Domů
Obnovitelné zdroje
Tesla expanduje mimo elektromobilitu, první solární střechu dodá v příštích měsících

Tesla expanduje mimo elektromobilitu, první solární střechu dodá v příštích měsících

Americká společnost Tesla oznámila, že revoluční solární střešní krytinu vyráběnou ve své Gigafactory 2 začne instalovat na střechy zákazníků v příštích měsících. Podobně jako v případě svého dostupného elektromobilu Model 3 se výroba neobešla bez zpoždění.

Od doby, kdy Tesla oznámila příjem objednávek na svou revoluční solární střešní krytinu, která z dálky vypadá jako obyčejná taška, ale je schopna vyrábět elektřinu, uplynulo již více než půl roku. Podobně jako produkci elektromobilu Model 3 i produkci solárních tašek provázejí zpoždění. Společnost Tesla na výrobě v oblasti solárních technologií spolupracuje s firmou Panasonic.

Ačkoliv solární tašky již našly své využití v praxi, jednalo se vždy pouze o pilotní instalace na domy zaměstnanců Tesly pro jejich otestování. CEO Tesly, Elon Musk, při prezentaci této nové technologie v obklopení domů pokrytých solární střešní krytinou uvedl že nové řešení je levnější než náklady na tradiční střechu a její osazení fotovoltaickými panely. Dle agentury Bloomberg, je však tento výrok nepravdivý a produkt Tesly vyjde ve skutečnosti dráž než standardní řešení. Zda a jak se zajímavý produkt dokáže uchytit na trhu ukážou již následující měsíce.

Kvůli solárnímu byznysu byla vybudována nová továrna Tesly, Gigafactory 2, ležící ve státu New York. Továrna začala solární tašky vyrábět v prosinci, nyní na začátku roku 2018 začínají první dodávky ke koncovým zákazníkům. Aktuální produkce továrny není prozatím známa, nicméně plány počítají s roční produkcí solárních  panelů a solárních střešních tašek o výkonu 1 GW.

Komentáře

(13)

Tomas Jirka

23. leden 2018, 09:40

Na tohle jsem se tesil ze vseho nejvíc co se domacich solaru tyce. Pouziti tohoto misto stresnich tasek by v pripade stavby nove strechy mohlo posunout investici do nižších mezí a dávat ekonomicky smysl s baterii :)

Milan Vaněček

23. leden 2018, 10:57

Zatím je to drahé, na intrenetu bylo i cenové srovnání. Ale za 10 let, až to přijde i k nám, tak už si to bude moci dovolit většina novostaveb v našich satelitech okolo Prahy i jinde.

Petr

23. leden 2018, 11:31

Přesně naopak hoši, hlavní cenová výhoda je při snazším doplnění těchto solárních tašek mezi obyčejné v USA nejčastěji používané na staré střeše.

Tašky jsou na tom videu, na obrázku je naopak "normální" už déle dostupná celosolární střecha (jižní půlka) pro nový dům, který je k tomu od začátku navržen.

Pete

23. leden 2018, 11:47

Souhlasím. Je to cool řešení pro lidi co chtějí mít supermoderní střechu. I když za hodně hodně peněz. Typická Maskovina. A až to přijde k nám, soláry už cool nebudou. Pokud se tedy PV fanatikům nepodaří zlikvidovat centrální energetiku. To pak začnou dávat smysl, zdraží a bude možné na nich vydělat ještě více než dnes. Pohádkám o věčném poklesu ceny za PV není proč věřit.

Milan Vaněček

23. leden 2018, 13:14

Pohádkam doslova nevěřte i když jsou poučné, pokles ceny PV je realita která se nezastaví, zdvojnásobení produkce= pokles ceny o 20-25%.

Petr

23. leden 2018, 14:04

Zajímavá prognóza, já teda aktuálně zase naopak četl, že v USA letos velmi rychle zdraží solární panely o 20%.

A s přechodem Číny na konzumní model se po desetiletích vrátí na Západ zapomenutý problém dlouhodobé nezadržitelné inflace.

Milan Vaněček

23. leden 2018, 14:36

Trump podepsal clo ve výši 30%, po 4 letech se sníží. To jenom znamená že v USA se nízké ceny FV panelů vrátí na úroveň před 2 lety, čili zbrždění fotovoltaiky v USA o 2 roky a podpora domácích výrobců aby dohnali svět.

Ale Čínu v klasických křemíkových panelech už nedoženou, zatímco Musk chce letos produkovat 1 GW svých panelů a tašek, čínští výrobci jsou už na 5-8 násobném množství (každý kdo chce být v top 10).

Pete

24. leden 2018, 14:37

To je nesmysl. Věcně to tak být nemůže. Výroba panelu už se přestěhovala do nejlevnější zóny a hromadně již probíhá. Přešlo se i na levnější a méně výkonné řešení. Nějaké dno existovat musí. Jediné řešení jak protlačit více PV je likvidace tradiční energetiky včetně jaderné, aby vyšší cena byla akceptovatelná.

Hora

24. leden 2018, 15:14

Zdržení může i prospět. Pro stabilitu sítě jsou potřebná i uložiště energie. Pomohly by i chytré sítě regulující spotřebu podle aktuální nabídky energie na trhu. Bohužel monopolní distributoři na této změně nemají zájem. (Včetně našeho ČEZu. Budou raději vymýšlet pro ně jednodušší zdražení platby za velikost jističe.)

Masák

23. leden 2018, 19:27

Nezapomeňme na to, že nebudeme potřebovat a tedy hradit tu normální krytinu. Jsem zvědav, kdy ten pán přijde na to, aby tu krytinu udělal i samonosnou a uspořil i krov.

Jirka

23. leden 2018, 21:52

To je jednoduché, až to bude koule, ta se sama udrží s malou podporou. Ale jak pak se udělá podhled, strop? Krov musí být.

Hora

24. leden 2018, 14:59

Použití fotovoltaických střešních tašek je podle mne motivováno pouze vzhledem a možností použití menšího množství v současné střeše. Množství kabelů, konektorů potřených pro propojení jednotlivých střešních tašek ve větším rozsahu nemůže být spolehlivé, ani požárně bezpečné. Pro nové střechy a rekonstrukce by to chtělo velké panely, takové svislé panelové pásy. Musí zajišťovat vzájemnou vodotěsnost, prostě nahradit tradiční krytinu. Mohly by pak vzhledově i napodobovat klasickou krytinu, pokud by to někdo požadoval.

Jaromir Benedikt

28. červenec 2018, 06:08

solární fólie, to je budoucnost ..... rychlá a levná výroba

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.