Domů
Obnovitelné zdroje
IEA: Instalovaný výkon FVE a VTE by měl během dvou let vzrůst o 550 GW
Plovoucí fotovoltaická elektrárna
Zdroj: SEACEF

IEA: Instalovaný výkon FVE a VTE by měl během dvou let vzrůst o 550 GW

Nový přírůstek instalovaného výkonu ve větrných (VTE) a fotovoltaických (FVE) elektrárnách by měl za roky 2021 a 2022 činit dle portálu Montel odkazujícího se na odhad Mezinárodní energetické agentury (IEA) celkem 550 GW. Na celkovém celosvětovém přírůstku instalovaného výkonu by se tak tyto obnovitelné zdroje energie (OZE) podílely přibližně z 90 %.

„Obnovitelné zdroje energie se rozvíjely [v roce 2020] nejrychlejším tempem za poslední dvě dekády, přičemž obrovský nárůst výkonu ve fotovoltaice a větrných zdrojích se stane od nynějška „novým normálem“,“ uvádí report IEA.

V loňském roce vzrostl instalovaný výkon obnovitelných zdrojů celosvětově o 280 GW. Jednalo se tak o 45% meziroční nárůst ročního přírůstku, což je největší meziroční přírůstek od roku 1999. V letošním roce bude dle odhadu IEA uvedeno do provozu okolo 270 GW, dalších 280 GW pak v příštím roce.

Aktualizovaný odhad IEA týkající se přírůstku výkonu OZE se oproti předpovědi z listopadu loňského roku navýšil o 25 %.

„Vlády napříč celým světem vypisovaly rekordní množství aukcí [co se týče poptávaného výkonu] a společnosti podepisovaly rekordní počet PPA [dlouhodobé dohody o nákupu elektrické energie] navzdory tomu, že pandemie způsobila makroekonomickou nejistotu a potlačila poptávku,“ vysvětluje IEA.

O rostoucí poptávce po PPA jsme psali zde a například o výhledu poptávky po PPA v Německu zde.

Čína má být i nadále hnací silou rozvoje OZE v následujících několika letech, jelikož má být centrem nabídky i poptávky. Dle dat IEA byla Čína „zodpovědná“ za 40 % nárůstu instalovaného výkonu v několika poslední letech a v roce 2020 tento podíl navýšila dokonce na 50 %.

Předpokládá se ale, že se tento podíl během roku 2021 opět sníží, a to vzhledem k vládnímu rozhodnutí ukončit dotace, a to jak pro projekty FVE, tak i pro projekty VTE, ke konci roku 2020. To zapříčinilo i rekordní počet instalací uvedených do provozu v prosinci 2020 a zmíněné navýšení podílu. Další nastavení podpory má být oznámeno koncem letošního roku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(29)
Milan Vaněček
15. květen 2021, 10:37

Tak už i IEA vidí, jak větrná a solární energetika silně roste. Je to samozřejmé, má nejnižší investiční náklady, nejrychlejší dobu výstavby a zcela bezkonkurenčně nízké náklady provozní.

Není co řešit, energetici v České republice - probuďte se.

Energetický přechod je tu.

Můžete stokrát říkat: to néééjde, svět Vám ukáže něco jiného, že to jde.

Zapletal
15. květen 2021, 11:46

Pane Vaněček v ČR je ale spoustu Rosatomových žab na prameni. V Kraji Vysočina kdysi přímo zatrhl kraj stavbu větrných elektráren za hejtmana Běhounka. Bylo to speciální vyhláškou, která zakazovala výškové stavby a to pouze přesně takové jako jsou větrné elektrárny. Když se nepodařilo zastavit plány v některých obcích propagandou, strašením a dezinformacemi proti obnovitelným zdrojům, tak to udělali takhle. Připomenu, že hejtman Běhounek byl původem komunista z Prahy, pak se stal na Vysočině sociálním demokratem a sympatizantem jaderné energetiky. Je to kamarád Zemana. Asi můj příspěvek smažou. Za pravdu se trpí.

