Domů
Plynárenství
Francouzská Engie bude dovážet více LNG z USA, v roce 2020 přitom jednání původně ukončila
Zdroj: Ken Hodge / Creative Commons / CC BY 2.0

Francouzská Engie bude dovážet více LNG z USA, v roce 2020 přitom jednání původně ukončila

Francouzská polostátní energetická skupina Engie na začátku týdne uzavřela dohodu na dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG) z nového terminálu, který chce americká společnost NextDecade vybudovat na jihu USA. Ještě ke konci roku 2020 přitom Engie z jednání vycouvala poté, co na ni vyvíjely tlak jak francouzská vláda, tak i ekologické organizace. Kromě nové dohody s NextDecade však Engie již dříve uzavřela kontrakt s dalším americkým exportérem LNG.

Od vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině a krocích Ruska v podobě změn plateb za dodávky plynu z eur či dolarů na rubly v případě některých protistran probíhají intenzivní jednání o diverzifikaci dodávek plynu do Evropy. Vzhledem k omezeným kapacitám plynovodů přivádějících plyn do Evropy z jiných zemí se jako hlavní alternativa jeví dovoz zkapalněného zemního plynu.

V posledních týdnech se tak objevují informace o nových dlouhodobých dohodách na dovoz LNG nejen do Evropy, ale také do Asie, kde se nachází tradičně největší dovozci LNG a světě a v případě své nečinnosti by mohli o dlouhodobé kontrakty přijít.

Jednou z posledních je dohoda mezi americkým developerem NextDecade a francouzskou skupinou Engie, která by měla Engie zajistit 1,75 milionů tun LNG (zhruba 2,5 miliardy kubíků plynu) ročně po dobu 15 let. Plyn by měl být dovážený z nového terminálu Rio Grande, kterých chce NextDecade vybudovat v americkém státu Texas.

Dlouhodobé kontrakty jsou pro developery LNG terminálů v USA velmi důležité pro zajištění financování pro jejich projekty. Podle severu S&P Global Platts si NextDecade zajistila pro svůj navrhovaný terminál již kontrakty o objemu 6,75 milionů tun LNG ročně, což je více než polovina z 11 milionů tun roční kapacity plánované v rámci první fáze projektu. Celkem by měl však terminál disponovat 5 zkapalňovacími linkami s roční kapacitou 27 milionů tun. Kromě Engie uzavřely kontrakty například evropská Shell či čínské společnosti Guangdong Energy a ENN.

Engie jednání před rokem a půl ukončila kvůli klimatickým cílům

Jednání mezi Engie a NextDecade o dovozu LNG nejsou žádnou novinkou, jelikož společnosti o této možnosti vyjednávaly dávno před raketovým nárůstem cen zemního plynu v Evropě. Engie však původně jednání ukončila v listopadu 2020 poté, co na ni údajně vyvíjely tlak jak francouzská vláda, tak i ekologické organizace s ohledem na obavy dopadu těžby břidličného plynu na životní prostředí.

Aktuální dohoda s NextDecade však pro Engie není první dohodou na dovoz LNG z USA. Podle S&P Global Platts Engie uzavřela loni v červnu původně 11letý kontrakt se společností Cheniere Energy na dovoz 0,4 až 1,2 tun LNG ročně z terminálu Corpus Christi. Letos v březnu však byla dohoda prodloužena na zhruba 20 let a průměrný roční objem navýšen na 0,9 tun.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Poškození plynovodů Nord Stream je pravděpodobně výsledkem sabotáže, řekla švédská premiérka
27. září 2022, 21:40
Poškození plynovodů Nord Stream bylo asi úmyslné, řekla švédská premiérka
27. září 2022, 20:31
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Pavel
4. květen 2022, 18:06

Dlouhodobě zde upozorňuji, jak chybná je orientace na prolhané východní režimy s imperiálními choutkami. Výsledkem tohoto drahého omylu jsou historicky nejvyšší ceny energií. Náprava je naštěstí možná, ale bude trvat několik let.

Maly Jarda
4. květen 2022, 18:14

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Tou nápravou myslíte vytvoření závislosti na blizko-východních islamistických despociích ?
.

Jan Veselý
4. květen 2022, 18:51

A nic jiného nevymyslíte?

Pavel
4. květen 2022, 19:18

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Myslím že kafemlejnek Jarda namlel svůj dobrý standard:) Starbucks to nikdy nebude:) spíš stará dobrá sovětská melta.
.

Pavel
4. květen 2022, 19:16

Od kdy je Texas na blízkém východě?

Jinak blízkovýchodní státy nejsou ani zdaleka tak prolhané a jejich choutky ani omylem nezasahují až do Evropy. To je dost zásadní argument.

Mezi sebou ať si dělají co chtějí, myslím není nutné ani možné vychovávat celý svět. Pro začátek stačí mít pořádek a svobodu v Evropě.

feliz navidad
5. květen 2022, 08:04

Tolik povyku kvůli pouhým 900kg LNG ročně...

Čtete to poslední dobou v redakci vůbec po sobě?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se