Výstavba vedení v Německu nadále drhne, dvě klíčová vedení čelí dalšímu ročnímu zpoždění
Výstavba nových vedení v Německu, potřebných pro přenos elektřiny z větrných elektráren na severu země do těžiště spotřeby na jihu, i nadále drhne. Za druhé čtvrtletí letošního roku bylo zprovozněno pouze 28 km nových linek. Německý regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) navíc podle zahraničního serveru Montel informoval o dalším předpokládaném zpoždění u dvou klíčových vedení – SuedLinku a Ultranetu.
Podle informací zveřejněných německým regulátorem BNetzA je nyní u vedení SuedLink, pro které se vzhledem k jeho důležitosti vžilo označení „páteř Energiewende“, předpokládáno v nejpříznivějším scénáři uvedení do provozu v roce 2026.
Předchozí odhad, který byl dle vyjádření provozovatelů přenosových soustav stojících za jeho výstavbou (TenneT a TransnetBW) označován za ambiciózní, byl rok 2025.
Roční zpoždění bylo ohlášeno také u dalšího klíčového vedení Ultranet, za jehož výstavbou stojí provozovatelé přenosové soustavy Amprion a TransnetBW. Podle aktuálních plánů by vedení mělo zahájit provoz v roce 2024, původní plány přitom počítaly s provozem od roku 2019.
Vedení Ultranet by mělo končit u města Philippsburg, kde bude na konci letošního roku odstavena 1,4GW jaderná elektrárna Philippsburg 2.
Uvedená zpoždění vykreslují problémy s včasným dokončováním naplánovaných projektů v oblasti potřebného rozšíření přenosové soustavy Německa. Z dostupných statistik vyplývá, že za roky 2016 až 2018 bylo zprovozněno pouze 403 kilometrů nového vedení.
Na začátku letošního roku přitom němečtí provozovatelé přenosových soustav uvedli, že ke splnění cílů v oblasti obnovitelných zdrojů je potřeba nejméně 1600 km nových vedení a rozšíření 2900 km přenosových linek.
Mohlo by vás zajímat:
Možná kdyby to ještě o nějaký rok odložili, tak zjistí že to vedení díky větší decentralizaci, akumulaci, P2G a P2L ani nebudou potřebovat, tak jak tady další reaktory.
Výhledově to potřebovat budou, ale máte pravdu že díky novým ale již vyzkoušeným technologiím, které uvádíte, nemusí tolik pospíchat.
Ale až budou mít na moři ještě mnohem větší kapacitu větrníků než již mají na souši (a tam se toho vejde moc, i pro spotřebu všech okolních států, viz výpočty větrné asociace)
tak to potřeba bude.
Ale spěchat nemusejí, spěch se nevyplácí, raději solidně a vedení pod zem.
Nezbývá, než pány dovzdělat informací z podzimní plynárenské konference 2019:
Andreas Rau, ředitel společnosti NET4GAS, s.r.o. hovořil mj. o nákladech okolo pilotního projektu P2G ve spolupráci GasNet and NET4GAS. Ten zahrnuje výrobu vodíku elektrolýzou vody s výkonem 0,5 MW v lokalitě existující bioplynové stanice, kde se počítá s metanizací vznikajícího bioplynu a kapacitou plynu pro vtlačování do plynovodu 50 Nm3/h. Náklady na 1 vyrobenou MWh vychází na cca 400 euro, a to je v současnosti na evropském trhu oproti nákladům na zemní plyn nekonkurenceschopné.
Takže asi tak
Vy dva nemáte ani tu nejmenší představu, kolik stojí 1MWh takto vyrobeného plynu, že ne?
Mě spíš pobavilo tvrzení, že už vlastně ani tolik není třeba těch kapacit přenosových soustav ze severu na jih. "Nebojte s, soudruzi, on to ´Kléma´ zvládne.
Spěchat musejí velmi, protože jinak německé veřejnosti dojde, že obrovské náklady a bombastické plány, které Energiewende doprovázejí, vlastně až tak smrtelně nutné nebyly, a tedy pak už ani nebudou, a naopak bude utrum s financováním smart řečí.
Pánové, přečtěte si z dnešního tisku (anoncováno na Monitoring):
toto je na Seznam "Energie jsou v Česku levné. Ale ne pro lidi s českým platem"
a toto je na Euro: "Češi, kteří jsou připojeni k centrálnímu zásobování teplem, za něj ze mzdy vydají pětkrát více než Němci. Zaplatí za něj asi tři procenta z hrubé mzdy, Němci 0,6 procenta. Vyplývá to ze studie Sdružení českých, moravských a slezských Společenství vlastníků jednotek (SVJ)." A co na to pan Hájek??
