
Podíl OZE ve vytápění a chlazení dosáhl loni v EU 23 %, ČR opět mírně nad průměrem
Podíl obnovitelných zdrojů energie (OZE) na hrubé konečné spotřebě energie v sektoru vytápění a chlazení přesáhl v roce 2020 hranici 23 % a od roku 2004 se tak téměř zdvojnásobil. Mírně nad průměrem EU je Česká republika, kde loni podíl OZE ve vytápění a chlazení činil 23,5 %. Vyplývá to z dat zveřejněných Eurostatem.
Eurostat v tiskové zprávě uvedl, že podíl OZE v sektoru vytápění a chlazení roste od roku 2004 podobným tempem jako podíl OZE na celkové hrubé konečné spotřebě Energie. Zatímco u sektoru vytápění a chlazení došlo v uvedeném období k nárůstu podílu OZE z 12 na 23 %, podíl OZE na celkové hrubé konečné spotřebě energie vzrostl z 10 na 22 %.
„Obnovitelné zdroje energie využívané při vytápění a chlazení zahrnují solární energii, geotermální energii, energii okolního prostředí využitou v tepelných čerpadlech, pevná, kapalná a plynná biopaliva a obnovitelnou část odpadu," vysvětluje Eurostat.
Podíl OZE ve vytápění a chlazení v roce 2020. Zdroj: Eurostat
Při pohledu na podíly OZE ve vytápění a chlazení v jednotlivých členských státech je vidět propastný rozdíl mezi lídry v čele se Švédskem (66% podíl), Estonskem a Finskem (oba 58% podíl) a na druhé straně mezi státy s nejnižšími podíly, kterými jsou Belgie, Nizozemsko (oba 8 %) a Irsko (6 %).
Česká republika si v této oblasti dlouhodobě udržuje poměrně solidní postavení mezi členskými státy a od roku 2019 je dokonce nad průměrem EU. Loňský 23,5% podíl znamená nárůst o více než 8 procentních bodů ve srovnání s rokem 2011.
Při pohledu na statistiky zemí, které jsou členy Evropského sdružení volného obchodu, stojí za zmínku Island, kde dosahuje díky využití geotermální energie podíl OZE ve vytápění a chlazení 80 %.
Mohlo by vás zajímat:
Toto je snad dobrá zpráva. Věřím, že po zdražení energií se tento podíl ještě u nás zlepší. Jinou otázkou je pořadí našeho největšího donora do OZE - SRN je to možné, že jsou cca na polovině našeho úspěchu ?
Asi je to dané tím, že elektroenergetika je jen cca 30 % z celkové spotřeby energií, tedy i přes ty stovky miliard eur co naši sousedé vyhodili za větrníky a slunečníky, ten výsledek je slabý...
Domnívám se, že kdyby ty investice směřovaly do skutečných úspor a obnovy JE, tak jsou sousedé z SRN jedničkou, ale to je jen kdyby...
Vyhodili? Němci takhle vyrábějí třetinu své elektřiny a celý svět teď ochotně staví ty samé věci, se kterými Němci začali a předplatili to celému světu. Teď už se jim jejich investice sakra vyplácejí a zbytku světa ještě více.
Jestli je tohle pro vás slabý výsledek, tak budiž. Leccos to o vás vypovídá.
Hlavním důvodem, proč v tom Německo pokulhává je ten fakt, že je u nich skoro 2x vyšší hustota osídlení, tj. nemají tolik ploch pro biomasu, z které by šlo dělat pelety a štěpku.
Jednoduchá odpověď. V ČR je víc lesů, než v Německu a proto se využije víc dřeva na topení. V tom nikdo nemusí vidět žádné ohrožení Slovanů.
Geotermální energie je OZE?? To snad ne.
a) není občasná
b)funguje na vyžádání
c)geotermální energie je jen teplo které vzniká radioaktivním rozpadem v jádru Země. To pak můžeme považovat jakoukoliv jadernou přeměnu za OZE?
