Domů
Elektřina
Šéf IEA: Dlouhá a tuhá zima by mohla vyvolat nedostatek energií v Evropě
Elektrické vedení v zasněžené krajině
Zdroj: Vadik_01 / Creative Commons / CC BY 2.0

Šéf IEA: Dlouhá a tuhá zima by mohla vyvolat nedostatek energií v Evropě

Elektřina
20 komentářů
8. červen 2022, 12:26
ČTK

Dlouhá a tuhá zima by mohla vyvolat nedostatek energií v Evropě, varoval dnes výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Připomněl, že ruská invaze na Ukrajinu prohloubila energetickou krizi v regionu.

„Obzvláště se obávám o trhy se zemním plynem. (…) Pokud budeme mít tuhou a dlouhou zimu, mohou nás čekat velmi těžké časy,“ řekl Birol na výroční konferenci IEA o energetice v Sönderborgu na jihu Dánska.

Vlády i firmy se teď snaží zajistit alternativní dodávky energií. Podle Birola je však stejně důležité, aby vlády přijaly opatření ke snížení spotřeby.

Pokud spotřebitelé v Evropě doma sníží teplotu o dva stupně, ušetří se dvacet miliard metrů krychlových zemního plynu, uvedl šéf IEA. To odpovídá objemu, který přichází z Ruska do Evropy prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1.

Na konci května Birol varoval, že Evropa by se kvůli napjaté situaci na trhu s ropou v létě mohla potýkat s nedostatkem pohonných hmot. Současnou situaci srovnal s ropnou krizí v 70. letech, která podle něj tak zásadní dopady neměla. Připomněl, že nynější energetická krize se týká zároveň ropy, plynu a elektřiny.

V pondělí Evropská unie definitivně schválila šestý soubor sankcí za ruskou invazi na Ukrajinu, jehož součástí je zákaz dovozu většiny ruské ropy od konce letošního roku.

Evropa se též dlouhodobě snaží snížit závislost na ruských dodávkách plynu a hledá dodavatele po celém světě. Toto úsilí urychlila po začátku války na Ukrajině. Sedmadvacítka ale není jednotná v tom, zda evropský blok odstřihnout od ruského plynu.

Evropské země se od začátku ruské invaze na Ukrajinu snaží postupně přijímanými postihy připravit režim prezidenta Vladimira Putina o peníze, jimiž Moskva financuje válečné tažení. Zatím nejvýraznější zásah by podle politiků měl mít dohodnutý částečný zákaz dovozu ropy. Zejména Polsko či pobaltské státy však chtějí rychle omezit i dovoz plynu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(20)
Miloslav Černý
8. červen 2022, 13:27

Současná energetická krize zapříčiněná z velké části Ruskou agresí konečně začíná pomalu otvírat dosti přivřené očí pro OZ konečně i v Česku. A protože lze stěží očekávat v krátké budoucnosti změnu v postoji Ruského negativního vlivu (zmanipulovaného prostého lidu) bude tento potřebný vynucený rozvoj hrát důležitou roli dlouhodobou. Je to nejúčinnější způsob ke snížení nadměrné inflace. Budováním kontraverzniho JEDU si v tomto vůbec nepomůžeme, ale naopak. Spuštěním takového bloku v nejistém období koncem 30 let tohoto století bude výroba energie z OZ mimo současné představy někde úplně jinde, neboť to urychlí sočasná krize společně s potřebou aspoň snížením zrychleného oteplováním.

Turby
8. červen 2022, 14:55

ty nemas prijkou ds? nekupujes plyn, benzin ci naftu? jestli ano, tak jen bohapuste lzes.

ja, na rozdil od tebe vim, ze jen z OZ v zadnem pripade nevyjdu. Mam poloostrovni FVE a bez DS bych byl casto odkazan pouze na dieselagregat.

Martin W
8. červen 2022, 15:23

Berme OZ prosim jako doplnek nikoli primarni zdroj energie po cely rok. Nejvíc mě štve jak vláda sedí a nekoná. To z toho ČEZu mají všichni takový strach ? Vedení ČEZ vyházet a kurňa inovovat - ať řeknou že do pěti let tu chceme mít v provozu nějaký minireaktor a do deseti let několik dalších + rozšiřovat OZ. Budoucnost rozhodně nespočívá v tom že budeme stavět teďka trubky na všechny strany abychom si mohli zachovat současný stav. Ten je neudržitelný.

Ladislav Novák
8. červen 2022, 15:28

Klidně si rozšiřujte, co chcete. Třeba i neefektivní Občasné Zdroje Energie. Ale nechtějte, aby vám je ostatní dotovali z vlastních kapes. ;-)

Miloslav Černý
8. červen 2022, 16:31

Pokud je známo, tak bez garance výkupních cen by byla stavba jenom na komerční bázi nemožná ani u plánované JEDU. Takže co takhle si zamést aspoň trochu před vlastním prahem. OZ se začínají dokonce realizovat již bez dokonce. Takže na Váš odkaz lze zhlížet jako na tu ......husu.

