Domů
Komoditní trhy
Cena ropy pokračuje v nynějším týdnu ve svém poklesu, důvodem jsou především obavy z recese
Těžba ropy
Zdroj: Dentons

Cena ropy pokračuje v nynějším týdnu ve svém poklesu, důvodem jsou především obavy z recese

Cena ropy v tomto týdnu pokračuje ve svém poklesu a pohybuje se na nejnižší úrovni za poslední měsíc. Důvodem jsou především obavy o poptávku vzhledem k hrozící ekonomické recesi nebo kvůli znovuobnoveným lockdownům v Číně. Americký prezident mezitím navrhnul zrušit tamní federální daň z pohonných hmot až do září letošního roku, aby zmírnil dopad růstu jejich cen na konečné spotřebitele. Dle některých analytiků to však může mít opačný efekt, než je zamýšleno.

Zhoršující se ekonomické prognózy

Cena ropy Brent s dodávkou v příštím měsíci se během čtvrtečního večera pohybuje na úrovni okolo 110,7 USD/bbl, přičemž se ještě před týdnem obchodovala za 119,8 USD/bbl.

„Ceny ropy se propadají kvůli zhoršujícím se ekonomickým výhledům, kdy začaly klesat rovněž další energetické komodity kvůli obavám o poptávku,“ uvedla analytička Tina Teng z CMC Markets v poznámce k dění na trhu.

Ceny energetických komodit, např. zemního plynu, se však liší v závislosti na regionu. V USA ceny doopravdy poklesly, ale stalo se tak zvláště kvůli výbuchu na důležitém exportním terminálu LNG Freeport. U něj se počítá s částečným obnovením provozu do 90 dní a plným zprovozněním až ke konci letošního roku.

Snížení vývozu zemního plynu ve formě LNG tak stlačilo ceny plynu v USA, pro Evropu to nicméně mělo opačný efekt. Situace v Evropě je navíc podpořena omezením potrubních dodávek plynu z Ruska.

Analytici ANZ banky v případě ropy blízce sledují znovuobnovené lockdowny v Číně, která je světově druhý největší spotřebitel. Poznamenávají však, že dopravní data dosud naznačují stabilní oživování poptávky.

Zrušení daně nevyřeší problém

Americký prezident Joe Biden navrhnul Kongresu dočasné zrušení federální daně z pohonných hmot. Ta v případě benzínu činí zhruba 18 centů na galon. Biden současně vyzval jednotlivé státy k tomu, aby také snížily své daně.

„Ceny benzínu jsou vysoké, protože je na trhu, a to jak v USA, tak celosvětově, pouze malý rozdíl mezi nabídkou a poptávkou. Vysoké ceny jsou signálem, že by producenti měli vyrábět více a konzumenti spotřebovávat méně. Nenapravíte problém a můžete jej prohloubit v případě, kdy se pokusíte signály skrývat,“ uvedl Mark Finley z centra energetických studií na Rice University ke zrušení daně.

FInley zmínil, že cokoli, co by snížilo cenu pohonných hmot u čerpacích stanic, je dobré, nicméně přijde federální rozpočet velmi draze. Dočasné zrušení federální daně pak může mít podle dalších expertních skupin za následek i zvýšení poptávky po ropných produktech a v důsledku zapříčinit nárůst cen. Požadovaný efekt by se tak nemusel dostavit.

Problémem, jenž Finely zmínil, zůstává ropná nabídka, kdy mnoho západních států bojkotuje dodávky ruské ropy. Embargo ze strany EU teprve nabírá na síle a neočekáváné výpadky v produkci mohou vyhnat ceny velmi vysoko.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Karel Navratil
25. červen 2022, 16:53

U nás asi obavy z recese nejsou, protože benzin je za 48 korun.....

Peter Zachara
25. červen 2022, 22:58

iba ak tou recesiou by boli ti obavy. Ale nehykajme (s) blahom, vzdyt si zijeme jak na zamku, at to trva vecne.

Rejpal
26. červen 2022, 01:14

Recese je samozřejmě hotová věc , ale Čínu rozhodně nezasáhne naopak celosvětově

půjde ekonomika nahoru recesi bude mít především EU a to kvůli sama sobě. Až tato recese skončí tak už bude jiné mocensko - politické uspořádání světa a bude to Asie , která bude hrát prim.

Jan Stehlik
26. červen 2022, 08:09

Ono to nebude tak horké . I když asijský trojuhelník (indie , čína , indonesie) má okolo 3 milard spotřebitelu , tak také záleží na přístupu ke vzdělání a následné uplatnění vzdělaných lidí . A žebříček nejuspěšnějších firem se mění pomalu . V první padesátce jsou většinově firmy z USA , deset z číny , kde počítám další nárust a samozřejmě evropa už desítky let vypadává z žebříčku . Ale máte pravdu , asie svou neutralitou značně na současné situaci zbohatne . Dostaneme se do situace japonska , které je bohaté a má vysoké životní náklady (drahota) a tak desítky let stagnuje . Díky tomu nezbývá na utraty a je malá spotřeba což znamená tu stagnaci.

Milan Bačík
26. červen 2022, 14:41

Problém ČR je, že se tu ta drahota objevila rychleji než to zbohatnutí.

Rejpal
26. červen 2022, 20:51

Japonsko stagnuje zejména kvůli svojí kultuře sebeobětování. Typický Japonec pracuje od nevidím do nevidím a pak nemá ani čas na to vychovat děti a národ vymírá. Výsledkem je samozřejmě drahota a stagnace , protože mladí lidé nedokáží uživit staré. Japonsko je dnes už mimo hru.

Jan Stehlik
27. červen 2022, 08:57

Trochu jste to obrátil . Tam je taková drahota , že základní věci jsou nedostupné a tudíž málokdo si muže dovolit rodinu . A i když pracují od nevidím do nevidím , tak nemají dostatečný příjem . Německo i japonsko bylo po válce na odpis a tak tam byla možný velký rozvoj a nové šance pro mladé . To se po 30 letech vyčerpalo a vznikla drahota . Japonsko je prakticky ostrov a kombinace vysokých cen realit , nedostatek energií a chybějící levná pracovní síla vytvořila stagnaci . Německo toto nemá . Díky turkum mělo levnou pracovní sílu . Po sametáku se otevřel východ s levnými zdroji jak surovin , lidí , tak nemovitostí . To ale současnou válkou končí . Naopak USA má dlouhodobě levné nemovitosti (obecní daně) , levné suroviny a energie (nízké prodejní daně) . I ty přistěhovalce z mexika co zajištují levnou pracovní sílu.

My jdeme jak jsem psal cestou japonska . Drahé nemovitosti , drahé zboží , nedostatek pracovní síly a další další dekády pro nás budou stagnací.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se