Domů
Emise CO2
Senát bude jednat o výzvě k zastavení obchodu s emisními povolenkami
emise

Senát bude jednat o výzvě k zastavení obchodu s emisními povolenkami

Emise CO2
9 komentářů
15. prosinec 2021, 11:49
ČTK

Senátoři budou dnes jednat o výzvě k Evropské komisi (EK) na okamžité zastavení obchodování s emisními povolenkami. Opatření by mělo platit do chvíle, než EK upraví podmínky pro obchodování. Předseda klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra před novináři označil návrh za „výrazný politický apel k tomu, aby EK s povolenkami něco dělala“. Poznamenal, že ceny povolenek vzrostly v poslední době až čtyřnásobně, což ovlivňuje nejen výrobce, ale i ceny pro spotřebitele. Před evropským summitem, který se bude zabývat energetikou, Senát dnes chce, podobně jako v úterý Sněmovna, přijmout také usnesení o podpoře jaderné energetiky a vhodnosti plynu pro použití v době přechodu na hospodaření bez používání uhlí.

Evropský systém obchodování s emisemi ETS je hlavním nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat. Když se cena povolenek zvyšuje, roste i motivace firem snažit se omezovat emise.

Cena emisních povolenek v Evropské unii minulou středu vystoupila na rekordních více než 90 eur (asi 2290 Kč) za tunu oxidu uhličitého vypuštěného do atmosféry. Od začátku listopadu se cena povolenek zvýšila zhruba o 50 procent. K růstu ceny emisních povolenek přispívá zdražování plynu, kvůli kterému je pro elektrárenské společnosti ekonomičtější využívat uhlí.

Ilustrační foto

Česko podle dosluhujícího ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) chce, aby se do obchodování vrátilo asi 400 milionů emisních povolenek, o jejichž stažení do rezervy EK rozhodla. Senátorka Starostů a nezávislých Hana Žáková dnes uvedla, že jde o jedno z možných řešení. Je podle ní třeba aktivovat jednání o kontrole nad obchodem s povolenkami, jak se na tom dohodly země visegrádské čtyřky. S radikálním návrhem na zastavení obchodu podle ní přišlo při jednáních zemí střední a východní Evropy Polsko. Podle senátora Davida Smoljaka ze stejného klubu je návrh na okamžité zastavení prodeje povolenek kontroverzní, možná těžko proveditelný, je ale žádoucí, aby obchod byl regulován. Nástrojů na úpravu trhu s povolenkami vidí více, očekává proto v horní parlamentní komoře „obrovskou debatu“.

Evropská komise v květnu uvedla, že počet povolenek v oběhu se loni zvýšil, protože pandemie covidu-19 vedla k poklesu emisí. Na konci loňského roku bylo podle komise v oběhu zhruba 1,579 miliardy povolenek, o 14 procent více než před rokem. Komise proto rozhodla, že z budoucích aukcí stáhne 378,9 milionu povolenek a umístí je do rezervy pro stabilizaci trhu.

Obchodování s povolenkami je součástí plánu přechodu Evropy na bezuhlíkové hospodářství. Česko chce, aby Evropa zařadila do plánu i používání jaderné energetiky, jak se na tom shodly země V4 a Francie. Sněmovna v úterý přijala usnesení, podle kterého Česko schopné splnit své klimatické závazky vzhledem k zeměpisným podmínkám jen při dalším využívání a rozvoji jaderné energetiky. Plyn by měl být podle schváleného usnesení přechodným zdrojem energie. Sněmovna v něm vyzvala Evropskou unii, aby označila plyn jako přechodný zdroj a jadernou energetiku jako „umožňující“ zdroj ještě do konce letošního roku. Usnesení Senátu má být obdobné. Podle premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) je usnesení nepotřebné. Příslušný evropský dokument by měl být podle Babiše vydán 22. prosince.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Dalibor
15. prosinec 2021, 12:19

Co si myslí jak to dopadne. Pokud by to změnili, tak to investoři dají k soudu, jako zmařená investice.