Pořád tu melete, jak máme vše levné a Němci drahé. Co je levné a co drahé závisí na stavu vaší peněženky a ekonomiky státu, to by jste měli v rámci finanční gramotnosti vědět.
Ano, chtělo by to dále tlačit na růst platů.
Zajímavé, že jste nějak pomlčel o druhé části toho článku, která shodou okolností tak trochu vyvrací Vaše tvrzení, že "Co je levné a co drahé závisí na stavu vaší peněženky a ekonomiky státu"
Tak cituji i tu druhou část, která se týká pro změnu cen elektřiny v jednotlivých státech po započtení kupní síly: "Kdo by si myslel, že se Němci s jejich kupní silou budou krčit někde ke konci tabulky, tak se mýlí. I v tomto srovnání jsou ceny v Německu tak vysoké, že stačí v celoevropském srovnání na primát."
Pane Vaněčku,
při své finanční a PR gramotnosti zcela jistě dobře víte, že citace ze studie, kterou uvádíte je při zdůraznění CZT naprosto čistou, účelovou fabulací a manipulací se slovíčky aby se splnilo zadání studie, které zřejmě znělo (i podle objednatele) dokažte, že CZT je blbost. Slušný člověk na to nemá slov. Kdyby zadavatele studie byli "chlapi s koulemi" tak ať se odpojí od CZT a dodávají teplo za cca 1/5 dnešní ceny. Státní pobídky pro tuto činnost mají luxusní (např. povolenky - nenakupují pro zdroje do 5MWt...), budou mít bussines, budou mít politický kapitál...osobně jim přeji hodně štěstí.
Pane Vaněčku, už jsem odpověděl u článku, ale pro jistotu Vám to dám i sem:
Průměrná cena tepla v Německu byla v roce 2017 72,08 Euro/MWh bez DPH a 85,78 Euro/MWh s DPH (19 %).
Pokud přepočteme Eura na Kč průměrným kurzem 2017 = 26.33 Kč/Euro a MWh na GJ, tak dostáváme za rok 2017 průměrnou cenu tepla v Německu bez DPH 527 Kč/GJ a s DPH 627 Kč/GJ
Pro ČR udává ERÚ za rok 2017 průměrnou cenu tepla pro konečné spotřebitele 561 Kč/GJ včetně DPH, bez DPH 15 % je to potom 488 Kč/GJ.
Takže v roce 2017 byla v ČR průměrná cena tepla bez DPH o 7,5 % a s DPH o 10,5 % nižší než v Německu.
Samozřejmě průměrný plat v Německu je podstatně vyšší než v ČR, to není žádné překvapení.
Zítra budeme tuto nepravdivou zprávu oficiálně dementovat a uvidíme, jak se k tomu ČTK postaví.
Už jsem Vám odpověděl pod hlavním článkem. Asi nemáte co dementovat, mluvíte o něčem jiném než byla ta zpráva.
CZT je u nás již moc drahé ve srovnání s tím, když si topíte plynem sám.
Doufám, že napřete síly k zlevnění Vašeho CZT a ne ke zdražení plynu pro drobné spotřebitele. Předem děkuji.
Prostě infrastrukturní projekty. Někdo (Francie, Finsko, Slovensko) se "vydupal" s jadernou infrastrukturou, někdo se silnicemi (ČR), někdo s dráty VVN.
Mochovce 3,4 jsou otřesný průšvih ekonomický i reputační, o tom žádná. Ale k infrastruktuře i lepší zpráva - zdá se, že nové 2 linky 400kV SR-HU, které se budou hodit nejen k uplatnění výroby z té JE, budou v r. 2021 v provozu.
Je to Philippsburg, nikoli Phillipsburg. Na mapě je to správně.
Dobrý den,
děkujeme za upozornění, v článku bylo opraveno.
Přeji pěkný den,
EM
Vítězství "Zelených" bývají různá, hodně větrníků, ale odpor k "odpornému, krajinu hyzdícímu vedení", ochrana stromů přivázáním se řetězy a následně zničené všechny lesy v ČR , protesty proti uhlí a atomové energetice a blackouty spojené s koncem civilizace, jak ji známe (brzy) . Nejhorší na tom je, že neznalost fyzikálních zákonů a ignorování faktů jsou v této politické straně brány jako dobrá kvalifikace ... a jak jsem vždy sarkasticky A S ČERNÝM HUMOREM žákům na SŠ říkal, když blbli, tak se stane skutečností : MLÁDEŽI PATŘÍ BUDOUCNOST. KONEC KONCŮ, NIC JINÉHO SI VY PARCHANTI NEZASLOUŽÍTE ...
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se