Google provedl historicky největší nákup obnovitelné energie za 2 miliardy USD

DomůObnovitelné zdrojeGoogle provedl historicky největší nákup obnovitelné energie za 2 miliardy USD

Technologický gigant Google provedl doposud největší nákup obnovitelné energie v historii. Celková hodnota kontraktu dosahuje 2 miliardy USD, a jde tak o největší investici svého druhu v oblasti technologických společností. Společnost tímto krokem následuje svou tradici ve využívání OZE a naplňuje svůj závazek být uhlíkově neutrální společností. Cílem je především podpora nových projektů OZE a jen minimální nákup zelených certifikátů. Novým projektům má pomoci i dvojice nových grantů zaměřená na USA a Evropu. 

Technologická společnost Google před nedávnem vydala prohlášení o nákupu energie z obnovitelných zdrojů (OZE) v celkové výši 2 miliard USD (47 mld Kč). Tímto krokem se Google stal, dle svých slov, největším korporátním nákupcem elektřiny z OZE na světě. Jde o balík 18 nových smluv na dodatečný výkon ve výši 1,6 GW.

Díky tomuto kontraktu naroste celkový nasmlouvaný výkon obnovitelných zdrojů pro Google na 5,4 GW. Samotná společnost pak daný výkon srovnává s instalací zhruba milionu fotovoltaických panelů na střechách rodinných domů. Navíc dodává, že zdroje vyprodukují více elektrické energie, než jaká je například spotřeba ve Washingtonu D.C. nebo v celé Litvě.

Historický přehled celkové kapacity OZE, využívaných společností Google. Zdroj: Google

Projekty za 7 miliard dolarů

Nové smlouvy dají vzniknout projektům OZE za 2 miliardy dolarů. Historicky již díky požadavkům Google na nákup elektřiny z OZE vznikly po celém světě projekty za více než 7 miliard USD (164 mld Kč). Díky Google tak již dnes funguje 52 projektů na 3 kontinentech. Jde převážně o fotovoltaiku a větrné elektrárny.

Nově budou investice směřovat do projektů v USA, Chile a Evropě. V USA jde o solární projekty v Severní a Jižní Karolíně a Texasu, s celkovým výkonem 720 MW. Dalších 125 MW výkonu přibude v Chile, kde vznikne hybridní systém kombinující větrnou a solární energii. Evropské projekty pak mají přidat celkem 793 MW výkonu. Jde o projekty ve Finsku (255 MW), Švédsku (286 MW), Dánsku (160 MW) a Belgii (92 MW).

Regionální rozložení zdrojů OZE po dodatečném nákupu. Zdroj: Google

Dlouhodobě zelený Google

Společnost Google se již dlouhou dobu snaží být co nejudržitelnější společností, což historicky zapadá do (dnes již bývalého) mota společnosti „Don’t be evil“. Společnost se například chlubí tím, že je uhlíkově neutrální již od roku 2007. Od roku 2017 pak společnost pokrývá celý objem své roční spotřeby elektřiny pouze z obnovitelných zdrojů energie. V oblasti nákupu OZE navíc využívá vlastní politiku, kdy nenakupuje zelené certifikáty z existujících zdrojů, ale podporuje vznik nových OZE.

Další rozvoj obnovitelných zdrojů energie je dle Google celospolečensky prospěšný. Společnost proto představila dva nové granty, kterými chce pomoci dalšímu rozšiřování OZE. Jeden z grantů má hodnotu 500 tisíc USD (11,7 milionů Kč) a druhý 500 tisíc euro (12,9 milionů Kč). První z grantů je zaměřen na trh USA a poskytován má být skrze nevládní organizaci Renewable Energy Buyers Alliance (REBA). Druhý z grantů je zaměřený na Evropu a bude využitý platformou RE-Source.

Vybrané projekty OZE, které dodávají energii pro společnost Google. Zdroj: Google