Než začnete nějaký pojem používat, měl byste začít tím, že si přečtete jeho definici. Tohle bylo fakt trapné.
Který pojem máte na mysli??
Jestli je to za OZE (Občasné zdroje energie), tak ta definice je naprosto přesná.
Aha, tady se někdo pokouší být vtipný, takovým tím hnusným, jedovatým způsobem.
Nesnažím se být vtipný, jen mám na věc realistický pohled a pak ty věci pojmenovávám správnými jmény. Nic není obnovitelné, a pomáhat si berličkou že v lidském časovém měřítku se něco obnoví, nemění na daném faktu vůbec nic. Jako že výroba elektřiny z FVE je jen přeměna jaderného slučovaní H ve slunci na He. Každou vteřinu se ve slunci spálí miliony tun H, nevím co je v lidském měřítku obnovitelné, když se spálí miliony tun za vteřinu, to je dost rychlé i na lidské měřítko. Akorát to ještě bude trvat cca 4 mld. let. Přesnější definice je tak jak píši já, tedy Občasné zdroje energie, protože občas fungují, občas fungují když potřebujeme, ale většinou to tak není. Takže si myslím že nejsem vtipný nějakým hnusným a jedovatým způsobem. To jsou podle mě lidé kteří hovoří o Obnovitelných zdrojích energie, protože tito lidé nám všem vědomě lžou, a opírají svoje lži o různé berličky.
Pointa je, že ty miliony tun vodíku se spálí bez ohledu na to kolik elektřiny solární panely na Zemi vyrobí. Proto je ta energie obnovitelná.
Takže nic víc než bezobsažné chytračení někoho, kdo v reálu věci vůbec nerozumí.
Chytračení někoho, kdo se do jedné urážky tak "zamiloval", že jí začal pokládat za perlu moudrosti.
Kdy bylo Slunce naposledy vypnuté? V lidském měřítku je obnovitelné to, že ta energie ze Slunce doteče na Zemi i zítra, pozítří, popozítří, příští týden, ... Kdyby jeden den ne, jste mrtvý a všichni ostatní taky.
A vzhledem k tomu, že do vaší uhozené definice nejde zařadit energii vodní, geotermální, energii prostředí, chemickou energii v biomase a další věci, je to jen důkaz toho, že je špatně.
Mezitím voda zase na horách naprší, ze zemského jádra se přenese další teplo, Slunce zasvítí, rostlinná hmota vyroste, ... Vše v měřítku lidského života. Nemusí se čekat, jako u uhlí, miliony let a nemusí nás trápit, že za nějaké 4 miliardy let se za Slunce stane rudý obr a zemi to spolehlivě zničí, to není v měřítku lidského života.
Já o voze a vy o koze.
Žádný OZE není ve skutečnosti OZE. Z pohledu předpokládaného trvání lidské druhu to ale OZE je.
"Obnovitelná energie je energie vyrobená z obnovitelných zdrojů, které se v lidském časovém měřítku přirozeně obnovují."
Co bude za miliardu let, nemusí nikoho trápit.
Tak to jsem rád, že uran si ti, co ohýbají fyzikální zákony podle "lidských časových měřítek" zařadili mezi obnovitelné zdroje.
Je na všech planetách i na měsíci, na rozdíl od fosilních paliv, a do vesmíru se pravidelně doplňuje během explozí supernov.
Během "lidských časových měřítek", ať už je to cokoliv, nedojde.
A ještě ho sebou nemusíme tahat při rozvoji civilizace do vesmíru. Čeká tam na nás.
Další "chytrák".
geotermální energie by měla být z OZE vyloučena. Jádro chladne rychleji než se předpokládalo a záměrné odsávání toho tepla z velkých hloubek tomu nijak nepomůže.
Zatím ale zjevně nechladne až tak rychle, aby to přetlačilo global warming.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se