Domů
Obnovitelné zdroje
Cesta Lucemburska ke splnění cílů pro OZE – procenta si nakoupí v zahraničí

Cesta Lucemburska ke splnění cílů pro OZE – procenta si nakoupí v zahraničí

Lucembursko a Litva se díky vzájemné dohodě staly prvními členskými státy EU, které využijí možnost převodu statistických dat o výrobě v obnovitelných zdrojích z jedné země na druhou. Lucembursko, které prozatím nesplnilo svůj cíl pro rok 2020 ani poloviny, si nyní k jeho dosažení pomůže převodem části obnovitelné energie ze statistik Litvy.

Převod „energie“ z jedné země na druhou umožňuje členským zemí směrnice EU o podpoře využívání energie z OZE, což má státům s horšími podmínkami pro využívání obnovitelných zdrojů pomoci dosáhnout jejich stanovených cílů. Mechanismus však nezahrnuje skutečný přenos vyrobené energie z jedné země do druhé, místo toho se obě strany dohodly na přenosu pouze statistických údajů.

Lucembursko se tak s Litvou stanou vůbec prvními zeměmi EU, které tuto možnost využijí. Litva, jež svůj cíl pro rok 2020 v podobě 23% podílu obnovitelných zdrojů na hrubé konečné spotřebě energie v zemi již splnila, v roce 2015 pokrývala své energetické potřeby obnovitelnými zdroji z 25,75 %. Lucembursko, které má cíl stanovený na 11 %, naproti tomu v roce 2015 dosahovalo pouhých 5 %. Země se tak rozhodla svůj cíl splnit i za pomoci převodu statistických dat z jiných států.

„Vítám tuto průlomovou dohodu mezi Litvou a Lucemburskem. Je dobrým příkladem pro ostatní členské státy, aby využily možnosti spolupráce stanovené ve směrnici o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů. Pokud jde o budoucnost, tento krok ukazuje, že posílená spolupráce může pomoci Evropě využívat potenciál obnovitelných zdrojů nákladově efektivnějším způsobem, což je obzvláště důležité vzhledem k ambicióznějšímu cíli Evropy v oblasti obnovitelných zdrojů energie o hodnotě minimálně 27 % v roce 2030, jak je navrženo v zimním balíčku.“

Dominique Ristori, ředitel Generálního ředitelství Evropské komise pro energetiku

První dohoda nemusí být tou poslední

Obě země se dohodly, že Litva v období 2018 a 2020 převede na Lucembursko určité množství výroby energie v OZE, což zemi pomůže k dosažení národního cíle. Podle serveru EurActiv by tak Lucembursko mělo získat minimálně 700 GWh obnovitelné energie, za kterou Litva obdrží přibližně 10 milionů EUR. Tyto finanční prostředky by poté měly putovat do dalších projektů OZE a výzkumu.

Tímto krokem se dále mohou inspirovat i ostatní členské země, které mají problém s plněním stanovených cílů, a podobné dohody tak nejsou vyloučeny ani v budoucnu. Další spolupráci v podobném duchu Lucembursko chystá například i s Estonskem.

Potřebujete být v obraze ohledně obnovitelných zdrojů?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti obnovitelných zdrojů a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Čínský solární export trhá rekordy. Evropa s jeho pomocí hledá únik z ruské energetické pasti
10. srpen 2022, 05:00
Nebezpečí solárních panelů. Když začnou hořet, hasí se jen těžko
7. srpen 2022, 18:24
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se