Domů
Plynárenství
Gaz-System: S ústupem uhlí vzroste spotřeba plynu v Polsku o 60 %
Paroplynová elektrárna  Inland Empire Energy Center společnosti GE. Autor: Oohlongjohnson, Wikimedia Commons
Zdroj: Oohlongjohnson / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-4.0 (licence)

Gaz-System: S ústupem uhlí vzroste spotřeba plynu v Polsku o 60 %

Polsko v současné době stále vyrábí valnou většinu elektrické energie v uhelných elektrárnách, však v budoucnu bude muset svůj energetický mix transformovat. Přestože země plánuje rozvoj obnovitelnýchjaderných zdrojů, k náhradě uhlí plánuje využít i plyn. Podle predikcí tamního provozovatele soustavy by tak spotřeba plynu měla do poloviny příštího desetiletí stoupnout o více než polovinu.

Přestože využívání fosilních paliv není plně v souladu s politikou Evropské unie, která cílí na to stát se do roku 2050 uhlíkově neutrální, řada zemí plánuje v následujících letech intenzivněji využívat zemní plyn. Výjimkou není ani Polsko, které stále vyrábí zhruba tři čtvrtiny elektřiny v hnědo a černouhelných elektrárnách.

Podle tamního provozovatele přepravní soustavy, společnosti Gaz-System, si postupná náhrada uhlí plynem vyžádá během následujících 10 až 13 let růst poptávky po plynu o 60 %.

„Prudký nárůst v poptávce po plynu může být očekáván mezi lety 2024 a 2030, kdy zahájí provoz nové plynové zdroje. Zpočátku se bude jednat o silný nárůst, v letech po roce 2030 zůstane poptávka na stabilní úrovni,“ sdělil agentuře Reuters Piotr Naimski, vládní náměstek zodpovědný za energetickou infrastrukturu.

Podle Naimského nechce polská vláda připustit závislost na dovozu elektřiny. Proto je nutné využívat ve vyšší míře plyn, jelikož plynové zdroje je možné postavit rychleji než jaderné. Polsko v loňském roce dovezlo z okolích zemí rekordní objem elektřiny, a to i navzdory poklesu poptávky po elektřině v důsledku opatření spojených s pandemií onemocnění COVID-19.

Jednou z hlavních otázek nyní je, země pokryje očekávaný nárůst poptávky po plynu. Polsko v posledních letech investuje do rozvoje své plynárenské infrastruktury. Kromě navýšení kapacity tamního terminálu pro dovoz zkapalněného plynu o polovinu by se Polsko mělo ke konci následujícího roku napojit přes Dánsko na norskou plynárenskou soustavu pomocí plynovodu Baltic Pipe.

„Budeme schopni flexibilně přistoupit k objemu dodávek… můžeme označit plyn za přechodné palivo, ale toto přechodné období bude trvat několik desítek let,“ dodal Naimski.

Budoucnost zemního plynu je v EU stále nejistá

Podle agentury Reuters celkem 9 zemí EU včetně Polska a Bulharska zintenzivnilo úsilí prosadit investice do zemního plynu jako udržitelné. Podle nedávného návrhu Evropské komise by tak na plynové zdroje mohlo být v určitých případech dočasně nahlíženo, ale pouze za přísných podmínek.

Evropský komisař pro klima Frans Timmermans se však na nedávné konferenci nechal slyšet, že fosilní paliva nemají v Evropské unii budoucnost, a to platí i pro zemní plyn, nicméně zemní plyn podle něj může stále hrát roli při přechodu od uhlí k bezemisní výrobě elektřiny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Jaroslav
14. duben 2021, 19:00

jediný plyn na světě, který je není jen ten zemní....ale to už někteří raději vidět nechtějí kšeft je kšeft, že ale co vodík

Josef
8. duben 2021, 00:20

No co k tomu dodat dochází přesně k tomu co bylo jasné každému komu to trochu myslí domácí - energetiku nahrazuje dovozní plyn. To není specifikum Polska stejnou cestou jdeme My i Německo. Jsem jen zvědav od koho budeme dovážet el. energii , protože s tím jedním blokem moc slávy neuděláme.

Nefi
8. duben 2021, 12:40

K náhradě uhlí plynem dojde jen v minimální míře. Než se ty plynovky postaví, tak budou dávno nerentabilní. Německo má asi 30GW instalovaného výkonu plynu. To je při 7000 hodinách ročně 210TWh. Reálná výroba byla loni 57TWh. Plyn je, ale pouze přechodná technologie. Nikoliv náhrada uhlí.

Polsko je jiný případ, ale za posledních 10 let zvládli postavit 3000km dálnic a rychlostních silnic. Loni postavili 2GW solárů. Na rozdíl od nás mají moře, což jim dává možnosti větru na pobřeží i na moři. Než se nadějeme budeme jim koukat na záda ve všem.

Josef
11. duben 2021, 22:45

ale ne mýlíte se, OZE nemohou jen tak nahradit plyn současnými technologiemi to za rozumnou cenu prostě nejde, protože buďto máte velkou spotřebu plynu během roku díky nestabilitě OZE - vyrábíte když nesvítí a nefouká nebo si to sice předimenzujete a v době nadbytku tak vyrábíte vodík ten pak používáte v zimě a za méně větrného počasí, jenže tím cena vyleze tak, že to sotva uplatíte natož aby el. energie převzala hlavní úlohu v ekonomice. Z toho vyplývá, že spotřeba plynu rychle poroste. Baterie budou ještě dlouhou dobu o akumulaci v řádu hodin ,později třeba i desítek hodin , ale ne v řádu týdnů a měsíců , to by muselo dojít k průlomu a ten já nevidím.

markusaurelius
9. duben 2021, 09:35

Rusko se již těší na své milé polské zákazníky zkapalněného plynu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se