Domů
Energetika v ČR
Praha chce posílit energetickou soběstačnost a snížit závislost na ruském plynu
Radiátor, topení
Zdroj: Pixabay

Praha chce posílit energetickou soběstačnost a snížit závislost na ruském plynu

Developeři by mohli být v budoucnu povinni při výstavbě v Praze zajistit vytápění svých bytových a komerčních projektů bezemisními zdroji tepla na bázi obnovitelných zdrojů energie. Povinnost by měla vycházet z klimatického plánu Prahy, který chce primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) aktualizovat. Motivovat k přechodu na bezemisní zdroje tepla chce Praha i majitele už postavených objektů. Cílem Prahy je snížit závislost hlavního města na ruském plynu a posílit energetickou soběstačnost. Hlubuček to dnes řekl novinářům. Návrh bude projednávat městská rada a zastupitelstvo.

„Zvýšení energetické bezpečnosti důrazem na energetickou soběstačnost se ve světle počínání Ruska na Ukrajině stává pro nás absolutní politickou prioritou. Proto jsem zadal pracovní skupině pro klimatickou změnu, aby připravila aktualizaci klimatického plánu hlavního města Prahy,“ uvedl Hlubuček.

Aktualizaci klimatického plánu Prahy do roku 2030 chce Hlubuček předložit městské radě v červnu a v témže měsíci i zastupitelstvu. Mezi připravovanými opatřeními je požadavek na úpravu vytápění v nových developerských projektech. Majitele stávajících staveb, které využívají plynový zdroj tepla, chce město podle Hlubučka motivovat dotacemi k přechodu na jiný zdroj.

Nyní se v Praze zemní plyn využívá primárně pro vytápění. Plyn v Praze využívá asi 180.000 domácností a dále desítky tisíc firem a institucí. Hlavní město podle Hlubučka spotřebovává pro vytápění budov jednu desetinu celkové spotřeby plynu v Česku.

Vlastní zdroje plynu, které mají zvýšit energetickou soběstačnost Prahy, má zajistit výrobna biometanu. Vzniknout by měla i bioplynová stanice na zpracování vytříděné biosložky komunálního odpadu. Ta by mohla být do provozu uvedena okolo roku 2025.

Nutnost zbavit se závislosti na ruských fosilních palivech, uvedl v úterý na twitteru premiér Petr Fiala (ODS). Reagoval tak na oznámení polské plynárenské společnosti PGNiG, že ruský Gazprom zastaví dodávky plynovodem Jamal. Kromě Polska dnes Gazprom zastavil dodávky plynu do Bulharska.

Ruský prezident Vladimir Putin požaduje, aby firmy země, které podle označení Ruska nejsou přátelské, platily za odběr plynu v rublech. První platby za dodávky plynu podle Putinova dekretu se očekávají v květnu.

V Česku je největším provozovatelem podzemních zásobníků plynu společnost RWE Gas Storage. Provozuje šest zásobníků s provozním objemem asi 2,7 miliardy metrů krychlových. Dalším provozovatelem podzemních zásobníku plynu je firma MND Gas Storage, která vlastní a provozuje dvě skladovací struktury. Zásobu plynu má ČR přibližně na měsíc, a to v závislosti na počasí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Michal K.
27. duben 2022, 14:18

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

trocha to tu zaspamujem na inu temu. elektromobily: auto.pravda. sk/doprava/clanok/624732-green-ncap-brusel-potvrdil-ze-elektromobily-nie-su-vyhra-co-teraz-s-tym/ v skratke elektro auta nie su ziadna vyhra. a to sa uvazovalo s najazdom 240 000 a 16 rokov pouzivania. Zaruka na bateriu je vacsinou 8 rokov. Ocakavat, ze vydrzi 16 je asi velmi nepravdepodobne. Ak by sme to zapocitali mozno prideme na to, ze diesel je zelensi.

.

Jan Stehlik
27. duben 2022, 14:34

Všechny tyto regulace povedou k jedinému . K obrovské drahotě (chudobě) .

Rejpal
28. duben 2022, 00:07

Taková opatření se projeví tak za 50 let. Praha pro odklon od fosilních paliv potřebuje teplovod z JETE , měslo i vláda úspěšně kamufluje tento fakt už 20 let !.

rosta kosta
28. duben 2022, 01:59

Ja podle silackych prohlaseni Prazaku cekal, ze 9 z 10 prazaku se chce odpojit od plynu hned.

Lubos
28. duben 2022, 04:53

..Nad geotermálnou energiou Pražáci neuvažujú? HDR zdroje v Prahe a okolí majú dobré podmienky, teplotný gradient cez 35°C / 1000m... "kde to vázne?" V 5km hĺbke sú teploty ~200°C...

Turby
28. duben 2022, 08:33

Vis neco o vrtani nebo je to jen dnes moderni abiciozni nevedomost? :)

Lubos
28. duben 2022, 10:36

Nevím a netuším, na to máte RIn-Gen.cz v Litoměřicích...a je to zaujímavé čítanie.

Keď som býval v Seredi vŕtali SEG-1 (1800m) Slovgeoterm, chodil som okolo tabule na mieste vrtu tak si ten názov pamätám.

V CZ to vyzerá skôr na legislatívny problém než technický podľa toho čo sa písalo tu na serveri. Zákaz frakovania atd.

nikdo
28. duben 2022, 18:20

Koukám že mám na seznamu dalšího kandidáta kterého nebudu volit v komunálních volbách.

Nechápu pokud nechtějí aby se v Praze používal k vytápění plyn tak ať v první radě u novostaveb zakážou vyhláškou. U stávajících staveb ať se je pokusí připojit k CZT z Mělnické elektrárny to bude asi nejefektivnější řešení.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se