Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

DomůEnergetický týdeníkTop 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Největší evropské ložisko zemního plynu utlumuje těžbu, tento rok může atakovat pouhých 10 mld. kubíků

Největší evropské ložisko zemního plynu v aktuálním plynárenském roce zřejmě sníží těžbu až k 10 mld. metrů krychlových zemního plynu. Původní cíl pro tento rok byl 11,8 mld. kubíků, nizozemská vláda ovšem oznámila, že cíl může být dále snížen.

Příběh největšího evropského a jednoho z největších ložisek zemního plynu na světě se postupně chýlí ke svému konci. Nizozemská vláda se po opakovaných zemětřeseních, které byly spojovány právě s těžbou plynu v Groningenu, rozhodla těžbu postupně utlumit.

2. Obchodníci s ropou využívají situace na ropném trhu a vyhlíží obří zisky

Oznámení o zvýšení produkce ze strany Saúdské Arábie a Ruska po neúspěšném vyjednávání OPEC+ ve Vídni znamenalo rapidní pokles cen ropy a citelný pokles marže pro její producenty. Největší obchodní na trhu však dle serveru oilprice.com vyhlížejí obrovské zisky.

Alex Kimani v lednu letošního roku již psal o tradingových společnostech působících na ropném trhu, které vydělaly v roce 2019 rekordní sumy na přerušení dodávek ropy do Evropy z Rusku z důvodu kontaminace ruské ropy a zářijových útoků na ropnou infrastrukturu Saúdské Arábie.

3. Německý ministr energetiky: Dekarbonizace není možná pouze s fotovoltaickými a větrnými elektrárnami

Německý ministr energetiky a hospodářství, Peter Altmaier, uvedl, že dekarbonizace německé ekonomiky pouze se solárními a větrnými elektrárnami nebude možná a dodal, že v dlouhodobém horizontu bude Německo potřebovat tzv. „zelený“ vodík. Uvádí to agentura Platts.

Odklon Němců od jádra a uhlí způsobí, že do roku 2022 náš západní soused oproti současnému stavu odstaví 17 GW instalovaného výkonu konvenčních elektráren.

4. Energetiky vyzvaly Evropskou komisi, aby vědci zhodnotili jadernou energetiku

Sedm evropských energetických firem včetně společnosti ČEZ vyzvalo Evropskou komisi, aby nezávislí odborníci a vědci zhodnotili přínos jaderné energie ke klimatickým cílům Evropské unie. Bez hlubší analýzy podle nich hrozí, že jaderná energetika vypadne ze seznamu udržitelných ekonomických činností, čímž by se výrazně zbrzdily investice do nové výstavby a prodlužování životnosti stávajících zdrojů. ČTK to dnes řekla mluvčí ČEZ Alice Horáková.

Iniciativa podle ní reaguje na aktuální závěry evropské Technické expertní skupiny pro udržitelné finance. Ta měla mimo jiné za úkol stanovit kritéria pro roztřídění energetických zdrojů podle toho, zda přispívají k dlouhodobým klimatickým cílům Evropské unie, či nikoliv. Zatímco s energií z uhlí, větru, slunce či biomasy si expertní skupina poradila poměrně snadno, jaderná energetika podle ní představuje příliš složitou problematiku, uvedla Horáková.

5. Americké Ministerstvo obrany udělilo kontrakty na nové jaderné mikroreaktory

Americké Ministerstvo obrany (DOD) uzavřelo se společnostmi BWX Technologies Inc (BWX), Westinghouse Government Services (WGS) a X-energy LLC kontrakt na přípravu designu prototypů mobilních jaderných mikororeaktorů. Tato fáze přípravy technického návrhu projektu má trvat až dva roky. Po dvou letech může být jeden ze tří týmů vybrán pro stavbu a demonstraci prototypového reaktoru.

Kontrakty byly uzavřeny v rámci vládního programu Pele, iniciativy Úřadu pro strategické schopnosti. Cílem kontraktů je vývoj bezpečného, mobilního a pokročilého jaderného mikroreaktoru pro podporu různých misí DOD, jako je například výroba energie pro vzdálené operační základny.

6. Nizozemci úspěšně otestovali svůj první vodíkový vlak

Nizozemsko minulý víkend úspěšně dokončilo testování své historicky první vlakové soupravy využívající vodíkový pohon. Desetidenní zkouška probíhala na trase v severní části země, mezi městy Groningen a Leeuwarden.

Nizozemci se tak tímto počinem snaží dohnat Němce, kteří vlakové trasy využívající vodíkový pohon zavedli jako první v Evropě. První čistě vodíková trasa pro přepravu osob se totiž nachází v německé spolkové zemi Dolní Sasko a obsluhuje linku Buxtehude-Cuxhaven.

