Domů
Německo
Studie: Adopce mechanismu cenotvorby u elektřiny inspirované v USA by Německu umožnila vyšší integraci OZE
Větrné elektrárny, vedení.
Zdroj: TenneT

Studie: Adopce mechanismu cenotvorby u elektřiny inspirované v USA by Německu umožnila vyšší integraci OZE

Německo by mělo nahradit svoji jednotnou obchodní zónu na svém spotovém trhu s elektřinou systémem uzlových cen, který by lépe zohledňoval rostoucí podíl obnovitelných zdrojů energie (OZE) a nedostatečný rozvoj přenosové soustavy. Uvádí to studie zpracovaná v rámci projektu SynErgie, který se zabývá tématem integrace OZE a využitím flexibility.

Studie zpravovaná předními německými instituty pro energetický výzkum zjistila, že systém založený na mnoha samostatných cenových uzlech, který je využíván na trzích s elektřinou např. v USA nebo na Novém Zélandu, by připravil design trhu s elektřinou na důsledky rostoucího podílu decentralizovaných zdrojů.

„Současná podoba trhu s elektřinou v Německu není uzpůsobená k tomu, aby se vypořádala s rostoucím podílem energie z obnovitelných zdrojů a využila flexibilitu na straně spotřeby. Téměř 6 GW omezeného výkonu v roce 2019 poskytuje důkaz, že jsou nutné změny, pokud jde o pravidla upravující trhy s elektřinou. Tato pravidla byla navržena v době, kdy se výroba elektřiny soustřeďovala na několik velkých a řiditelných konvenčních elektráren a poptávka byla považována za nepružnou,“ uvádí studie.

Německá jednotná obchodní zóna znamená, že spotřebitel na jihu země, kde je koncentrována velká poptávka, má nárok na stejnou cenu elektřiny jako na spotřebitel na severu, kde se nachází mnoho větrných elektráren a často dochází k přebytkům elektřiny.

Offshore větrný park Riffgat, Německo. Zdroj: EWE

Tato jednotná cenotvorba nezohledňuje úzká místa v síti, která se objevila v souvislosti s rychlým rozvojem OZE, zejména větrných elektráren na severu země, a zároveň nedostatečným rozvojem elektrických vedení. Rozvoj soustavy vlivem dlouhých plánovacích a povolovacích procesů, ale také odporu obyvatel, nestíhá s rozvojem OZE držet krok.

„Současný jednotný systém stanovení cen nezohledňuje omezení v přenosu a distribuci elektřiny ani možné přetížení sítě, což je stále důležitější problém,“ uvádí studie.

Na jihu Německa se s odstavením posledních jaderných elektráren v letošním a příštím roce problém nedostatku výrobních zdrojů navíc nadále prohloubí.

Náklady na opatření na předcházení přetížení elektrického vedení, jako je redispečink, které, mimo jiné, zahrnují odškodnění provozovatelům větrných elektráren za omezení jejich výroby, v Německu v posledních letech pravidelně přesahují miliardu eur. Například v letech 2017 a 2018 tyto náklady dosáhly téměř 1,5 miliardy eur.

„Uzlový systém eliminuje nutnost nákladného redispečinku a poskytuje vhodné pobídky pro dlouhodobé investice specifické pro danou lokalitu,“ tvrdí studie.

V rámci tzv. redispečinku jsou (částečně) nasazeny místo původních zdrojů, které měly do sítě dodat elektřinu, zdroje v jiném místě pro předejití přetížení elektrických vedení. Tato opatření jsou ovšem nákladná, jelikož je nutné odškodnit původní výrobce za nemožnost dodávky (části) energie do sítě, a zároveň zaplatit za vyrobenou elektřinu na místo nich nasazovaných zdrojů.

Přechod na uzlový systém by lépe využil stávající sítě, snížil náklady na přetížení a povzbudil lokální řešení v podobě flexibility na straně spotřeby a skladování energie, jejichž finanční stimuly jsou stávajícím nastavením eliminovány.