Milan Vaněček
15. květen 2021, 14:57

U nás máme stále "RVHP energetiku" minulého století. Ale technický pokrok nikdo nezastaví. Mohou jen zpomalovat (úspěšně) nástup nových technologií.

JD
15. květen 2021, 18:23

Jsme stále v náběhu do S křivky a tyto trendy dále zrychlují. Před 30 - 40 lety bylo na výběr mezi uhlím a jádrem. Dnes je vše jinak. Pohled zpět nám zvýrazňuje dlouhodobé trendy, které jsou v pohybu, a ukazuje jejich skutečný charakter, který je exponenciální a ne lineární.

Podstatnější je, kam tyto trendy směřují do budoucna. Pomůže to pochopit to, co přijde v příštích zhruba dvaceti letech, protože naše myšlení zůstalo na představách starých několik desetiletí.

Disrupce je nevyhnutelná, protože v útrobách těchto trendů jsou ekonomické zákonitosti a pokrok v technologiích. Z tohoto důvodu se to nedá zvrátit, a je nutné se přizpůsobit. Stejně jako například v automobilovém průmyslu. Hlavním hybatelem nejsou politické představy, díky čemuž je zpolitizovaný odpor vůči změnám dlouhodobě bezzubý. Ale to neznamená, že politika nemůže jít ruku v ruce s těmito změnami.

Hlavní dopady se začnou dostavovat díky konvergenčním efektům mezi technologiemi a nákladovými křivkami.

Není to něco nového, stalo se to tak v minulosti vícekrát.

Josef
15. květen 2021, 22:40

Ale jo máte pravdu jenže ne všechny technologie se ukazují jako dobré , příklad jsou tepelná čerpadla před 20 ti lety jsem stavěl svoje první TČ tehdy to byla drahá technologie s velkým potenciálem a já jsem si myslel že za 20 let to bude standart , protože z logiky věci se to mělo sekat ve velkých seriích a mělo to stát málo peněz, ale nestalo se tak. Tepelná čerpadla jsou stále minoritní zdroj a představují velkou investici , zateplení budov a zachování stávajícího vytápění se ukázalo efektivnějším řešením. Nepočítám tedy těch posledních pár let kdy se do toho vložil stát s dotacemi ani elektromobily nejsou lepšími technologiemi než auta se spalovacím motorem a fosilní paliva budu alespoň u nás vždycky levnější než OZE s dostupným potenciálem.

Josef
15. květen 2021, 22:31

Já jsem pro stavby VTE na Petříně a Kafřích horách. Ať se tam na ně dívá celá Praha, když jsou tak skvělé. Ale to nechcete že, ale na moravské vesnice to nacpat to by se vám líbilo že....

Jinak pokud jsou OZE tak skvělé tak proč už nemá každý FV el. na střeše když je to tak levné.... Ten důvod je prostý protože to není pravda....

Milan Vaněček
15. květen 2021, 23:03

píšete hlouposti, třeba o té fotovoltaice, levné jsou zatím u nás (přesněji v Německu či Polsku, tj v našem okolí) jen ty nové velké elektrárny třeba na brownfieldech, ty na střechách jsou dvakrát, někdy i 2,5x dražší.

Jiří Kelnar
15. květen 2021, 23:18

Já ji tam teda mám. Ostatní ji nemají, prostě protože je to velký jsdnorázový výdaj.

Emil
16. květen 2021, 07:20

Já ji tam teda nemám, ne proto, že to je velký jednorázový výdaj, ale prostě proto, že se mi to vůbec nevyplatí. Ověřeno i zdejšími propagátory fotovoltaiky.

Milan Vaněček
16. květen 2021, 09:40

Emil ten čeká na malý domácí reaktůrek, až se mu vyplatí. Ale co se velké energetiky týče tak s tím že nové VtE a FVE v našem regionu jsou investičně i provozně mnohem levnější než nové jádro v EU, s tím nic nenadělá. To je realita energetiky dvacátých let 21. století.

petr
16. květen 2021, 10:37

Já jsem si FTVE pořídil jen tak pro radost, jako někdo kdo si koupí BMW a je to také vlastně zbytečné pro cestování z bodu A do B...

