Výstavba vedení v Německu nadále drhne, dvě klíčová vedení čelí dalšímu ročnímu zpoždění

27. listopad 2019, 11:00
DomůNěmeckoVýstavba vedení v Německu nadále drhne, dvě klíčová vedení čelí dalšímu ročnímu zpoždění

Výstavba nových vedení v Německu, potřebných pro přenos elektřiny z větrných elektráren na severu země do těžiště spotřeby na jihu, i nadále drhne. Za druhé čtvrtletí letošního roku bylo zprovozněno pouze 28 km nových linek. Německý regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) navíc podle zahraničního serveru Montel informoval o dalším předpokládaném zpoždění u dvou klíčových vedení – SuedLinku a Ultranetu.

Podle informací zveřejněných německým regulátorem BNetzA je nyní u vedení SuedLink, pro které se vzhledem k jeho důležitosti vžilo označení „páteř Energiewende“, předpokládáno v nejpříznivějším scénáři uvedení do provozu v roce 2026.

Předchozí odhad, který byl dle vyjádření provozovatelů přenosových soustav stojících za jeho výstavbou (TenneT a TransnetBW) označován za ambiciózní, byl rok 2025.

Trasa vedení SuedLink. Zdroj: TenneT
Trasa vedení SuedLink. Zdroj: TenneT

Roční zpoždění bylo ohlášeno také u dalšího klíčového vedení Ultranet, za jehož výstavbou stojí provozovatelé přenosové soustavy Amprion a TransnetBW. Podle aktuálních plánů by vedení mělo zahájit provoz v roce 2024, původní plány přitom počítaly s provozem od roku 2019.

Vedení Ultranet by mělo končit u města Philippsburg, kde bude na konci letošního roku odstavena 1,4GW jaderná elektrárna Philippsburg 2.

Trasa vedení Ultranet. Zdroj: Bundesnetzagentur
Trasa vedení Ultranet. Zdroj: Bundesnetzagentur

Uvedená zpoždění vykreslují problémy s včasným dokončováním naplánovaných projektů v oblasti potřebného rozšíření přenosové soustavy Německa. Z dostupných statistik vyplývá, že za roky 2016 až 2018 bylo zprovozněno pouze 403 kilometrů nového vedení.

Na začátku letošního roku přitom němečtí provozovatelé přenosových soustav uvedli, že ke splnění cílů v oblasti obnovitelných zdrojů je potřeba nejméně 1600 km nových vedení a rozšíření 2900 km přenosových linek.

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují