Tesla expanduje mimo elektromobilitu, první solární střechu dodá v příštích měsících

DomůObnovitelné zdrojeTesla expanduje mimo elektromobilitu, první solární střechu dodá v příštích měsících

Americká společnost Tesla oznámila, že revoluční solární střešní krytinu vyráběnou ve své Gigafactory 2 začne instalovat na střechy zákazníků v příštích měsících. Podobně jako v případě svého dostupného elektromobilu Model 3 se výroba neobešla bez zpoždění.

Od doby, kdy Tesla oznámila příjem objednávek na svou revoluční solární střešní krytinu, která z dálky vypadá jako obyčejná taška, ale je schopna vyrábět elektřinu, uplynulo již více než půl roku. Podobně jako produkci elektromobilu Model 3 i produkci solárních tašek provázejí zpoždění. Společnost Tesla na výrobě v oblasti solárních technologií spolupracuje s firmou Panasonic.

Ačkoliv solární tašky již našly své využití v praxi, jednalo se vždy pouze o pilotní instalace na domy zaměstnanců Tesly pro jejich otestování. CEO Tesly, Elon Musk, při prezentaci této nové technologie v obklopení domů pokrytých solární střešní krytinou uvedl že nové řešení je levnější než náklady na tradiční střechu a její osazení fotovoltaickými panely. Dle agentury Bloomberg, je však tento výrok nepravdivý a produkt Tesly vyjde ve skutečnosti dráž než standardní řešení. Zda a jak se zajímavý produkt dokáže uchytit na trhu ukážou již následující měsíce.

Kvůli solárnímu byznysu byla vybudována nová továrna Tesly, Gigafactory 2, ležící ve státu New York. Továrna začala solární tašky vyrábět v prosinci, nyní na začátku roku 2018 začínají první dodávky ke koncovým zákazníkům. Aktuální produkce továrny není prozatím známa, nicméně plány počítají s roční produkcí solárních  panelů a solárních střešních tašek o výkonu 1 GW.