Nesmysly okolo povolenek a brutální další rozvoj OZE způsobí růst elektřiny a tedy pro lidi, co mají zbytečné peníze si pak postaví na stodole panely a tím dále roztočí růst ceny elektřiny, neb ti ostatní budou muset platit stálé platby v méně dodaných síťových kWh...

a tak postavíme ještě na chlívku a bude to ještě horší a pak se pro bohaté už vyplatí i baterky a ostatní utřou...

To je praktický výsledek OZE...

Emil
16. květen 2021, 10:46

Klasický vaněčkovský trolling - bez komentáře.

Milan Vaněček
16. květen 2021, 15:05

Emilova klasika: došly mu argumenty, tak jede jak umí.

Atom
16. květen 2021, 15:59

Tak jednak se to nevyplatí a druhak je to další krám do baráku, to si možná koupí někdo do novostavby se dvorkem 100 m2, ale u staršího baráku se zahradou mám dost jiné práce než se starat o panely, bakterie a další ...

Pavel K
18. květen 2021, 00:10

To Atom

Jak se stara o panely, baterie a dalsi?

T
16. květen 2021, 16:10

Jeste jste zapomnel na Ruzin/Vynalozeny potencial energie od startujicich letadel/.V Podebradech maji 3 turbiny na Labi,Vltava v Praze slouzi pouze pro turisty,dnes uz ani to ne...Nasledujici roky ukazou,kde ,,soudruzi,,udelali chybu...

energetik II
15. květen 2021, 18:02

Po vyřazení Ruska a Číny z tendru na Dukovany už tento blok stát nebude. Proto by měla být urychleně vypracována nová energetická koncepce složená z mixu OZE a plynu. Nic jiného nám nezbývá.

P.S. Blahopřání do Číny !! Dnes brzy ráno měkce přistála na Marsu jejich vesmírná loď Tianwen-1 , která tam dopravila kolového robotického průzkumníka. Po USA tak Čína zaujala druhé místo ve výzkumu Marsu.

Jan Stehlik
15. květen 2021, 22:42

Jste nějak mimo . Plyn je mimo hru . Emisní povolenky po vzoru bitcoinizace zničí veškeré fosilní paliva . Cokoliv co spaluje uhlík je nesmírně drahé.

Ḿartin Prokš
16. květen 2021, 00:48

Dobrý den,

Plyn nezničí. To cena pro koncového spotřebitele vyletí do nebes, ale plyn to nezničí. Bez něj totiž nebude za tiché noci nic a nejspíše ani za dne.

Právě teď 16.5.2021 v 00:27 je Německo již čtvrtý den setrvale importní. Tlaková níže nad severo-západní Evropou asi ještě cca den vydrží sedět jak líná pecka. Vítr moc nefouká a VTE dávají jen cca 12% z instalovaného výkonu. Solár světe div se také nějak v noci nechce nic dát, asi nějaká imperialistická sabotáž soudruzi. Takže plyn, jádro, hnědé a černé uhlí + něco bioplynek a vody. A to je přelom jaro/léto, kdy už zátěž sítě není nejvyšší.

Letos k 31.12. chcípnou 4GW v jádře plus něco v uhlí. Nevidím že by stavěli 6GW v plynu aby ten úbytek kompenzovali. Příští rok dalších -4GW v jádře a další GW v uhlí.

Takže aby udželi síť v chodu, tak budou pálit cokoli co hoří, emisenky neemisenky. Samozřejmě si ty emisenky naúčtují, takže jediný efekt bude, že elektřina bude neuvěřitelně drahá a roztočí se kola inflace jak blázen. Viz ceny future burzy za posledních 9 měsíců. A s tím ruku v ruce politizace. A s politizací volání po ještě více zeleného socialismu a nějakém vůdci co by to vzal do rukou a udělal v tom pořádek. V tom mají Němci praxi.

energetik II
16. květen 2021, 07:45

TO : Stehlík

Pak by ovšem "mimo hru" musely být celé USA. V posledních zhruba 10 letech tam zprovoznily obrovité množství plyn. elektráren , kterými si nahradily špinavé uhlí. To je nyní zase všechny zavřou, i když jsou zcela nové ??? Klimatické cíle bude nutné posunout více do budoucna. Hodně jsem zvědav třeba na Poláky, kteří dnes vyrábějí 80 % elektřiny z uhlí.

