Domů
Německo
EK schválila Německu podpůrný balíček pro průmysl v hodnotě 27,5 miliardy EUR
Průmyslová výroba, emise
Zdroj: pxfuel

EK schválila Německu podpůrný balíček pro průmysl v hodnotě 27,5 miliardy EUR

Evropská komise schválila Německu podpůrné schéma, které má pomoci energeticky náročným odvětvím s náklady za energie. Ty znatelně vzrostly ještě před ruskou agresí na Ukrajině i v důsledku rostoucích cen emisních povolenek. Jejich cena nyní, v době plynové krize, trhá rekordy a náklady společností proto dále rostou.

Rozhodnutí Komise zapadá, jak informuje agentura Reuters, do pravidel EU zajišťujících spravedlivou hospodářskou soutěž na jednotném evropském trhu. Energeticky náročné sektory si však již dlouhou dobu stěžují na systém EU ETS, který je znevýhodňuje oproti společnostem, které sídlí mimo EU.

Komise navrhla právě z tohoto důvodu reformy příslušné legislativy. Součástí reforem je také mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích (CBAM - Carbon Border Adjustment Mechanism). Na tom spolupracuje EU například s USA.

Hlavním účelem reforem je dovést EU ke klimatické neutralitě do roku 2050 a nesnížit přitom její konkurenceschopnost. S tím spjaté plány předpokládaly masivní rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) a využití zemního plynu jakožto přechodného paliva. Rychle navyšující se klimatické ambice, jejíchž tempo nedokázal energetický trh kopírovat, se pak odrazily v ceně emisních povolenek a rostoucích nákladech za energie.

Ruská agrese na Ukrajině změnila situaci

V loňském roce začalo Rusko, resp. Gazprom, snižovat dodávky zemního plynu do Evropy. Analytici se tehdy domnívali, že jde ze strany Ruska o snahu uspíšit certifikaci nového plynovodu Nord Stream II a přechod z uhlí na plyn kvůli rostoucí ceně plynu zpomaloval.

Potrubní dodávky plynu z Ruska  do EU jsou nyní značně omezeny a jejich další omezení či úplné přerušení hrozí každou chvílí. EU není aktuálně schopna zajistit si alternativní dodávky plynu ani v podobě LNG, které by pokryly průměrné spotřeby z předešlých let.

Na trh se proto vrací emisně náročnější uhelné elektrárny, což povede v kombinaci se snižujícím se počtem emisních povolenek v oběhu a spekulativnímu obchodování k dalšímu zvyšování jejich cen.  Ty aktuálně atakují 100 EUR/t.

Je potřeba zcela jiné nastavení EU ETS?

Cenu na trhu s elektrickou energií tvoří závěrná elektrárna nebo jinak řečeno poslední elektrárna dodávající na trh elektřinu. Cena elektřiny vzrostla zejména z důvodu plynové krize. Je však ovlivněna i cenou povolenek. Tento nástroj má přitom EU v ruce a může jej sama ovlivňovat.

Je tak otázkou, zda si EU může dovolit do velké míry nepredikovatelný systém EU ETS, když se takto razantně změnily vstupní předpoklady a zda by nebylo výhodnější zavést například cenový strop pro povolenky. V opačném případě budou balíčky, které byly schváleny kromě Německa také v Nizozemsku nebo Finsku, stále běžnější.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Ivan Švančara
21. srpen 2022, 10:57

Ak poviem A, ze diabol z vychodu si zaviazal EU na plyn, treba povedat aj B, ze diabol zpoza velkej mliaky(kaluze) si zaviazal EU skrz hedzove fondy spekulujuce s emisnymi povolenkami. Skusme ako vazal zrusit emisne povolenky ako take a uvidime, ako sa zachova nas najvacsi spojenec s najsilnejsou flotilou lietadlovych lodi.

Anton Meško
21. srpen 2022, 12:46

Nemecko, ktoré svojou zlou, až škodlivou energetickou politikou spôsobilo už koncom roka 2021 významný rast cien elektriny a plynu, ktoré akcelerujú po napadnutí Ukrajiny sankcie uvalené EU na RF dostane od EU podporný balíček. Aký podporný balíček pre zaistenie spravodlivej hospodárskej súťaže v rámci jednotného trhu dostanú ostatné krajiny EU, ktoré trpia vďaka zlej nemeckej energetickej politike a sankciám uvaleným na RF ako sa ukazuje viac ako samotný adresát sankcií?

Ivan Švančara
21. srpen 2022, 14:49

az teraz si clovek uvedomuje, preco na zapade nikto nepocuval vyzvy diabla z vychodu, aby si zajednali dlhodobe kontrakty na plyn z Ruska. Zapad skakal podla not z Ameriky a takto dopadol. Ale mame sa vraj z tohoto stavu radovat. Plyn z NS2 je moralne zavadny, plyn z NS1 je Panna Orleanska. Raz pride nieco ako Ponaucenie z vyvoja…

Michal K.
21. srpen 2022, 19:21

Neni mi to uplne jasne z clanku.

EK schvalila, ze Nemecko moze pouzit podporny balicek na podporu priemyslu, teda zaplati to Nemecko ?

Alebo EK schvalila peniaze a pojde to z rozpoctovych kapitol EU ?

Ivan Novák
21. srpen 2022, 20:09

Z odkazu na článek Reuters vyplývá, že by snad mělo jít o přerozdělení v rámci německého rozpočtu, a že podobná schémata menšího rozsahu Komise schválila i pro Finsko a Nizozemí. Jde o to, že každá nová státní podpora v ekonomice je narušením existující hospodářské soutěže na trhu, který by měl teoreticky být otevřený za stejných podmínek pro každý podnik v celé EU. Členský stát, který by ji poskytl bez souhlasu z Bruselu, by - opět teoreticky - mohl mít pak problém s EU-úřady. Tak jako tak, regulace navíc, další zkreslení trhu snažící se zamaskovat nečekaně velkou díru předchozí a trvající regulace. Jednomu z pacientů za časů cholery aplikována vonná kosmetika místo odstranění zdroje infekce.

Michal K.
23. srpen 2022, 20:21

jj suhlas. diky

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se