Britská vláda podpoří projekty na udržitelnou domácí produkci biomasy
Vláda Spojeného království počítá i nadále s intenzivním využíváním biomasy v energetice i přesto, že se v poslední době objevují názory zpochybňující její roli jako udržitelného obnovitelného zdroje, především s ohledem na intenzivní dovoz na velké vzdálenosti. Nový dotační program o hodnotě 26 milionů liber si však klade za cíl podpořit domácí produkci biomasy, a to zejména s důrazem na udržitelnost.
Od konce loňského prosince se mohou vybraní investoři v oblasti inovativní produkce biomasy ucházet o podporu, kterou chce britská vláda podpořit domácí produkci udržitelné biomasy. Biomasa, například v podobě trávy, konopí či mořských řas, má být podle tamní vlády jednou z klíčových součástí obnovitelného energetického mixu, který má zemi zajistit dosažení čistých nulových uhlíkových emisí do roku 2050.
„Rozvoj zelených paliv jako biomasa je klíčovým pro snížení uhlíkových emisí Spojeného království a snížení nákladů pro spotřebitele. Tato vládní investice v rozsahu 26 milionů liber podpoří inovátory napříč Spojeným královstvím, povzbudí pracovní místa a investice a pomůže zajistit, že budeme mít k dispozici domácí dodávky, které potřebujeme pro podpoření našich plánů budovat zeleně a vypořádat se se změnou klimatu,“ uvedl Greg Hands, náměstek pro energetiku a klimatickou změnu.
Nový program je druhou fází, která navazuje na předchozí program, a pouze projekty podpořené v rámci první fáze se nyní mohou ucházet o celkových 26 milionů liber. Celkem 25 projektů, které již v rámci první fáze obdržely část finančních prostředků z maximálních 4 až 5 milionů liber, tak dostanou šanci posunout se z fáze návrhu k realizaci demonstračního projektu.
Projekty podpořené v rámci první fáze podle vlády zahrnovaly velkou škálu různých možností výroby biomasy, například s využitím odpadní vody z pivovarů či mlékáren, pěstování mořských řas či navýšení kapacity pro vysazování a sklízení vrb, které mohou být využity jakožto rychle rostoucí dřeviny pro energetické účely.
Mohlo by vás zajímat:
Jistě půjde o biomasu bez umělých hnojiv (vyrábějí se pomocí zemního plynu, fuj) a s nefosilní mechanizací.
A jenom s puvodnimi druhy.
Je to takové z bláta do louže....
ne to se pletete. oni ji ekologicky a plne bezemisne dovazeji z jizni ameriky a pry ta tezba pralesu je take zcela ekologicka.
nekdo z mistnich ekologu mi tu nedavno tvrdil, ze prazdna lod jedouci do ameriky ma (prakticky) nulovou emisni stopu. nevim jak na to prisel, asi ze mu jede na globusu "z kopce".
vypadla mi pounta.
oni ji dovezou, "prebali" a hned to bude v kolonce vykazu "domaci" produkce biomasy.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se