Domů
Ropa
Pětina dovozu ropných produktů do USA loni pocházela z Ruska
Ropný tanker
Zdroj: Pixabay

Pětina dovozu ropných produktů do USA loni pocházela z Ruska

Ropa
1 komentář
30. březen 2022, 11:56
Eduard Majling

Spojené státy americké byly jednou z prvních zemí, která přistoupila v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu k uvalení zákazu na dovoz ropy a ropných produktů z Ruska. Ačkoliv surová ropa tvořila loni pouze několik málo procent z veškerého dovozu surové ropy do USA, v případě ropných produktů byl již podíl ruských dodávek znatelně vyšší, a to zhruba 20 %.

Spojené státy americké, spolu s dalšími zeměmi jako Kanada, Spojené království či Austrálie, přistoupily v průběhu března k uvalení zákazu na dovoz ropy a ropných produktů z Ruska. Podobné kroky nicméně často neznamenají okamžitý zákaz fyzického dovozu, ale uzavírání nových obchodů.

Díky sníženému zájmu musí někteří ruští vývozci nabízet svou ropu s výraznou slevou, což v minulém týdnu vedlo k oživení zájmu čínských rafinérií o ruskou ropu.

V rámci stávajících kontraktů nicméně dovoz může probíhat po omezenou dobu, aby odběratelé získali dostatek času pro nahrazení výpadku přísunu surovin, a nedošlo tak ohrožení dodávek pro rafinerie. V případě Spojených států tak mohou tankery vykládat ropu a ropné produkty z Ruska do 22. dubna, tedy ještě zhruba 3 týdny.

Dovoz ropy a ropných produktů z Ruska do USA mezi lety 2000 a 2021 Dovoz ropy a ropných produktů z Ruska do USA mezi lety 2000 a 2021. Zdroj: EIA

Zatímco podíl ruského dovozu do USA je v případě surové ropy relativně malý, kdy loni činil pouhá 3 %, v kategorii ropných produktů byl podle americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) podíl Ruska v loňském roce již znatelně vyšší.

Více než polovinu celkového dovozu z Ruska tvořily různé ropné frakce a topné oleje, které jsou následně v amerických rafinériích využívány spolu se surovou ropou. Značný podíl tvořil podle agentury zejména mazut, který je často využíván jako doplňková surovina pro rafinerie, jelikož má podobné vlastnosti jako těžší surová ropy s vyšším obsahem síry.

Podíl jednotlivých ropných produktů dovážených do USA z Ruska mezi lety 2000 a 2021 Podíl jednotlivých ropných produktů dovážených do USA z Ruska mezi lety 2000 a 2021. Zdroj: EIA

Surová ropa tvořila loni necelou třetinu veškerého dovozu ruské ropy a ropných produktů do USA. Třetí největší objem zastával benzin se zhruba 9 %. Čtvrtým v pořadí byl zbytkový topný olej, který tvořil 4 % dovozu. Topné oleje z Ruska se v závislosti na obsahu síry využívají jako palivo pro pohon lodí, či jako vstupní surovina pro rafinerie, pokud obsah síry přesáhne stanovené limity.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Rejpal
30. březen 2022, 21:34

No tak Ruské lodě budou místo do USA jezdit do Číny a Indie a ty co jezdily do Číny a Indie budou jezdit do USA. Jedinné k čemu to povede bude vyšší cena PHM , protože odpadne svobodná volba nejlevnějšího dodavatele.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se