Ivan Novák
16. květen 2021, 11:51

Američani neškrtí CO2 pomocí povolenek, protože u GHG jde o globální problém a vážně míněná regulace tímto způsobem by měla vést ke globálnímu trhu a ceně, padni komu padni, k tomu se nikdo skutečně odpovědný za svůj stát hlásit nechce. (Metodou cap & trade řešili v USA klasické, lokální škodliviny. Když do toho úřady po primární emisi objemu povolenek rovnému předem zafixovanému cílovému stropu nevrtají, je to ekonomicky opravdu nejefektivnější.)

T
15. květen 2021, 18:50

Jeste rychleji by si mel udelat doma kazdy usporny audit na spotrebu ee!!!Do ciny urcite ,,blahoprani,, jelikoz nejsou cipy do aut ,hlinik, plastove granulaty atd.../ale za to si muzeme sami/.Za nejaky cas u nas nebudou ani montovny?A ee bude nadbytek?

Miloslav Černý
16. květen 2021, 15:17

OZ mají ze všech energetických zdrojů nejmenší vliv na oteplování země. A tak to bude do budoucna muset hrát z principu nejdůležitější roli. Lidstvo si to začíná uvědomovat stále více hlavně s nastupující novou generací. Že jim u nás doposud tak pšenka nekvete má své důvody, ale nic netrvá věčně. No konat paradoxně proti větru si nakonec každý uvědomí, že je to zcela holý nesmysl a to bude i pro ty nejzarputilejší odpůrce nakonec holý fakt.

Atom
16. květen 2021, 16:03

Nic netrvá věčně, tak snad jednou i toto OZE šílenství pomine.

Miloslav Černý
16. květen 2021, 22:23

Určitě to jednou pomine, protože už nebude další EE tolik potřeba. Optimalizovat její spotřebu v budoucnu bude také důležitý faktor, pro snesitelné podmínky. Lidstvo se blíží k prahu budoucího se nutného uvědomění, že prioritou bude zachovat podmínky pro smysluplný hodnotný život, bez obav zbytečných katastrofických scénářů.

Milan
17. květen 2021, 12:25

Nejvetsi vliv na zemske klima ma Slunce. A jestli clovek, tak jen z male casti. Bohuzel je nova generace zvykla spise stavkovat za klima a proti fyzikalnim zakonum a jeste je za to nekdo plati, tak proc by to chteli menit.Az jim to dojde bude pozde. Je to videt vsude kolem nas, jak aktivisti premysleji.

Pavel K
18. květen 2021, 00:15

Vsiml jste si, ze Slunce je nejmene aktivni za poslednich 120 let? Proc tedy dle Vas globalni teplota stoupa?

energetik II
17. květen 2021, 15:07

Velkou roli můžou sehrát i úspory energií. Například výroba elektřiny v USA posledních 14 let už neroste , přitom tam každý rok přibývají skoro 3 miliony nových obyvatel a HDP tam ročně stoupá v průměru o 2 %. USA dnes mají o 40 milionů obyvatel víc, jak r.2007 a přitom tam elektřiny potřebují stále stejně. Nějaké to - "kouzlo" - v tom musí být ! Energeticky náročné obory úspěšně přesunuli do Číny , ale co ještě ?

Carlos
18. květen 2021, 01:21

Nebo lepší vybavení, úspory atd. USA byly ve spotřeba elektřiny a pořád jsou, na obyvatele dost nahoře nad Evropou. Také se do toho možná nepočítá ta ze samovýroby.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se