Domů
Evropská Unie
EU stále hledá možnosti, jak vypovědět mezinárodní smlouvu chránící investice v energetice
Zdroj: Richardprins / Creative Commons / CC-Zero
Zdroj: Richardprins / Creative Commons / CC-Zero

EU stále hledá možnosti, jak vypovědět mezinárodní smlouvu chránící investice v energetice

Evropská unie i nadále zkoumá možnosti, jak vypovědět Smlouvu o energetické chartě, jejímž účelem je chránit investory v energetice před regulatorními zásahy vlád. Podle nového návrhu by tak EU mohla smlouvu vypovědět jako celek, členské státy by však měly mít možnost svou účast v modernizované podobě dohody zachovat. Evropská komise již dříve v tomto roce uvedla, že vypovězení této smlouvy považuje za nevyhnutelné, jelikož neodpovídá klimatickým ambicím bloku.

Otázka vypovězení takzvané Smlouvy o energetické chartě, mezinárodní dohody z konce 90. let s přibližně 50 signatáři, je stále diskutovaným tématem na půdě EU. Záměr vypovědět tuto klíčovou smlouvu oznámilo v průběhu loňského roku již několik členských států EU, konkrétně se jednalo o Francii, Nizozemsko, Polsko, Španělsko a v neposlední řadě Německo.

Na začátku letošního roku se k tomuto tématu vyjádřila i Evropská komise, podle které je koordinované vypovězení smlouvy ze strany celé EU nevyhnutelné. Podle agentury Reuters nicméně některé členské státy, včetně Slovenska, Maďarska či Kypru, projevují zájem svůj závazek v rámci aktualizované podoby smlouvy i nadále udržet. Představitelé EU tak nyní musí najít kompromis, který bude akceptovatelný napříč celou unií.

Přestože záměr vypovědět smlouvu ze strany EU je jasný, stále je nutné vyřešit, jak tento krok provést. Ve své současné podobě totiž smlouva obsahuje zvláštní ustanovení, podle kterého mají být stávající investice chráněny dalších 20 let po jejím vypovězení.

Podle zástupců EU dohoda ve své současné podobě podrývá snahy unie v plnění klimatických ambicí a rychlejší přechod k obnovitelným zdrojům. Reformovaná verze by sice ochranou lhůtu zkrátila na polovinu, i tak by však investice byly chráněny 10 let i po vypovězení smlouvy. Případnou úpravu smlouvy budou nicméně muset schválit i signatáři mimo EU, nicméně aktuálně se čeká na zformování pozice EU.

Nový návrh možného procesu odstoupení od smlouvy přišel podle agentury Reuters ze Švédska, které od letošního ledna vystřídalo Česko na pozici země předsedající Radě EU. Pokud návrh získá i mezi dalšími členskými státy EU dostatečnou podporu, Brusel připraví konkrétní podobu právních textů, které by vypovězení dohody daly konkrétní podobu.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
František Balco
4. květen 2023, 15:39

Tento systém je chcípající kobyla. Vy to víte, já to vím. Přehoďte výhybku, než vás ta katarze absolutně semele. Budete rádi, když budete moci vyklidit scénu alespoň s holým zadkem.

PetrD
5. květen 2023, 07:10

nejvetsim problemem dnesni EU je EU

Petr
7. květen 2023, 09:54

Pěkná dojmologie. A máte taky nějaké argumenty nebo jen “víte”, že EU je fujky?

intfor
4. květen 2023, 18:03

"Podle zástupců EU dohoda ve své současné podobě podrývá snahy unie v plnění klimatických ambicí a rychlejší přechod k obnovitelným zdrojům" - to je jak ze svazáckého tisku. Dohoda chrání investice, takže stačí odškodnit investory za zmařené investice a klidně si EU může vybudovat úplně novou energetiku. Logicky investor nechce o své investice přijít jen proto, že úředník se probudí a řekne, že všechno je jinak.

Richard Vacek
4. květen 2023, 18:19

Vzhledem k tomu, že OZE vedou k dražšímu energetickému mixu, není moc rozumných důvodů, proč se snažit je protlačovat a likvidovat levné klasické zdroje. Máme tady řadu jiných způsobů, jak OZE podporovat. Například nechat na spotřebiteli, aby si volil takového dodavatele, který OZE využívá. Bohužel ani spotřebitelé nejsou padlí na hlavu a když u nás dodavatelé elektřiny tyto zelené tarify (za mírně vyšší cenu) nabízeli, tak zájemců bylo méně, než příznivců zelených stran.

Petr
7. květen 2023, 09:56

A co přesně je ten levnější zdroj? Jádro? Uhlí? Plyn? Perpetum mobile? Nejlevnější elektřina je ta, kde máte zdroj zadarmo - vítr, slunce, voda.

Richard Vacek
7. květen 2023, 12:54

Tuším, že si nekupujete sluneční záření (které je skutečně zadarmo), ale až konečnou elektřinu. A k tomu potřebujete řadu mezičlánků, které za vás taky nikdo nezaplatí. Právě proto je energetický mix s OZE ten nejdražší na světě.

Pavel
4. květen 2023, 22:39

a jsme v pérdeli pane hrábě

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se