Domů
Evropská Unie
Evropská komise: Kapacitní mechanismus Francie měl být notifikován

Evropská komise: Kapacitní mechanismus Francie měl být notifikován

Evropská komise zahájila konzultační proces k prověřovanému francouzskému kapacitnímu mechanismu, který nemusí být podle Komise ve shodě s evropskými pravidly pro státní podporu. Komise má mimo jiné pochyby o tom, zda je toto opatření nyní nezbytné.

Evropská komise zveřejnila 5. února v oficiálním věstníku EU svůj postoj k současné podobě francouzského kapacitního mechanismu, jehož vyšetřování zahájila v listopadu loňského roku (více zde). Podle Komise by francouzské opatření na zajištění dostatečného disponibilního výkonu mohlo představovat státní podporu.

„Tento mechanismus je podobný systémům pro přidělování zelených certifikátů, které Komise v minulosti také označila za státní podporu. Francouzské úřady přidělují kapacitní certifikáty provozovatelům zdarma. Současně pro ně vytvářejí trh zavedením povinnosti dodavatelů elektřiny spojit tyto certifikáty se špičkovým odběrem zákazníků.“

Komise dále dodává, že díky zavedení kapacitního mechanismu obdrží provozovatelé vybraných zdrojů finanční prostředky, které by jinak nezískali.

Komise má pochyby, zda je toto opatření nyní nezbytné

Vzhledem k tomu, že cílem tohoto opatření je zajištění výkonové přiměřenosti a zabezpečenosti dodávek elektřiny, Komise považuje francouzský kapacitní mechanismus za opatření uvedené v bodě 3.9 v Pokynech pro státní podporu v oblasti životního prostředí a energetiky na období 2014-2020 (EEAG).

Komise má podle zveřejněného zhodnocení pochyby o tom, zda je francouzský kapacitní mechanismus v současné době nezbytný. Opatření podle Komise navíc ohrožuje hospodářskou soutěž, jelikož podporuje pozici dominantního výrobce elektřiny ve Francii EDF.

Zainteresované subjekty mohou zveřejněné hodnocení Komise komentovat do 4. března 2016.

Více o vlivu rozdílných kapacitních mechanismů na trh s elektřinou se můžete dočíst v tomto článku.

Autor úvodní fotografie: Will Bakker

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Češi o Green Dealu nevědí nic. Leda domněnky a dezinformace, tvrdí ekopsycholog Krajhanzl
19. květen 2022, 22:07
Obří projekt „zelené elektrárny“ má EU zbavit závislosti na Rusku. Už se začíná stavět, rizikům navzdory
18. květen 2022, 17:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se