Slovenská továrna na baterie pro elektromobily získala dotaci 5 mil. eur

DomůElektromobilitaSlovenská továrna na baterie pro elektromobily získala dotaci 5 mil. eur

Očekávaná obrovská výrobní linka na Slovensku získala dotaci 5 milionů eur od tamní vlády. Výrobní linka by měla začít vyrábět baterie pro elektromobily již příští rok a do roku 2024 by měla vyrobit baterie pro až 240 000 elektromobilů.

Dotace od slovenské vlády ve výši 5 milionů eur (zhruba 127 milionů korun), jak informoval internetový portál Power Engineering International, přispěla na první fázi získávání finančních prostředků ve výši 100 milionů eur (zhruba 2,5 miliardy korun). Tato investice má zajistit výstavbu továrny na baterie s nejnovější technologií a potenciálem poskytnout do roku 2024 až 240 000 elektromobilům nejmodernější baterie.

Počáteční výrobní kapacita 100 MWh/rok

Konstrukce první fáze výrobní linky, která bude mít kapacitu pro výrobu 1500 baterií ročně, což je zhruba 100 MWh/rok, by měla začít již tento rok. První baterie by se potom měly vyrobit do konce příštího roku.

„Inobat Auto je připraveno řešit některé z největších výzev, kterým čelí průmysl s elektromobily. Až se příští měsíc uzavře druhé investiční kolo, budeme moci využít naše nejmodernější technologie na výrobu baterií, které významně zkrátí dobu nabíjení a prodlouží životnost baterií u elektromobilů,“ komentoval situaci Marián Boček, spoluzakladatel InoBat Auto.

Evropa chce dopředu

Dotace od slovenské vlády pouze podtrhuje místní touhu stát se lídrem v technologických inovacích a výrobě baterií v době, kdy se evropské společnosti snaží dostihnout asijskou konkurenci, která v současné době dominuje na tomto trhu.

U Evropy se předpovídá, že je zhruba 5 let pozadu za Asií v technologii pro baterie navzdory předpokladům, že se stane druhým největším trhem pro baterie pro elektromobily na světě.

Společnost InoBat Auto je podpořena silným konsorciem investorů a technologických společností včetně hlavního investora, IMP Group, a americké energeticko-technologické firmy Wildcat Discovery Technologies.

Autor úvodní fotografie: wahousegop na www.flickr.com