Mezinárodní solární skupina s českými kořeny Photon Energy sníží závislost tichomořského ostrova lorda Howa na energii vyráběné z nafty. Firma tam postaví hybridní solární a bateriový systém, který zabezpečí více než dvě třetiny spotřeby ostrova. Nyní zdroj energie zajišťují dieselové agregáty. ČTK to dnes řekl mluvčí Photon Energy Martin Kyslý. Celkové náklady podle něj činí 11,1 milionu australských dolarů (asi 175,8 milionu korun).

Kyslý uvedl, že australská federální vláda přispěla prostřednictvím Agentury pro energii z obnovitelných zdrojů (ARENA) na projekt 4,5 milionu australských dolarů (zhruba 71,3 milionu korun), úvěr 5,9 milionu australských dolarů (asi 93,4 milionu korun) pak poskytla vláda Nového Jižního Walesu, která je odpovědná za údržbu, kontrolu a správu ostrova.

Projekt postaví společnost Photon Energy Engineering Australia, dceřiná firma Photon Energy. „Jsme hrdí na to, že společnost Photon Energy uspěla v přísném výběrovém řízení rady zastupitelstva ostrova lorda Howa, a může tak pomoci tamní komunitě nejen značně snížit emise nafty a skleníkových plynů, ale také zabránit únikům nafty do nedotčené přírody ostrova,“ uvedl provozní ředitel Photon Energy Australia Michael Gartner. Celý ostrov i okolní moře je od roku 1982 zapsán na Seznamu světového přírodního dědictví lidstva UNESCO.

Firma uvedla, že výstavba začne začátkem příštího roku a očekává se, že skončí v červnu 2020. Pozemní fotovoltaická elektrárna kombinovaná se solárním bateriovým systémem bude integrována s místní mikrosítí a dieselovými agregáty, které v současné době tvoří hlavní zdroj energie pro ostrovní komunitu.

Ostrov lorda Howa se nachází v Tichém oceánu přibližně 700 kilometrů severovýchodně od australského Sydney a je součástí státu Nový Jižní Wales. Má tvar půlměsíce, rozlohu 1455 hektarů, je přibližně 11 kilometrů dlouhý a tři kilometry široký. Žije na něm přibližně 350 obyvatel a hlavní odvětví a zdroj příjmů zde tvoří cestovní ruch. Každý rok navštíví 21 ubytovacích zařízení ostrova přibližně 16.000 lidí. Ostrov lorda Howa je známý svými vynikajícími podmínkami pro rybaření, potápění nebo surfování.

Photon Energy byla založena v roce 2008 v Praze, současné sídlo má v Amsterdamu. Další kanceláře má v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku, ve Švýcarsku a v Austrálii. Společnost dosud postavila v Evropě a Austrálii fotovoltaické elektrárny s výkonem zhruba 60 megawattů (MW).

V roce 2016 firma vstoupila na alternativní trh pražské burzy. Její akcie jsou obchodovány na trhu Free Market, který není hlavním trhem burzy. Dceřiná společnost Photon Energy Operations poskytuje provoz, servis a monitoring fotovoltaických elektráren s výkonem více než 250 MW, z toho přes 130 MW v Česku.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *