Domů
Rychlé zprávy
Agora Energiewende: Německo je na cestě k největšímu nárůstu emisí CO2 od roku 1990
emise-továrna-elektrárna
Zdroj: Unsplash

Agora Energiewende: Německo je na cestě k největšímu nárůstu emisí CO2 od roku 1990

Německo s největší pravděpodobností nedosáhne svých klimatických cílů pro rok 2021. Think tank Agora Energiewende toto oznámil šest týdnů před německými volbami a předpovídá, že emise spolkové republiky naopak stoupnou o šest procent díky oživení ekonomiky po koronavirové krizi.

Think tank očekává, že Německo v roce 2021 zaznamená největší nárůst emisí skleníkových plynů za období třiceti let, jak informoval zahraniční server Clean Energy Wire. Největší evropská ekonomika se vzpamatovává z důsledků pandemického roku a následkem toho se její emise dle analýzy Agora Energiewende navýší o zhruba 47 milionů tun z loňské úrovně 739 milionů tun. To představuje nárůst o přibližně 6 %.

V návaznosti na rozhodnutí německého ústavního soudu, který vyslovil, že současné klimatické politiky jsou nedostatečné, vláda nedávno zvýšila své klimatické cíle a slíbila, že se Německo stane klimaticky neutrální do roku 2045. To je o pět let dříve, než bylo původně plánováno.

Emise skleníkových plynů v minulém roce významně klesly v celé Evropě, a to díky snížení průmyslové výroby. V Německu koronavirová krize pomohla ke snížení emisí skleníkových plynů o 40,8 % ve srovnání s rokem 1990 – země tak dosáhla svého 40% cíle pro minulý rok. Předpokládá se ovšem, že pokud by pandemie neovlivnila ekonomiku, německé emise by klesly jen o 37,7 %.

Dle Agora Energiewende je letošek klíčový k tomu, aby se země udržela na cestě ke snížení emisí o 65 % do roku 2030. Dle analýzy think tanku ani odvětví stavebnictví, dopravy a průmyslu nesplní své sektorové cíle pro rok 2021 stanovené v německém zákoně o ochraně klimatu. Pokud se emise zvýší tak, jak analýza předpokládá, vláda bude ze zákona povinna zavést „nouzový program“, který má vést ke snížení sektorových emisí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Jan Stehlik
17. srpen 2021, 17:01

Nouzový program ? To bude co ? Omezení spotřeby ? Kvoty na benzín , nebo plyn ? To bude sranda :-)

Josef
17. srpen 2021, 21:45

Chtějí omezit emise CO2 k tomu zavírají jaderné elektrárny a očekávají pokles emisí. To je jako válčit s Ruskem k tomu vyhlásit válku USA (11 prosince 1941) a očekávat vítězství.... ale jistě dnes je to jiné pohodlnější nemusí se plahočit nikam stepí a místo ve Stalingradu budou v zimě mrznout doma v Německu... :)

Carlos
18. srpen 2021, 00:10

Ano, typický Český přístup, směje se Němcům jak jsou b*bí že zavírají JE, přitom se mu samotnému blíží sesypání sítě protože soukromou iniciativu více méně zadupal do země, OZE nechce a deset let jenom žvaní o tom jak bude jednou stavět JE za peníze státu, který taky přivedl za dva roky skoro na buben. A i když to postaví, tak bude sedět potmě protože 3GW JE fakt nestačí.

Možná by to chtělo aby se lidi v ČR přestali starat tak moc o Německou síť a začali řešit že sny politiků a party jaderných dědků je stály deset let které se daly využít k modernizaci elektrické sítě. Takže ve finále to na čem Němci pomalu pracují od roku 2000-2005 se bude muset zvládnout tak za čtvrtinu času.

Filip
18. srpen 2021, 06:50

Uvidíme jestli v nadcházejících zimach bez JE budou Němci zoufale skupovat elektřinu z východoevropských neodsirenych elektráren a budou chcipat zimou a nebo to mají už teď tak skvěle spocitane, že nic z toho nebude potřeba. Mohli bychom na tohle začít uzavírat sázky.

Jirka94535
18. srpen 2021, 08:54

Pane Carlosi. O německou síť se starat nemůžeme, není naše, ale sledovat vývoj u sousedů musíme, jsme na ně přímo navázáni. A evidentně se jim ne zcela daří.

