Domů
Obnovitelné zdroje
Německá aukce na podporu větrných elektráren se opět zaplnila pouze z poloviny, pořád chybí projekty
Větrná elektrárna
Zdroj: Tom Corser / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Německá aukce na podporu větrných elektráren se opět zaplnila pouze z poloviny, pořád chybí projekty

Německo na začátku května uspořádalo druhé letošní kolo aukcí na podporu výstavby onshore větrných elektráren. Přestože v letošním roce v Německu došlo k razantnímu navýšení maximálních soutěžních cen, země se stále potýká s nedostatkem projektů. Květnové kolo tak dopadlo podobně jako první letošní kolo z března, tedy vysoutěžena byla pouze zhruba polovina nabízeného objemu, a to na horní cenové hranici.

V květnu se v Německu uskutečnilo další kolo aukcí, ve kterých mohou developeři soutěžit o provozní podporu pro své projekty onshore větrných elektráren. V druhém letošním kole nabídl německý regulátor celkem 2865,9 MW výkonu. Původně měly všechny letošní aukce pro tento typ zdroje, které se uskuteční celkem čtyři, nabídnout 3210 MW výkonu, německý regulátor Bundesnetzagentur nicméně přistoupil ke snížení objemu květnové aukce o zhruba desetinu, jelikož již předem zřejmě očekával problémy s nedostatkem projektů.

Do aukce developeři přihlásili 127 projektů o celkovém instalovaném výkonu 1597 MW, tedy srovnatelnou hodnotu s předchozím kolem z letošního března. Regulátor však musel z aukce vyřadit sedm projektů, pravděpodobně kvůli nesplnění všech potřebných podmínek. Na rozdíl od aukcí pro fotovoltaické elektrárny, kde razantní navýšení cenových stropů pomohlo přilákat více projektů, se situace na poli aukcí pro větrné elektrárny zatím nijak zásadně nezlepšila.

"Aukce se opět nezaplnila. Počet přihlášených projektů nicméně převyšuje průměr z předchozích let. Ve srovnání s prvním čtvrtletním roku 2022 se během letošního prvního čtvrtletí objem nově schválených projektů zvýšil o 66 %. Tento vývoj musí pokračovat," uvedl prezident německého síťového regulátora Klaus Müller.

V aukci si tak dle regulátora developeři zajistili provozní podporu pro celkem 120 projektů o výkonu 1535 MW. Vzhledem k absenci soutěže se zajištěné ceny pohybovaly opět blízko své horní hranice. Konkrétně se pohybovaly mezi 72,5 a 73,5 EUR/MWh, což je i cenový strop pro aukce v letošním roce, jejich vážený průměr poté dosáhl 73,4 EUR/MWh.

Z regionálního hlediska tradičně dominoval severozápad země, kdy nejvíce projektů pocházelo ze spolkových zemí Severní Porýní-Vestfálsko (472 MW) a Dolní Sasko (277 MW).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr Zelený
28. červen 2023, 18:10

Trochu se bojím, že kolem těch 70 EUR je hranice, kde skončil pokles cen u nových zdrojů a našel svoje dno, možná ještě něco se podaří ale větší část poklesu už je za námi. Úspory z rozsahu nejdou do nekonečna, k výrobě je taky třeba materiál a energie a jestli se výroba bude stěhovat, tak tím hůř. Je to tak vstupní cena elektřiny pro elektrolýzu zeleného vodíku či jiného skladování a tedy je problém

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se