Pokládka kabelového vedení. Zdroj: TenneT

Rozdělení německé zóny je politické no-go

Německo tradičně odolávalo tlaku na rozdělení jeho obchodní zóny ze strany Evropské komise a sousedních zemí, přes které často elektřina musí neplánovaně téci. V roce 2018 umožnilo pouze rozdělení jeho bývalé jednotné obchodní zóny s Rakouskem.

Šéf německého síťového regulátora, Jochen Homann, vloni jakékoliv další rozdělení jednotné německé obchodní zóny označil za politické „no-go“.  Podle Homanna by němečtí zákonodárci toto opatření nikdy nepovolily vzhledem k tomu, že by vedlo k odlišným cenám elektřiny napříč Německem.

Berlín je opatrný při zvyšování nákladů na elektřinu pro svůj průmysl na jihu země a tvrdí, že likvidita, která přichází s většími cenovými zónami, by měla být ceněna a nikoli promrhána. Stejný názor sdílí například i Evropská federace obchodníků s energií (EFET).

Místo toho si Německo klade za cíl vyřešit problémy s přetížením prostřednictvím rychlejšího rozšiřování sítě, klíčovým prvkem jsou zejména páteřní severojižní propojení. To se však zatím nedaří podle představ, i přesto, že německá vláda v posledních letech přišla s několikerými plány, jak situaci zlepšit.

Plánovaná HVDC přenosová vedení v Německu. Zdroj: TransnetBW

Cenové rozdíly by se dle studie časem zmírnily

Zkušenosti z Texasu od zavedení cenových uzlů v roce 2010 naznačují, že cenové rozdíly mezi jednotlivými uzly by se mohly časem zmírnit, uvádí autoři studie.

„Ceny [v Texasu] jsou stanovovány pro jednotlivé uzly, ale jsou všude téměř stejné. V určitém okamžiku budou konvergovat, ale předtím bychom viděli, kde skutečně leží problémy,“ uvedla Marion Ottová z Leibnizova centra pro evropský ekonomický výzkum (ZEW).

Studii pro německé ministerstvo školství a výzkumu, které je zodpovědné za projekt SynErgie, zpracovali, mimo jiné, vědci z Fraunhoferova Institutu, Institutu energetické ekonomie (EWI) při univerzitě v Kolíně nad Rýnem a Německého institutu pro ekonomický výzkum (DIW).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Kamil Kubů
22. březen 2021, 06:58

Byl jsem hrozně zvědavý, jestli uvedou konkrétní příklad z USA, kde jim ty uzlové ceny fungují tak dobře. A ten Texas mi udělal fakt radost. Doufám, že si celé Německo vezme poučení z toho, jak tento příklad fungoval letos na přelomu února a března, kdy Texas zasáhla neobvyklá vlna mrazů.

PetrD
22. březen 2021, 10:00

Srovnávat Texas, který jede v podstatě v ostrovním režimu s Německem, které má propojení se sousedy ze všech stran. To chce fištrón....

pr
22. březen 2021, 13:07

Celý článek se nám snaží cpát, že US a Austrálie je vzor aniž by postihl problémy které tam mají a zkusil analyzovat co je příčinou a jakou mírou se na stávajícím stavu v US a Austrálii podílí navrhovaný systém cenotvorby. Jestli to opět není pomocný klacek pro ekonomistické týpky aby mohli provádět "katování kostů".

Obávám se, že bez pořádného zhodnocení je třeba zaujmout k adopci velmi ostražitý postoj.

Kamil Kubů
22. březen 2021, 13:38

Ten fištrón přisuzujete mně nebo autorům článku, případně té studie? Ono to z Vašeho příspěvku jaksi není dost jasné :)

Josef
22. březen 2021, 10:22

a lidé někteří v Texasu v krizi zaplatili i 10 000 USD za možnost používat el. energii za několik dní - skutečně super liberalizace trhu...