K těm jaderným snům. Já jsem někde mezi jádrem a FVE. Jásal bych nadšením, kdyby šlo pokrýt spotřebu FVE, bohužel se to v dohledném horizontu jeví jako nereálné. Takže pokud chceme snižovat emise zbývá jádro. Firma která umí byla vyřazena. Jedna s firem, které zbyly a která se do stavby tlačí, staví JE 16 roků, od té bych si nenechal stavět ani prasečí chlívek. Společnost napříč profesemi, politickým spektrem, atd. je rozdělena. Co s tím? Jsem pro referendum. Podle výsledku nasměrovat jak dál.

pr
18. srpen 2021, 11:02

A na dokreslení toho jak se umíme starat sami o sebe slouží nynější trestní oznámení pana Maděry pro obecné ohrožení při provozování vedení VN. Kdo chce najde si, i když přílišnou aktivitu nepředpokládám, jelikož odkazy - monitoring zde o této boharovné sviňárně mlčí.

Milka
18. srpen 2021, 11:08

Typické pro odpůrce JE, když se ukazuje, že jejich vymodlená Energiewende naráží na fyzikální limity o kterých vědí ti co si to dovedly spočítat a upozorňovali na to. Tak budou odklánět pozornost a tvrdit kolik strašných chyb jsme udělali. To není objektivní přístup. Osobně jsem pro JE a FVE. VTE mimo střední evropu.

pr
18. srpen 2021, 12:14

A jste si jist, že mantinely jsou opravdu fyzikální? Já v posledním odstavci vidím zmínku, že ještě jeden nástroj k prosazení řešení mají v záloze. Aby z Vás po jeho nasazení nebyl mluvka fyziko.

Josef
18. srpen 2021, 14:28

sesypání sítě nám rozhodně nehrozí jen bude dražší elektřina, zmizí vývoz a dramaticky se zvýší naše závislost na plynu.

Eda
18. srpen 2021, 06:49

Je opravdu tak těžké pochopit a akceptovat to, že Němci si ve svobodných volbách zvolili vládu která jasně prezentovala plánovane zavření JE?

Milka
19. srpen 2021, 10:18

Německá cesta vede ke zdražování el.energie i v ČR. A těžko máme možnost s tím něco udělat. Takže je to pro nás problém a nás se na to nikdo neptal.

Rostislav Žídek
20. srpen 2021, 01:08

tohle bych podepsal.

nic vic zaludneho v tom neni.

:)

Arimatejský
18. srpen 2021, 09:36

V Nizozemsku nouzový program zahrnoval snížení nejvyšší povolené rychlosti na dálnicích, mimo jiné.

Richard Vacek
18. srpen 2021, 06:41

Politici by si z daného článku měli vzít poučení, že nemají slibovat nesmysly a nemají se zavazovat, že nějaké nesmysly budou plnit. Pokud to totiž udělají, tak se zajisté najde nějaký uvědomělý soudce, který je za neplnění nesmyslů odsoudí.

Jvr
18. srpen 2021, 08:09

Politici slibují a sliby tak nějak sporadicky plní už od té doby, co existuje demokracie...

Je to podstata demokratické politiky, stejně většina voličů netouží po splnění všech slibů a nekontroluje tak ve finále jejich plnění.

Co se týká tzv. green politických závazků, není v zásadě cílem je plnit, pro voliče je dostatečné, pokud je prokázána dostatečná snaha je plnit.

Bohužel tyto závazky mají dvě strany první strana je, že volič chce, aby bylo Grétě nasloucháno (CO2 snižováno), druhá je, že není příliš ochoten se vzdát se své životní úrovně (což je s tím ale spojeno). Politik tak musí balancovat na poměrně úzkém pásu, kdy jsou jeho snahy voličem akceptovány, a to z obou stran, ani se nedivím, že to Merkel vzdává. Zvlášť v Německu se tento pás zužuje a myslím, že teď chvíli nebudou mít stabilního politika srovnatelného s Merkel, ale bude se jim to střídat... dost možná i mimo volby.

luboš
18. srpen 2021, 10:11

Němcům nedostatek elektřiny nehrozí, protože mají nasmlouvaný dlouhodobý nákup elektřiny od výrobců z okolních států včetně ČR. Zastavení výroby reálně hrozí v ČR, protože nebude dostatek levné elektřiny. Drahá elektřina se podepíše na inflační spirále a neprodejnosti výrobků. Ale to již všichni víme, z EU není cesta ven a postupně se stáváme v souladu s diktátem zákonů EU otroky uvnitř kolonie EU. Titanik se potápí, na horní palubě se stále tančí, záchranné čluny jsou pro dravé jedince připraveny, ostatní sežerou žraloci.

Milka
19. srpen 2021, 10:21

Doufám, že se mýlíte, ale vyvrátit to moc nelze. Bohužel nikdo nedokáže předvídat co udělá EU v příští dekádě.

Rostislav Žídek
20. srpen 2021, 01:11

Ja bych to na jakoukoli akceschopnost EU v obdobi JIZ DEKADY nevidel. :)

Bude se jen blabolit a slibovat a narizovat. :)

A nakonec dame grant na podporu xyz, kterou zadotuje stredni trida.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se