Domů
Elektromobilita
Polovina všech amerických elektromobilů se prodává v Kalifornii

Polovina všech amerických elektromobilů se prodává v Kalifornii

Téměř polovina všech elektromobilů, které byly v roce 2016 prodány v USA, se prodaly na území státu Kalifornie. Tvrdí to výsledky dat, zpracovaných portálem EV Volumes, který monitoruje trh s elektromobily v USA.

Informační a poradenský portál EV Volumes, který se zaměřuje na elektromobilitu, zpracoval data z prodejů elektromobilů za posledních 5 let (2011 – 2016). Ze zpracovaných dat v rámci různých kategorií pak vyplynulo, že největší podíl prodaných elektromobilů na trhu USA drží americký stát Kalifornie.

Prodeje elektromobilů dle jednotlivých států USA. Zdroj: EV Volumes

Z grafu výše je patrné, že většina prodejů plug-in elektromobilů v daném období proběhla v Kalifornii. „Slunný stát“, jak bývá Kalifornie nazývána, jasně vede tabulku prodejů s téměř 245 tisíci vozy. Druhá v pořadí, Georgie, za Kalifornií silně ztrácí s hodnotou prodaných vozů lehce nad 25 tisíci. Dle očekávání by se ovšem tento nepoměr měl snížit s příchodem nových vozů, jako jsou Tesla Model 3, Chevy Bolt EV nebo Toyota Prius Prime.

Podpora pro elektromobily po americku

Výstupy zpracování dat jsou zajímavé i z jiného pohledu. V Kalifornii totiž již od roku 1990 běží „Iniciativa bezemisních vozidel“ (Zero-emission vehicles mandate – ZEV mandate), která klade závazné cíle v bezemisní dopravě. Například do roku 2025 požaduje, aby bylo prodáno 3,3 milionů bezemisních vozidel, nebo tvořil prodej bezemisních vozů 15 % ze všech prodávaných vozidel.

Jako bezemisní vozy jsou počítány automobily s bateriemi (BEV), plug-in hybridy (PHEV) a vozy s palivovými články (FCV). Od zavedení federálního Zákona o čistém ovzduší (Clean Air Act) mají navíc jednotlivé státy USA možnost vytvářet podobné iniciativy, nebo se připojovat k již fungujícím (v jiných státech USA). Iniciativy ZEV mandate se tak v současnosti kromě Kalifornie účastní i dalších 9 států USA.

Státy zapojené do iniciativy ZEV mandate. Zdroj: ZEV Facts

Výsledkem iniciativy je například i to, že státy zapojené do ZEV mandate mají 62% podíl na prodeji všech plug-in elektromobilů v USA. Pokud bychom ovšem vzali podíl těchto států na prodeji všech vozů v USA, pak by šlo pouze o 28 %. Je tedy jasné, že iniciativa funguje a podporuje prodeje elektromobilů. Jednotlivé státy ovšem využívají vlastní podpůrné programy, šité na míru vždy konkrétnímu státu. Je zároveň dobré zmínit, že i přes neustálý růst, prodeje elektromobilů v USA tvoří stále nepatrnou část, ve srovnání s celkovými prodeji vozů.

Srovnání prodejů bezemisních a klasických vozů. Zdroj: ZEV Facts, s využitím dat IHS Automotive

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.