Ladislav Novák
8. červen 2022, 17:53

Miloslav Černý 8. červen 2022, 16:31

Nebylo by nakonec levnější pohnout zemskou osou tak, abychom se dostali z mírného do subtropického pásu ... a problém se zimou v zimě by byl vyřešen?

Zkuste agitovat pro něco levnějšího, než je fotovoltaická a fofrníková ekonomická katastrofa... :-P

A hlavně, stačí v EU-lamentu získat dostatečný počet hlasů, a EK posun zemské osy nařídí všem příkazem. :-D

Emil
8. červen 2022, 20:18

Nejde o garanci výkupních cen ale o přímý dlouhodobý nákup elektřiny státem za cenu z dnešního pohledu více než výhodnou. Jde o stejný princip, jako se vykupuje elektřina z obnovitelných zdrojů pomocí dlouhodobých PPA kontraktů. O dotaci se tedy nejedná, na rozdíl od dotací do OZE, kdy se např. hradí i více než polovina veškerých uznatelných nákladů, nebo se garantuje minimální výkupní cena apod.

Ladislav Novák
8. červen 2022, 21:58

Re: Emil 8. červen 2022, 20:18

Výkup elektřiny z OZE (zaručený státem) JE DOTACE. Jakákoliv preference nekvalitních OBČASNÝCH Zdrojů Energie ve výkupu a náklady na jejich drahé zálohování spojené s dalšími náklady je jasná DOTACE.

Emil
8. červen 2022, 22:18

Já jsem ale nepsal o výkupu elektřiny z OZE zaručeném státem. Psal jsem o privátních PPA kontraktech.

Miloslav Černý
9. červen 2022, 10:38

Dle současného stavu všech alternativ OZ u nás to jinak než jako doplňkový energetický zdroj brát ani nejde. S pohledu nastalého vývoje a velkých investic lze očekávat, že se tento poměr ve prospěch OZ bude razantně měnit. Tady bych lidský genom v žádnym případě nepodceňoval. Kdo pravidelně sleduje novinky v tomto oboru, tak mu musí být jasné, že ikdyž selekce na využití v komerční fázi zmenší využití všech, tak jich zůstane dost, které v budoucnu prokáží svou životaschopnost. A tento vývoj jde proti zastáncům velkého jádra jako je JEDU, takže není divu, že i na těchto stránkách používají nevybíravými způsoby obhajobu svých názoru. Jde to sice pomalu, ale jistě.

Ladislav Novák
9. červen 2022, 10:50

Jenom samé náboženské tlachy...

Miloslav Černý
8. červen 2022, 16:50

No pro překlenutí krátšího nepříznivého období je to také řešení, zvláště když je pro pohon použit CNG spojen s využitím tepelné energie. Nikdo Vás taky nebude odpojovat od sítě a může záležet jenom na Vás, jak by se dál snížit tento odběr. Protože nebudete předpokládám úplný laik, dokážete si snadno odhalit další možnosti. Kdo chce hledá způsob, kdo nechce hledá důvod. Je jenom na Vás jakou cestou se vydáte, je to osobní volba nejenom Vás.

Ladislav Novák
8. červen 2022, 15:34

Současnou energetickou krizi způsobilo Německo/EU/EK tlačené ZELENÝMI AKTIVISTY do nejhloupější energetické politiky na světě. Ano, Putin tyhle aktivisty podporoval, protože to pro jeho imperiální myšlení bylo výhodné.

Z krize nás nevyvede nesmyslné investování do OBČASNÝCH zdrojů energie, ale vyházení nekompetentních lidí jako U. von der Leyen nebo Frans Timmermans z EK/EU.

Potíž je s hloupými voliči, díky nimž se dostali na vedoucí místa.

Ladislav Novák
8. červen 2022, 15:37

Re: Miloslav Černý 8. červen 2022, 13:27

Aktivistický zelený blábol. 100% :-)

Michal K.
8. červen 2022, 21:28

to je zase kopa hoaxov.

Jeden zo spustacov energetickej krizi je tranformacie na OZE.

Na priklade Nemecka vidime, ze OZE energiu nezlacnuju, neznizuju zavislost na dovozu energonosicov, a nevedia zabezpecit nizkoemisnu energetiku.

Lukáš
8. červen 2022, 15:41

Tak dufam, ze nemci vypnu ten zvysok JE, nech je sranda :D

Turby
8. červen 2022, 16:52

Vypnou. Protoze odstavku jiz nelze nijak zvratit, max to mohou posunout o par mesicu.

hlpb
9. červen 2022, 11:18

Tak v Německu v roce 2022 se na výrobě EE zbývající jaderné elektrárny podílí už pouze ze 6% = 14 TWh.

jen pro porovnání Slunce má podíl 11% = 25 TWh, vítr 30% = 65 TWh

Ladislav Novák
9. červen 2022, 12:31

A až vypnou zbytek JE a uhelné elektrárny, nastane v Německu zima a tma... Bez ohledu na instalovaný výkon OZE. :-D

Turby
9. červen 2022, 22:07

V Nemecku maji OZE hlavne z uhli a plynu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se