Domů
Evropská Unie
IEA: EU zatím není na cestě k tomu, aby splnila své klimatické cíle pro rok 2030
Zdroj: Evropský parlament

IEA: EU zatím není na cestě k tomu, aby splnila své klimatické cíle pro rok 2030

Do roku 2018 se celkové emise skleníkových plynu v rámci EU výrazně snížily. V porovnání s rokem 2005 poklesly o 17 %, s rokem 1990 pak o 23 %. Hlavními faktory pohánějící snižování emisí v energetickém sektoru byly zvyšování energetické účinnosti, integrace obnovitelných zdrojů energie do energetických mixů jednotlivých členských států EU a postupný odklon od uhlí. Přesto EU není dle nejnovější reportu Mezinárodní energetické agentury (IEA) na cestě k tomu, aby dosáhla vytyčených cílů pro rok 2030.

Rostoucí podíl OZE a odklon EU od uhlí

V oblasti výroby elektrické energie se dle reportu IEA stávají nejvíce zastoupeným obnovitelným zdrojem energie v rámci EU větrné elektrárny. Podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektrické energie v roce 2018 dosáhl 32 % (na hrubé konečné spotřebě energie byl podíl OZE 18 %). Nízké ceny zemního plynu přispěly v energetickém sektoru k výraznému přechodu z uhlí na plyn, přesto podíl uhlí na výrobě elektrické energie dosáhl 20 %. Odklon od uhlí v příští dekádě již ohlásilo 16 členských států EU. Jaderné zdroje energie se na výrobě elektrické energie v EU podílely 25 %.

IEA jako úspěch hodnotí reformu evropského systému obchodování s emisemi (EU ETS) s MSR (rezervou tržní stability), která byla zavedena od 1. ledna 2019. V roce 2014 se cena povolenky pohybovala okolo 8 EUR/t CO₂, v roce 2019 pak cena atakovala dokonce 30 EUR/t CO₂. Systém EU ETS dle energetické agentury právě díky MSR odolal v letošním roce krizi vyvolané COVID-19, kdy byl na trhu přebytek povolenek. Od září má být do MSR přesunuto 332,5 milionu povolenek.

Emisní náročnost

V mezinárodním srovnání má EU nižší emisní náročnost na vyrobenou kWh než ostatní vyspělé ekonomiky. Na vyrobenou kWh v roce 2018 připadalo v rámci EU 270 gramů CO₂, v případě USA to bylo 400 g CO₂/kWh, přes 500 g CO₂/kWh u Japonska, přibližně 600 g CO₂/kWh u Číny a více než 700 g CO₂/kWh v případě Indie nebo Austrálie. V roce 2019 pak uhlíková náročnost EU poklesla na 235 g CO₂/kWh.

EU není na cestě k dosažení vytyčených cílů pro rok 2030

Dle IEA není EU aktuálně na cestě k tomu, aby splnila své vytyčené cíle pro rok 2030, čímž je podíl obnovitelných zdrojů energie na hrubé konečné spotřebě energie ve výši 32 %, zvýšení energetické účinnosti o 32,5 %, ani redukci emisí CO₂ o 40 % oproti roku 1990. Tvrzení podporuje studie EEA (Evropská agentura pro životní prostředí), vycházející z vnitrostátních opatření zavedených v roce 2019.

Komise nicméně již na konci loňského roku představila první draft Evropského zeleného údělu (EGD), ve kterém mimo jiné navrhuje zvýšení cíle pro rok 2030 v redukci emisí CO₂ oproti roku 1990 o 50 %, ideálně však o 55 %. Větší podporu má ale 50% snížení emisí. V následujících 5 letech by v rámci EGD mělo být v implementováno napříč všemi sektory 50 opatření, které povedou EU ke klimatické neutralitě do roku 2050.

Aby EU mohla aktuálně platných cílů pro rok 2030, jakožto i cílů obsažených v EGD, dosáhnout, měla by dle názoru energetické agentury urychlit implementaci opatření přijatých v předešlých letech v rámci Clean Energy Package a zvážit zavedení nových opatření, a to především v integraci energetických systému a dekarbonizaci teplárenství a dopravy.

Cíl podílu OZE pro rok 2020

Cíleného podílu OZE pro rok 2020 EU nejspíše dosáhne, ale jen díky kombinaci Brexitu a COVID-19, kdy se spotřeba energie po COVID-19 propadla více než výroba obnovitelných zdrojů energie a podíl OZE na hrubé konečné spotřebě tak vzrostl, jak uvedl také například server ICIS. Závazný cíl je nastaven na 20% podíl OZE na hrubé konečné spotřebě energie.

Green deal

Dle IEA představuje Evropská zelená dohoda po COVID-19 reálnou možnost, jak nastartovat investice a přechod k čisté energetice, a přitom možnost pro ekonomické zotavení EU. Na konci května oznámila Evropská komise návrh na zvýšení dlouhodobého rozpočtu EU na 1,1 bilionu EUR (2021-27) a vytvoření nového „zotavujícího“ balíčku o objemu 750 miliard EUR (2021-24) založeného na principu „do no harm“.

Komentáře

(4)

Michal

1. červenec 2020, 07:02

Když se výroba přesune do číny, tak tomu se neříká snižování emisí, ale spíš statistický podvod s odsunem emisí do kolonky, kde se to nepočítá. Emise reálně neklesají a ani nikdy neklesaly a na tom se ještě minimálně 50 let nic nezmění.

Vojtěch Barták

3. červenec 2020, 11:19

Bohužel to není jen přesun výroby. To máte i s tím slavným plynem. Uhlí vyprodukuje 0,4 Kg CO2 na vyrobenou kilowatthodinu. Plynová vyprodukuje něco málo pod 0,2 Kg CO2 na vyrobenou kilowatthodinu... ale to že někde v Rusku, USA, Norsku ten plyn musí vytěžit a to je skoro dalších 0,2Kg CO2 na tu kilowatthodinu z elektrárny. To už třeba politiky v Německu netrápí to už je problém Ruska/Norska

MilKa

30. červen 2020, 09:32

V roce 2018 byl podíl OZE na výrobě 32% a na hrubé spotřebě 18%. Umí to někdo vysvětlit?

Josef

30. červen 2020, 10:39

32% na výrobě pouze el. energie ale na spotřebě všech energií je to 18%....

Podíl el. energie je na celkové čisté spotřebě energie u nás asi 18% většina čisté spotřeby energie jde topení budov, dopravu , technologické teplo v průmyslu - ocelárny a pod.) Proto bez přechodu ekonomiky na el. energii nelze očekávat, že bezemisní zdroje mohou hrát prim - proto se podporuje například el. mobilita.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.