PetrD
22. březen 2021, 10:56

To je jejich problém, že si uzavřeli smlouvu s cenami ze spotového trhu, aby ušetřili pár peněz, když např. moc fouká. Obdobnou smlouvu si lze uzavřít i v ČR.

Energetik 007
22. březen 2021, 09:54

Distribuční a přenosová vedení jsou v USA v zoufalém stavu, v zemi je nejvyšší počet blackoutů a požárů v důsledku poruchy distribučních vedení.

Výpadky jsou způsobeny převážně tím že v době zvýšeného odběru nikdo elektřinu nenabízí a tak odběr regulují plošnými odstávkami jako např. v Californii 1996 4 miliony obyvatel bez elektřiny...

Pokud Evropa tento model přebere přijdou blackouty...

pr
22. březen 2021, 13:11

Důležité je aby nám to včas nastínili abychom doplnili do sklepa dostatek lithia.

Carlos
22. březen 2021, 13:33

Záleží asi na tom jak a kde. Pokud máme nějaké oblasti mezi Kalifornii a Mississippi kde lišky dávají dobrou noc a nejbližší město je dvě hodiny cesty, tak tam bude situace DS jiná než v ČR kde je velká rozvodna snad co půlhodinu. A ano, některá vedení jsou tam asi od doby FDR a jeho zásahů do elektrických sítí. Honza Veselý o tom ví víc, já mám spíš pokrytou historii v ČSR. Před tím tam totiž bylo běžné mít elektrárnu pro pár farem a ne tahat dráty světa kraj.

Co se chybějícího výkonu týče, tam může být vícero důvodů.

Energetik 007
22. březen 2021, 14:18

Mám na mysli centrum San Francisko dřevěné domy a na nich VN snad 3 kV bez izolace na každé fázi trafo...

Přenosová soustava VVN dřevěné stožáry a regulátor nechce uznat náklady na výměnu..

Carlos
22. březen 2021, 18:50

Máte někde fotku, odkaz? U San Francisca musíte ještě brát v potaz že se jedná o zemětřesnou oblast a vedení na sloupech opravíte snáze než potrhané vedení v zemi.

Další věc je že v USA je domovní rozvod dělaný jinak, na 3f tam musíte mít důvod není to tak běžné jako tady kde u RD nikdo nemá míň než 3x25A, tam máte dovedené 2x115V split phase. Ta zapojení které tam používají jsou pak o dost jiná než to co známe tu.

ak staré jsou ty dřevné stožáry? Tady je kolik VVN na původních sloupech z první republiky ještě, dřevěné portály jsem viděl ve Švédsku. materiál není takový problém.

Energetik 007
23. březen 2021, 05:34
Carlos
23. březen 2021, 08:48

A pak tu zahnete za rožek a je to v zemi.

www. google. com/maps/@37. 7547469,-122. 4301229,3a,75y,297.08h,86. 78t/data=!3m6!1e1!3m4!1smweIuqXHaH_CBgoKj56IKg!2e0!7i16384!8i8192

(smažte si mezery za každou tečkou)

To je prostě jenom vývoj a podle stylu těch baráků to vznikalo původní v období 1900-1930, odhaduji, takže to je jako když bych našel náhodou někde v Brně starší zástavbu s vedením na sloupech. Časem se to pod tu zem dostane.

St
22. březen 2021, 16:13

Německo by ze všeho nejdřív mělo přestat přenášet své energetické problémy na ostatní a samo se vypořádat se svými energetickými cíli.

Michal
23. březen 2021, 12:40

Pohádkové iluze o levné elektřině se pomalu vytrácí do zeleného pekla. Texas byl dobrý příklad, jak to v reálu dopadne, když zrovna nefouká.

Carlos
23. březen 2021, 13:22

Texas byl dobrý příklad toho jak to dopadá když osekáváte rožky a pak vám elektrárny doslova zmrznou. Podělalo se tam všechno. Jádro, Uhlí, Plyn, Soláry, Větrníky. Všechno to částečně selhalo.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se