Martin
15. prosinec 2021, 12:47

A o co by se opřeli? Že investovali do EUA, které nejsou určeny k investování, to jako fakt? :-D

Nebo že se politici rozhodli vrátit do oběhu rezervní fond povolenek, který slouží právě k těmto účelům a to ke stabilizaci trhu? :-)

Dalibor
15. prosinec 2021, 13:13

V praxi se to dělá tak, že se koupí soudce se šikovným právníkem. Pak se vyčlení finanční obnos a soud může začít. Jde o běžnou praxi, která se nedá dokázat. No a pak ten nestranný soudce, nestraně rozhodne. Kdo zaplatí ten vyhrává. Nemusí jít přímo o soudce. Viz třeba konání ČNB. Třeba PPF koupila od španělů O2 telefonica. Postup byl takový, že prodej sjednán v Kč. PPF si vzala úvěr v Eurech. za dva dny světe div se ČNB p. Singer, tehdejší guvernér podrazil kurz koruny akurz se posunul z 25 na 27,5 Kč /€. Novináři spočítali úsporu pro PPF na 2 mld Kč. No co si o tom myslet? Náhoda, měli štěstí....ČNB se vyjádřila že šlo o shodu náhod. :-). Vítejte v realitě.

Dalibor
15. prosinec 2021, 13:28

Jen bych doplnil, zajímavá stať byla v jedné knize. V 90 letech tu byl mafiánkský kapitalismus a kradlo se tak co si kdo dovolil. Mohl být ale přichycen a potrestán, to tehdy riskoval. Dnes se krade legálně a beztrestně. Nejprve se koupí poslanec, který prosadí zákon, který vyhovuje určité skupině. Zadarmo to samozřejmě nebude. Viz solární podvod. Udělali se super podmínky pro výkup el. energie na 20 let. Mezitím už byly nakoupené pozemky a čekalo se s plány. Postavili zprovoznily a dodnes z toho dobře žijí.... to byl jen příklad. kradli se miliardy a je to nepostižitelné. Jde o legální krádež posvěcenou státem. A propo nemám nic proti OZE je dobře že tu v nějaké míře jsou a šetří životní prostředí, a hlavně šetří nerostné bohatství a emise.

PETR
15. prosinec 2021, 14:40

Za tento solarni tunel odradili mnoho lidi stavet FVE a nejenom mne.

JS
15. prosinec 2021, 14:01

Takhle jednoduché to určitě nebude. Nestačilo by koupit jednoho soudce, v odvolacím řízení obvykle rozhoduje senát (tj. min. 3 soudci), pak máte dovolání k Nejvyššímu soudu (opět senát), případně i ústavní stížnost, pokud je rozhodnutí úplně mimo mísu (opět senát).

Naše justice zase tak prohnilá není.

Dalibor
15. prosinec 2021, 14:57

Dnes Vám mohou sebrat majetek zcela beztrestně a to dle zákona. V minulosti jsme přistoupili k dodržování listiny základních lidských práv a svobod. Tam zcela jasně hovoří čl. 11/bod č.3-4 nikdo Vám nemůže vyvlastnit majetek mimo veřejného zájmu. Přesto se tak děje zcela normálně a běžně. Jak to možné? Příklad: máte majetek např. ve formě třeba akcií. Soukromá společnost, když bude chtít, tak podle zákona o korporacích Vám je prostě sebere, a jako prtotihodnotu Vám dá nějaké peníze. Vy jste, ale nechtěl nic prodávat. Prostě akcie Vám zmizí a nikdo se Vás neptá (prostě ukradnou). Přijdou Vám nějaké peníze. Cenu opět neurčujete Vy, ani vzájemná dohoda, ale ten, kdo Vám ty akcie násilně bere. Zaplatí si "nezávislý posudek". Zákon byl odsouhlasen v roce 2004. Skončilo to u soudů a i u ústavního s výsledkem " Zákon platí "- listina je zastaralý cár papíru, a dnes jsou nové pořádky":-)). Pokud by jste to chtěl zvrátit ,musíte být hodně bohatý na zaplacení právníků a odvolat se k soudcům v EU. Na to tady má jen několik lidí ve státě. Pokud by nebylo EU pak už není ani opravný prostředek. Soudy okradených běží alespoň o dorovnání spravedlivé ceny, ale jak to vypadá poběží ještě 50 let. Mohli bychom o exekucích a pod...

A.O
15. prosinec 2021, 22:56

V této republice je nepořádek už na elementární právní úrovni. Správní.

Když si obec vymyslí, že něco postaví, tak povolení k tomu získá, i kdyby bylo celé vydané protiprávně. Jednoduše řečeno - Správní systém nefunguje.

Jak pak může fungovat soudnictví?

Jaroslav
17. prosinec 2021, 15:43

jedna ze základních pouček investování je, že investor přijímá 100% riziko investice vložené. Tedy pokud se jedná o burzovní transakci, tak tam riziko dovolání není. Většina transakčního objemu jsou dneska stejně spekulace což je taková šedá zóna.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se