Domů
Obnovitelné zdroje
Cesta Lucemburska ke splnění cílů pro OZE – procenta si nakoupí v zahraničí

Cesta Lucemburska ke splnění cílů pro OZE – procenta si nakoupí v zahraničí

Lucembursko a Litva se díky vzájemné dohodě staly prvními členskými státy EU, které využijí možnost převodu statistických dat o výrobě v obnovitelných zdrojích z jedné země na druhou. Lucembursko, které prozatím nesplnilo svůj cíl pro rok 2020 ani poloviny, si nyní k jeho dosažení pomůže převodem části obnovitelné energie ze statistik Litvy.

Převod „energie“ z jedné země na druhou umožňuje členským zemí směrnice EU o podpoře využívání energie z OZE, což má státům s horšími podmínkami pro využívání obnovitelných zdrojů pomoci dosáhnout jejich stanovených cílů. Mechanismus však nezahrnuje skutečný přenos vyrobené energie z jedné země do druhé, místo toho se obě strany dohodly na přenosu pouze statistických údajů.

Lucembursko se tak s Litvou stanou vůbec prvními zeměmi EU, které tuto možnost využijí. Litva, jež svůj cíl pro rok 2020 v podobě 23% podílu obnovitelných zdrojů na hrubé konečné spotřebě energie v zemi již splnila, v roce 2015 pokrývala své energetické potřeby obnovitelnými zdroji z 25,75 %. Lucembursko, které má cíl stanovený na 11 %, naproti tomu v roce 2015 dosahovalo pouhých 5 %. Země se tak rozhodla svůj cíl splnit i za pomoci převodu statistických dat z jiných států.

„Vítám tuto průlomovou dohodu mezi Litvou a Lucemburskem. Je dobrým příkladem pro ostatní členské státy, aby využily možnosti spolupráce stanovené ve směrnici o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů. Pokud jde o budoucnost, tento krok ukazuje, že posílená spolupráce může pomoci Evropě využívat potenciál obnovitelných zdrojů nákladově efektivnějším způsobem, což je obzvláště důležité vzhledem k ambicióznějšímu cíli Evropy v oblasti obnovitelných zdrojů energie o hodnotě minimálně 27 % v roce 2030, jak je navrženo v zimním balíčku.“

Dominique Ristori, ředitel Generálního ředitelství Evropské komise pro energetiku

První dohoda nemusí být tou poslední

Obě země se dohodly, že Litva v období 2018 a 2020 převede na Lucembursko určité množství výroby energie v OZE, což zemi pomůže k dosažení národního cíle. Podle serveru EurActiv by tak Lucembursko mělo získat minimálně 700 GWh obnovitelné energie, za kterou Litva obdrží přibližně 10 milionů EUR. Tyto finanční prostředky by poté měly putovat do dalších projektů OZE a výzkumu.

Tímto krokem se dále mohou inspirovat i ostatní členské země, které mají problém s plněním stanovených cílů, a podobné dohody tak nejsou vyloučeny ani v budoucnu. Další spolupráci v podobném duchu Lucembursko chystá například i s Estonskem.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.