Domů
Obnovitelné zdroje
Aukce jako nástroj pro výstavbu nových zdrojů? Poslední kolo pro biomasu v Německu ovládly již existující elektrárny
Biomasa
Zdroj: PSNH / Creative Commons / CC BY-ND 2.0

Aukce jako nástroj pro výstavbu nových zdrojů? Poslední kolo pro biomasu v Německu ovládly již existující elektrárny

Německo nezahálí ani v letošním roce a vypisuje řadu různých aukcí na podporu rozvoje využívání obnovitelných zdrojů. Přestože drtivá většina soutěženého výkonu připadá na solární a větrné elektrárny, na letošní rok jsou v plánu dvě samostatná kola jak pro zdroje využívající biomasu, tak pro plynové elektrárny spalující biometan. Zatímco aukce pro zdroje na biometan nedokázala přilákat ani jedinou nabídku, v případě biomasy byla situace odlišná. Ačkoliv objem podaných nabídek překročil objem aukce, téměř veškerý nabízený výkon pocházel od již stávajících zdrojů.

Kromě řady samostatných kol pro solárnívětrné elektrárny Německo skrze systém aukcí podporuje provoz i v případě zdrojů spalujících biomasu či biometan. Pro letošní rok má země v plánu vypsat pro tyto zdroje celkem čtyři aukce, a to dvě kola pro každou z těchto kategorií. Na začátku dubna tak v zemi proběhly první letošní aukce pro biomasu a také pro nové zdroje, které by měly vyrábět elektřinu z biometanu dodávaného do tamní soustavy.

V případě aukcí pro biomasu však účast není otevřená pouze novým projektům, ale také stávajícím zdrojům, které si tak mohou zajistit další provozní podporu. V dubnové aukci německý síťový regulátor Bundesnetzagentur nabídl k soutěžení celkem 300 MW výkonu, do aukce nakonec bylo podáno téměř 500 nabídek s celkovým výkonem 532 MW. Podle regulátora přitom 488 nabídek se souhrnným výkonem 503 MW připadalo na již existující zdroje, v případě nových projektů se jednalo o pouhých sedm nabídek o celkovém instalovaném výkonu 29 MW.

Podobně jako v případě jiných aukcí, regulátor letos přistoupil k navýšení maximálních soutěžních cen, kdy tento strop pro stávající zdroje činil 198,3 EUR/MWh, v případě nových zdrojů byl strop stanoven na nižší hodnotu 176,7 EUR/MWh. Podle regulátora v aukci nakonec uspělo 271 nabídek o celkovém výkonu 302 MW. Vysoutěžené garantované ceny se pohybovaly mezi 136 a 194,9 EUR/MWh, jejich vážený průměr dosáhl 189,2 EUR/MWh.

Zdroje na jihu země dostaly přednost

V letošním prvním kole pro zdroje spalující biomasu bylo rovněž vůbec poprvé uplatněno nové pravidlo, kdy je polovina soutěženého objemu přednostně vyhrazena pro zdroje v jižní části Německa, tedy oblasti odpovídající zhruba části země ležící jižně od řeky Mohan. Cílem tohoto opatření je pomoct zajistit dostatečný disponibilní výkon na jihu země, který v posledních letech přišel o veškeré jaderné zdroje.

Podle regulátora byl tento vyhrazený výkon plně využit, kdy na zdroje na jihu země připadalo 151 MW vysoutěženého výkonu a zbylá polovina poté na zdroje v severní části země. Z regionálního hlediska si největší objem podpory zajistily zdroje v Bavorsku (107 nabídek o celkovém výkonu 108 MW), následované spolkovými zeměmi Dolní Sasko (52 nabídek o výkonu 62 MW) a Severní Porýní-Vestfálsko (43 nabídek o výkonu 48 MW).

Aukce pro zdroje spalující biometan se zatím míjí účinkem

Ve srovnání s aukcemi pro biomasu se Německu zatím ani zdaleka nedaří přilákat investory do nových zdrojů elektřiny, které by měly spalovat biometan dodávaný skrz plynárenskou soustavu, a ne bioplyn vyráběný a spalovaný v místě výroby elektřiny. Regulátor sice vzhledem k očekávanému nízkému počtu nabídek snížil soutěžený objem z původních 300 MW na pouhých 19 MW, avšak do aukce nebyla podána jediná nabídka.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Emil
31. květen 2023, 08:09

Nuceně odstavené jaderné zdroje, které chtějí tímto nahradit, vyráběly za desetinu průměrné vysoutěžené ceny, bez vypouštění emisí ze spalování biomasy do ovzduší...

Tomáš Foldyna
31. květen 2023, 08:41

Přesně tak. Biomasa (pokud možno odpadní) by se měla využívat hlavně na lokální vytápění, možná ještě jako kogenerace ale pro malé lokální zdroje.

Lukáš
31. květen 2023, 10:43

Najlepsie na tom je, ze do Danska, Nemecka a Anglicka sa dovaza biomasa vo forme dreva a stiepky na lodiach hlavne z USA a Kanady. Nieco malo bolo aj z Ruska ale o tom je ticho, pravdepodobne sa tohto sankcie nedotkli.

Isteze to je ekologicke a humanne voci faune a flore.

Zdeves Pavel
31. květen 2023, 14:11

Tak těch 20 MW příležitostně to vytrhne. A i ta cena je přímo lace.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se