Domů
Přenos elektřiny
Nizozemsko letos posílí kapacitu svých přeshraničních vedení o 1,7 GW

Nizozemsko letos posílí kapacitu svých přeshraničních vedení o 1,7 GW

Nizozemsko posílí v letošním roce kapacitu svých přeshraničních vedení o 1,7 GW. Nové přeshraniční linky jsou nezbytnou součástí v nizozemských plánech na ukončení těžby zemního plynu a provozu uhelných elektráren do roku 2030

Nizozemsko má v současné době v provozu tři přeshraniční přenosová vedení s Německem, dvě s Belgií, jedno s Norskem a jedno se Spojeným královstvím. Celková přenosová kapacita těchto přenosových vedení činí téměř 6 GW.

Ještě v letošním roce by díky dvěma novým HVDC vedením propojujícím Nizozemsko s německou a dánskou přenosovou soustavou měla kapacita přeshraničních propojení Nizozemska vzrůst o 1,7 GW.

Nové vedení mezi nizozemským Doetinchemem a německým Weselem má podle zahraničního serveru Platts zahájit provoz na přelomu léta a podzimu, první společný propoj mezi Nizozemskem a Dánskem, který dostal název COBRAcable, má do zkušebního provozu vstoupit v posledním čtvrtletí letošního roku.

Nové 700MW HVDC vedení mezi Nizozemskem a Dánskem. Zdroj: TenneT

Nizozemsko spoléhá na rozvoj větrných elektráren a nová přeshraničních vedení

Minulý měsíc nizozemská vláda oznámila dvě klíčová rozhodnutí, která budou určující pro transformaci nizozemské energetiky v následujícím desetiletí.

Jedním z nich je oznámení plánu na útlum těžby zemního plynu z ložiska Groningen. Druhým je plán uzavřít uhelné elektrárny a snížit emise oxidu uhličitého o 49 % ve srovnání s rokem 1990 do roku 2030.

Právě nová přeshraniční přenosová vedení a prudký nárůst instalovaného výkonu offshore větrných elektráren mají Nizozemsku pomoci vypořádat se s uvedenými rozhodnutími.

V současné době pokrývá import elektřiny zhruba 10 % celkové spotřeby elektřiny v Nizozemsku.

Úvodní fotografie: Instalace HVDC vedení mezi Nizozemskem a Německem. Zdroj: Youtube kanál TenneT

Komentáře

(2)

Petr

20. duben 2018, 08:52

No o dotování větrníků hlavně mluví.

Ale podle činů to spíš vypadá, že hodlají dovážet co nejvíc elektřinu z Německa a Dánska, ať to tam raději dotují za ně :)

Martin Hájek

20. duben 2018, 14:40

Komické na tom je, že se propojují země, které budou mít během pár let všechny stejný problém. Když zafouká, tak budou mít přebytek elektřiny a když foukat přestane, tak budou mít nedostatek. Takže to propojení vlastně moc nemá smysl :-). No a propojení se zeměmi, které by smysl mělo, postavit nejde, protože ty země leží ve vnitrozemí EU.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.