Domů
Komoditní trhy
Nůžky pro americké dovozce LNG se rozevírají, Evropa je lákavější než Asie
Chorvatský FSRU
Zdroj: LNG Croatia

Nůžky pro americké dovozce LNG se rozevírají, Evropa je lákavější než Asie

Atraktivita prodeje amerického zkapalněného zemního plynu (LNG) v Evropě v porovnání s Asií se za poslední týden více než zdvojnásobila, jak informuje zahraniční energetický portál Montel. Důvodem je omezení potrubních dodávek Gazpromu do EU a výpadek velkého amerického exportního terminálu Freeport LNG. Právě na americké LNG Evropa z velké míry spoléhá z hlediska alternativních dodávek plynu.

Ceny plynu v Evropě nejdříve vzrostly v důsledku exploze v důležitém americkém exportním terminálu Freeport LNG. Zatímco první odhady hovořily o odstávce v řádu několika týdnů, nyní se předpokládá částečné obnovení za 90 dní, přičemž k plnému zprovoznění by mělo dojít až ke konci letošního roku. Do Evropy přitom dosud proudilo rekordní množství LNG.

Gazprom v tomto týdnu navíc podstatně snížil dodávky zemního plynu do EU. Jako oficiální důvod udává prodlevy při opravách plynovodu, které vedou ke snížení dostupné kapacity plynovodu Nord Stream I. Německo však tento krok označilo za politické rozhodnutí neodůvodnitelné technickými problémy.

Výše zmíněné události vedly k prudkému nárůst cen plynu na evropských trzích. Jak pak uvádí zástupci Spark Commodities, prémie za dodávku LNG ze Sabine Pass (USA) do Evropy oproti Asii vzrostla z 0,47 USD/MMbtu na 1,17 USD/MMbtu. Cenový spread mezi evropským a asijským trhem se následně v čase dále rozšiřuje – pro září na 1,92 USD, pro říjen dokonce na 2,65 USD. To vše podtrhuje evropskou energetickou, zvláště pak plynovou, krizi.

Evropa je ochotna platit vysokou cenu za naplnění svých zásobníků

Na trhu se přitom očekává větší nákupní aktivita ze strany Číny a Japonska, tedy největších importérů LNG. U nich se předpokládalo, že dosud do určité míry ustoupily EU, a to pro případ zastavení dodávek plynu z Ruska do EU.

Náklady na dopravu po výpadku terminálu Freeport LNG klesly. Zpáteční cesta přes Atlantik poklesla pro 3. kvartál letošního roku o 20 % na cca 72,5 tis. USD za den, pro 4. čtvrtletí se však zvýšila na necelých 157 tis. USD/den. Pro americké exportéry LNG je tak Evropa nyní velice lákavou destinací.

Evropě se dosud, byť za vysokou cenu, dařilo naplňovat své zásobníky s plynem. V případě déletrvajícího omezení dodávek ze strany Ruska, ke kterému nyní došlo, se však tempo podstatně zpomalí, ne-li zastaví.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Peter Zachara
19. červen 2022, 10:01

Evropě se dosud, byť za vysokou cenu, dařilo naplňovat své zásobníky s plynem.

Chybal som zrejme v skole, ked sme sa ucili vyznam slova darit.

Vo futbale sa nam podarilo dohrat 90 minut aj za cenu len 7 vlastnych golov.

Maly Jarda
19. červen 2022, 10:04

Ani se nedivím když v USA je plyn za 11 dolarů a v Evropě za 140

.. to se to vydělává na uměle vyprovokované válce a pomocí likvidace konkurence pomocí protiruských sankcích nařízených Evropě z USA.

Ladislav Novák
19. červen 2022, 10:25

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze
A co zdraví, slouží? :-)
.
.

Jan Stehlik
19. červen 2022, 10:41

Asi tak . USA není ekonomicky angažováno na ukrajině na rozdíl od nás . Ale roky tam dodávají zbraně . Čím déle bude trvat tato válka , tím více bude evropa krvácet a stagnovat . Vydělá na tom samozřejmě USA s čínou a prodělají rusáci a my.

Ladislav Novák
19. červen 2022, 11:40

Zatím to vypadá, že nejvíc chtějí vydělat (a vydělávají) rusáci. Ti mají (zatím) ze svého agresívního řádění na bývalém území SSSR největší zisky. Otázkou je, dokdy.

No a "zapomněl" jste na samotnou Ukrajinu...

Jan Stehlik
19. červen 2022, 13:32

Rusaci jsou v pedeli. Už tím, že byli nuceni zaútočit dali najevo , že nedokáži konkurovat západu a Ukrajinci chtěli jít za penězi na západ. A tedy jako zoufalí čin rusaci používají sílu. To sice může vydržet pár desítek let, ale ekonomika je neuprosna. Ukrajina samozřejmě je na odpis, ale to už byla před tím ekonomický nasobne hůř než rusaci. Navíc to není národnostní homogenní stát, čehož využili Američané k rozbrojum. Připomíná mě to stejný postup jak rozbili RU a podporu Masaryka se vznikem ČR. Doplatili jsme na to my Češi malym uzavřeným státem a jazykovým omezením , kdy 90% lidí se nedomluvi za hranicemi.

Rejpal
19. červen 2022, 23:42

Nám skvěle , ale na Vás je vidět , že Vám to jaksi nemyslí. Nelíbí se Vám ,že platíte za energie raketu, ale nechápete do důsledků proč, kdežto Jarda to chápe je to proto ,že jsme vazalové a vazalové vždycky platí raketu těm druhým tak to prostě na světě chodí a když se z toho chcete dostat pak nejdříve musíte přestat být vazalem.

hellokitty
20. červen 2022, 11:26

aha vazalove ruska to maju levnejsi zejo

Karel Navratil
19. červen 2022, 11:11

Rusko nasyti Asii, USA chvilku bude dodávat do EU, pak se všechno zase vrátí do starých kolejí....

Miloslav Černý
19. červen 2022, 13:13

Mají aspoň z čeho financovat zbrojní dodávky Ukrajině. Opětovně to můžou být opět oni, kdy hlavní měrou můžou ukončít hrozbu rozpoutání ještě větší války, než lidstvo dosud poznalo. Každý oheň se musí hasit co nejúčinněji v samotným počatku.

Richard Vacek
19. červen 2022, 10:41

EU má skvělé politiky a proto ráda platí vysoké ceny za energie.

Ladislav Novák
19. červen 2022, 11:42

GREEN DEAL je německý/evropský masochismus. Rusko jej podporuje. :-)

minduton
20. červen 2022, 10:57

Tady by si někdo měl ujasnit rozdíl mezi slovy "dovozce" a "vývozce".

Když si přečtu nadpis "Nůžky pro americké dovozce LNG se rozevírají, Evropa je lákavější než Asie", tak mi připadá, že se snad něco vyplatí vozit z Evropy do USA...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se