Nizozemsko posílí v letošním roce kapacitu svých přeshraničních vedení o 1,7 GW. Nové přeshraniční linky jsou nezbytnou součástí v nizozemských plánech na ukončení těžby zemního plynu a provozu uhelných elektráren do roku 2030

Nizozemsko má v současné době v provozu tři přeshraniční přenosová vedení s Německem, dvě s Belgií, jedno s Norskem a jedno se Spojeným královstvím. Celková přenosová kapacita těchto přenosových vedení činí téměř 6 GW.

Ještě v letošním roce by díky dvěma novým HVDC vedením propojujícím Nizozemsko s německou a dánskou přenosovou soustavou měla kapacita přeshraničních propojení Nizozemska vzrůst o 1,7 GW.

Nové vedení mezi nizozemským Doetinchemem a německým Weselem má podle zahraničního serveru Platts zahájit provoz na přelomu léta a podzimu, první společný propoj mezi Nizozemskem a Dánskem, který dostal název COBRAcable, má do zkušebního provozu vstoupit v posledním čtvrtletí letošního roku.

Nové 700MW vedení mezi Nizozemskem a Dánskem. Zdroj: TenneT
Nové 700MW HVDC vedení mezi Nizozemskem a Dánskem. Zdroj: TenneT

Nizozemsko spoléhá na rozvoj větrných elektráren a nová přeshraničních vedení

Minulý měsíc nizozemská vláda oznámila dvě klíčová rozhodnutí, která budou určující pro transformaci nizozemské energetiky v následujícím desetiletí.

Jedním z nich je oznámení plánu na útlum těžby zemního plynu z ložiska Groningen. Druhým je plán uzavřít uhelné elektrárny a snížit emise oxidu uhličitého o 49 % ve srovnání s rokem 1990 do roku 2030.

Právě nová přeshraniční přenosová vedení a prudký nárůst instalovaného výkonu offshore větrných elektráren mají Nizozemsku pomoci vypořádat se s uvedenými rozhodnutími.

V současné době pokrývá import elektřiny zhruba 10 % celkové spotřeby elektřiny v Nizozemsku.

Úvodní fotografie: Instalace HVDC vedení mezi Nizozemskem a Německem. Zdroj: Youtube kanál TenneT

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *