veřejným osvětlením, které ale také hraje důležitou roli při bezpečnosti,“ dodal Decaro.

Ceny elektřiny v Itálii letos vzrostly o 55 procent a plynu o 42 procent, uvedla agentura ANSA. To způsobilo velké problémy rodinám, podnikům i radnicím.

Italská vláda ve středu oznámila, že připravuje balík pomoci v hodnotě pět až sedm miliard eur, jímž chce důsledky zdražování energií zmírnit.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Martin P
10. únor 2022, 14:11

To zhasínání veřejného osvětlení by prospělo i v jiných parametrech. Dokud se bude instalovat LED osvětlení s teplotou chromatičnosti nad 2000K, bude to mít vliv na kvalitu spánku obyvatel i na druhovou pestrost a množství hmyzu - odkazuju na Hynka Medřického. Souvislostí, co všechno nevhodně zvolené a používané LED zdroje způsobují, je mnoho.

minduton
10. únor 2022, 20:24

Si myslím, že by to prospělo v mnoha ohledech i v ČR. Spousta osvětlení svítí v noci naprosto zbytečně a to nemyslím zrovna světlo, které by odpuzovalo zloděje a pobudy. Je vidět, že elektřina je pořád příliš levná.

Karásek
10. únor 2022, 15:31

Aspoň se nebude plejtvat. Tak by se to mělo dělat i jinde. Velké množství energie se vyplejtvá ni na svítících reklamách.

Vojvodik Petr
10. únor 2022, 15:52

Nekup to. Skončila doba skotaceni.

hellokitty
10. únor 2022, 17:44

"Několik tisíc italských obcí a měst, včetně Říma, Milána či Turína, dnes večer zhasne osvětlení radnic či památek na protest proti zvyšování cen energií." - skoda ze nemaju viac rozumu a nerobia to na protest proti plytvaniu energiami a zmene klimy, to by davalo do buducnosti vacsi zmysel

druhu planetu si za peniaze nekupime, ani za milion miliard

Maly Jarda
10. únor 2022, 18:48

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

chtěl bych vidět vaši diagnozu .. anebo raději ne
.

Vojvodik Petr
10. únor 2022, 18:52

Klima se mění nezávisle na lidech.

Michal
10. únor 2022, 19:00

Aspoň k něčemu jsou ty vysoké ceny energií dobré. Tohle plýtvavé svícení by se mělo vypnout nadobro.

Karásek
10. únor 2022, 20:36

Bylo by fakt lepší, kdyby to vypínuli natrvalo a nedělali světelné znečištění.

nikdo
10. únor 2022, 19:07

Nevím jak v Itálii ale u nás je mezi 22:00 a 6:00 noční klid očekával bych že bude respektován a nebude osvětleno kde co od reklam po památky, lidé jsou fyziologicky uzpůsobeni k tomu aby v noci spali a toto světelné znečištění nám snižuje imunitu a zkracuje život.

Bob
12. únor 2022, 14:50

Na druhé straně veřejné komunikace mají podle svého zařazení do kategorie danou nejnižší hodnotu osvětlení v noci. Tu hodnotu musí provozovatelé (obce) dodržovat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se