7. Se současnými opatřeními nedosáhne Německo svého klimatického cíle pro rok 2030. Uvádí vládou zadané studie

Současná opatření zavedená Německem v oblasti klimatu jsou nedostatečná k dosažení cílů snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030. Uvádí to dvě nezávislé studie zadané ministerstvem životního prostředí a ministerstvem hospodářství a energetiky. Očekávané zpřísnění klimatických cílů EU pro rok 2030 navíc tlak na Německo dále zvyšuje.

Opatření německého klimatického balíčku, jehož podoba byla odsouhlasena loni v září, jsou nedostatečná k dosažení cílů země v oblasti klimatu do roku 2030.

8. Reuters: E.ON mezi zájemce o innogy vybral české miliardáře a PRE

Německá energetická společnost E.ON vybrala na užší seznam zájemců o své maloobchodní aktivity v České republice firmy českých miliardářů a Pražskou energetiku (PRE). S odvoláním na informované zdroje to dnes uvedla agentura Reuters. Hodnota českých aktivit, které jsou sdruženy v energetické firmě innogy, se podle odhadů pohybuje kolem 800 milionů eur (přes 20 miliard Kč).

Vedle PRE jsou na seznamu také firmy Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského, KKCG Karla Komárka, společnost Sev.en Energy Pavla Tykače a PPF Petra Kellnera.

9. Dřívější uzavření belgických jaderných bloků Doel 1 a 2 by vedlo k zdvojnásobení očekávaného deficitu výkonu

Dřívější ukončení provozu belgických jaderných bloků Doel 1 a 2 na konci roku 2022 by podle tamního provozovatele přenosové soustavy (PPS), společnosti Elia, vedlo k navýšení již nyní očekávaného nedostatku disponibilního výkonu pro zimu 2023/24 o dalších 900 MW na celkových 1,9 GW. Vyjádření přišlo poté, co minulý týden soud anuloval prodloužení životnosti uvedených bloků.

Zahraniční server Montel informoval o prohlášení belgického PPS Elia o riziku zdvojnásobení očekávaného nedostatku výkonu v zimě 2023/24, pokud nebudou po roce 2022 k dispozici jaderné bloky Doel 1 a Doel 2 o celkovém instalovaném výkonu téměř 900 MW.

10. Japonsko otevřelo ve Fukušimě největší továrnu na čistý vodík na světě

V prefektuře Fukušima se v sobotu otevřela údajně největší továrna na výrobu čistého vodíku na světě. Výrobní linka bude mít výkon 10 MW, což stačí na výrobu 100 kg (1 200 metrů krychlových) vodíku za hodinu. Vodík bude primárně určen pro auta a autobusy na vodíkový pohon.

Továrna na čistý vodík nazvaná The Fukushima Hydrogen Energy Research Field (FH2R) využívá vlastní solární farmu o instalovaném výkonu 20 MW a elektřinu z obnovitelných zdrojů v síti na provoz technologie elektrolýzy o výkonu 10 MW. O uvedení továrny nalézající se ve městě Namie do provozu informoval zpravodajský portál Recharge.

Téma

Jaderná elektrárna Mochovce: Dostavba bloku 3 a 4

Třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Mochovce jsou ve výstavbě (po přerušení stavby, viz níže) od listopadu roku 2008. Dle původního plánu měly být uvedeny do provozu v roce 2012, resp. 2013. Náklady na výstavbu se již více než zdvojnásobily, když v roce 2007 byly odhadovány na 2,4 mld. EUR a při zahájení výstavby na 2,8 mld. EUR – dle posledních odhadů by náklady měly přesáhnout 5,67 mld. EUR, přičemž se nemusí jednat o konečné číslo.

Slovensko aktuálně provozuje 4 jaderné bloky – dva v Mochovcích a dva v Jaslovských Bohunicích. V Jaslovských Bohunicích byly ještě do roku 2006 celkem 4 reaktory, ke konci roku 2006 a 2008 byl odstaven první, resp. druhý blok této elektrárny.

ČR vybírá dodavatelský model pro dostavbu Dukovan, na výběr má tři modely

Česká republika bude v následujících týdnech a měsících vybírat dodavatelský model pro výstavbu jaderného bloku v Dukovanech, což oznámil na tiskové konferenci po jednání Stálého výboru pro výstavbu jaderných zdrojů předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš. Jedná se o jedno z klíčových rozhodnutí, přitom zdaleka není jasno, jakým směrem se ČR vydá.

Z předchozích článků o dostavbě finské jaderné elektrárny Olkiluoto 3 a slovenských Mochovců vyplývá, že rozhodnutí o dodavatelském modelu je jedním ze základních rozhodnutí, které může podstatně určit úspěch projektu. Česká republika aktuálně uvažuje podle slov generálního ředitel společnosti ČEZ o třech různých modelech.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Výroba elektřiny v tomto týdnu v České republice.

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Výroba elektřiny v tomto týdnu v Německu.