Domů
Evropská Unie
Španělsko vypíše na začátku roku aukci na 3000 MW z obnovitelných zdrojů
Fotovoltaické panely. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/bambino/

Španělsko vypíše na začátku roku aukci na 3000 MW z obnovitelných zdrojů

Španělsko v příštím roce vypíše aukce, aby dosáhlo 20% cíle výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů stanoveného Evropskou unií pro rok 2020. Země počítá zejména s fotovoltaikou a větrnými elektrárnami.

Ministr energetiky Álvaro Nadal Belda včera ráno ohlásil, že během prvních týdnů roku 2017 se uskuteční nová aukce pro obnovitelné zdroje v celkovém rozsahu 3000 MW. Aukce na OZE nejsou ničím novým a v létě dokonce v Chile díky aukci došlo k vysoutěžení historicky nejnižších cen ze solárních elektráren, kdy vítězná nabídka činila 29,1 USD/MWh.

Nadal se osobně zastal prosazení aukcí ve sněmovně a prohlásil, že aukce bude obsahovat dodatečné mechanismy a záruky pro zabezpečení toho, aby projekty probíhaly podle plánu. Tato velká aukce byla ohlášena již dříve a to ministerstvem pro energetiku, které slibovalo aukci provést do konce letošního roku.

Dle dat z ministerstva se obnovitelné zdroje ve Španělsku momentálně podílí na výrobě elektřiny ze 17,5 %, s cílem dosáhnout stanovených 20 % v souladu s politikou EU. Pro ČR platí dle stejné legislativy cíl 13 % a již v současnosti podíl dosahuje 13,27 %.

Španělsko trápí „velká hypotéka“

Ministr ve svém projevu podtrhl, že Španělsko je lídrem v oblasti OZE. Dle výročních zpráv EU bylo k roku 2014 ve Španělsku instalováno v obnovitelných zdrojích 45 000 MW a jejich roční produkce činila bezmála 100 000 GWh. Pro srovnání Německo ve stejném období mělo v OZE instalováno 95 600 MW s roční produkcí 160 000 GWh.

“ Španělsko nesmí usnout na vavřínech,” dodal k budoucnosti rozvoje energetiky země Nadal.

Španělskou energetiku kromě slabého propojení se zbytkem kontinentální Evropy trápí, stejně jako ČR, problémy vyplývající z politických rozhodnutí v minulosti. Nadal je nazývá “velkou hypotékou”, kdy tehdejší náklady byly velmi vysoké a tarifní deficit vyústil v dluh 30 000 mil. €, který bude amortizován v průběhu příštích 30 let.

Autor úvodní fotografie: Fernando Tomás

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
V EU platí zákaz dovozu ruského uhlí. ‚Žádná další výjimka,‘ uvedla Evropská komise
11. srpen 2022, 10:48
Havlíček: Energetická solidarita EU? Úsměvné. Prodlužte těžbu uhlí
8. srpen 2022, 17:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Jan Veselý
15. prosinec 2016, 08:12

Vypadá to, že hysterie okolo OZE ve Španělsku už vychladla. Holt v minulosti nezvládli (stejně jako Češi) řízení množství instalací pomocí FiT. Aukční model je blbuvzdornější a lépe řiditelný. Těším se na výsledky za kolik Španělé vysoutěží novou elektřinu z OZE. Na pobřeží Biskajského zálivu mají výborné podmínky pro VtE a na jihu zase skvělé podmínky na FVE.

Martin Hájek
16. prosinec 2016, 09:52

No je to celkem plastická ukázka toho, že větrné elektrárny jsou v dobrých podmínkách už plně konkurenceschopné a žádnou podporu nepotřebují, jak tady pořád někdo tvrdí :-).

Ve skutečnosti není v EU země, která by měla příznivější podmínky pro vítr, a to nejen ty přírodní, ale také poměrně vysokou cenu elektřiny danou relativní izolovaností a palivovým mixem založeným na paroplynových elektrárnách. Přesto se samozřejmě bez podpory nic nestavělo, což celkem dobře odpovídá na otázku, jestli je vítr i za těchto podmínek konkurenceschopný. Odpověď je jasná - není.

Jan Veselý
16. prosinec 2016, 11:00

Dost jste opomněl Irsko a Skotsko.

Ve Španělsku se nic nestavělo, prošli si totiž klasickým "boom-bust" cyklem, kdy nezvládli podporu OZE pomocí FiT a strašně přeplatili. Následovala doslova šikana předtím podporovaných zdrojů, takže se logicky stavělo minimum. Ona totiž finanční výhodnost nových zdrojů může být k ničemu, když jim napaříte likvidační daně, odmítnete je připojovat, dáváte jim zbytečně náročně podmínky připojení, přijímáte zákony omezující výstavbu, ....

Jak jsem psal, hysterie ochladla, bude následovat politika řízeného objemu výstavby s procedurou prokazatelně minimalizující potřebu finanční podpory. Dá se očekávat, že potřeba finanční podpory bude brzo nulová, a půjde jen fakticky o administrativní vytvoření cesty na trh.

Přece jen peníze jsou jen jeden důležitý faktor, nikoli jediný.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se