Domů
Obnovitelné zdroje
Indie přechází z větru na slunce

Indie přechází z větru na slunce

Premiér Indické vlády Narenda Modi rozhodl, že energie získaná ze Slunce má vyřešit indické problémy s výpadky elektřiny. Indie do této doby vždy upřednostňovala větrnou energii před sluneční, ale to se má změnit s novým energetickým plánem Indie, kde se má postavit více solárních elektráren než větrných.

Do konce příštího března má Indická vláda v plánu postavit větrné elektrárny o celkovém výkonu 2400 MW a solární se o výkonu 2500 MW. Ačkoliv rozdíl v plánovaném výkonu není zásadní, v dalším roce už má být značný a solární energie zanechá větrnou ve svém stínu. Nový zájem o solární energii má pomoct naplnit ambiciózní plán Indie, která chce zvýšit produkci energie z obnovitelných zdrojů pětinásobně. Plán by měl nasměrovat indický stát k lepší stabilitě dodávky elektřiny a omezení znečištění ovzduší, měly by se tak vyřešit v současnosti dva největší indické problémy.

100 GW solárního výkonu do roku 2022

V nynějším energetickém mixu Indie představuje vítr asi 22 GW výkonu a slunce pouhých 4,1 GW. Nový cíl do roku 2022 je zvýšit celkový solární výkon na celých 100 GW, tedy více než dvacetinásobek. Na dosažení transformace indického energetického sektoru založeného na uhelných elektrárnách bude podle Modiho zapotřebí 200 miliard dolarů. K získání finančního obnosu budou skrz dotace pomáhat privátní společnosti, například Adani Enerprises, Reliance Power či pátý největší výrobce větrných turbín na světě Suzlon Energy.

Přechod z větrné energie na solární odpovídá celosvětovému trendu. V roce 2016 má plánovaný celkový instalovaný výkon ze solárních elektráren převýšit ten větrný o více než deset procent. Navíc podle indických zástupců jsou solární elektrárny rychlejší na instalaci a více předvídatelné co se do výroby počítá. Na druhou stranu zcela opačný přístup je v nyní k vidění například v Německu.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.