Domů
Rychlé zprávy
Nejčtenější články roku 2020 - jaderná fúze, německý odklon od jádra i největší solární elektrárna Evropy
Dlouhé stráně
Zdroj: ČEZ, a.s.

Nejčtenější články roku 2020 - jaderná fúze, německý odklon od jádra i největší solární elektrárna Evropy

1. ITER: Výstavba termonukleárního experimentálního reaktoru dosáhla dalšího milníku

Základna kryostatu byla ve středu přesunuta na místo finálního uložení v Mezinárodním termonukleárním experimentálním reaktoru (ITER). Účelem 1250 tunového zařízení je izolovat magnetický systém chlazený na velmi nízké teploty od okolního prostředí. Jedná se o první z hlavních komponent zařízení, které bylo v ITERu instalováno.

Základna je pouze jednou z více částí kryostatu, který po dokončení má být 30 metrů vysoký a má mít průměr 30 metrů. Části zařízení byly vyrobeny v Indii společností Larsen & Toubro v továrně Hazira. Samotné zařízení je svářeno přímo v lokalitě ITERu. Přesunutí zařízení bylo vyvrcholením 10letého úsilí, během kterého bylo zapotřebí zařízení navrhnout, vyrobit jednotlivé části a následně je svařit.

2. Pokrok v jaderné fúzi: Britský tokamak MAST Upgrade zdolal důležitý milník

Po sedmi letech ve výstavbě byl britský „Mega Amp Spherical Tokamak (MAST) Upgrade“ poprvé spuštěn a dosáhl zapálení prvního plazmatu. Oznámil to britský Úřad pro atomovou energii (UKAEA). Zařízení, jehož výstavba vyšla na 55 milionů liber, má být dalším krokem k energetickému využití jaderné fúze.

Tokamak MAST Upgrade je novým tokamakem, který vznikl přestavbou předcházejícího tokamaku MAST, který byl v Culhamově Centru pro fúzní energii provozován mezi lety 1999 a 2013. Oproti svému předchůdci má MAST Upgrade mít lepší provozní vlastnosti – delší pulzy, vyšší topný výkon, silnější magnetické pole a také nový divertor „Super-X“.

3. Americká studie odhaduje náklady německého odchodu od jádra 

Německé vyřazení jaderných elektráren z energetického mixu a s tím spojené navýšení spotřeby fosilních paliv může vést až k  1100 předčasným úmrtím ročně v důsledku zvýšeného znečištění ovzduší. Tvrdí to studie ekonomů z University of California v Santa Barbaře, University of California v Berkeley a Carnegie Mellon University

Studie nazvaná „Vnitřní a vnější náklady německého odklonu od jádra“ rovněž zjistila, že ceny elektřiny v Německu jsou vyšší kvůli odchodu od jaderné energetiky, což má za následek navýšení zisku většiny výrobců elektřiny, ale také zvýšení nákladů německých spotřebitelů. 

4. Nový Goliáš na poli větrné energetiky: SG představila největší turbínu světa

Nová offshore větrná turbína SG 14-222 DD má disponovat instalovaným výkonem 14 MW. Zdroj: Siemens Gamesa

Zvyšování konkurenceschopnosti je dlouhodobým cílem výrobců obnovitelných zdrojů energie, přičemž v případě větrných elektráren se v posledních letech jednalo především o růst jejich velikosti. Značný pokrok je znatelný především na poli offshore větrných turbín, které vzhledem ke svému umístění na moři nejsou tolik limitovány jako jejich pevninské obdoby. Evropský výrobce Siemens Gamesa nyní představil návrh nové turbíny, která má s výkonem 14 MW pokořit rekord v podobě nejvýkonnější větrné turbíny světa.

Na větrné elektrárny vsází mnoho zemí světa jako na prostředek k dosažení vyššího podílu výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Zatímco v případě v současnosti výrazně rozšířenějších pozemských turbín existuje pouze omezený potenciál pro jejich velikost vzhledem k přepravním omezením a minimální vzdálenosti od zastavěných oblastí, v případě turbín umístěných na moři lze uvažovat o výrazně větších rozměrech.

5. Největší evropské ložisko zemního plynu utlumuje těžbu, tento rok může atakovat pouhých 10 mld. kubíků

Groningen stanice WilderWank

Největší evropské ložisko zemního plynu v aktuálním plynárenském roce zřejmě sníží těžbu až k 10 mld. metrů krychlových zemního plynu. Původní cíl pro tento rok byl 11,8 mld. kubíků, nizozemská vláda ovšem oznámila, že cíl může být dále snížen.

Příběh největšího evropského a jednoho z největších ložisek zemního plynu na světě se postupně chýlí ke svému konci. Nizozemská vláda se po opakovaných zemětřeseních, které byly spojovány právě s těžbou plynu v Groningenu, rozhodla těžbu postupně utlumit.

6. Největší fotovoltaická elektrárna v Evropě začala dodávat elektřinu do sítě

Největší evropská fotovoltaická elektrárna s instalovaným špičkovým výkonem 500 MWp začala vyrábět elektřinu. Elektrárna Núñez de Balboa, skládající se z více než 1,4 milionu kusů solárních panelů, se nachází ve slunném Španělsku. Provozovatel elektrárny, společnost Iberdrola, ji postavila během jediného roku za necelých 300 milionů EUR.

Španělský energetický gigant Iberdrola uvedl v minulém týdnu do provozu zatím největší evropskou fotovoltaickou elektrárnu. Elektrárna Núñez de Balboa na jihu Španělska má instalovaný špičkový výkon 500 MWp, do sítě pak může dodávat až 391 MW. Elektrárnu tvoří celkem 1 430 000 solárních panelů, 115 střídačů a 2 rozvodny a rozprostírá se na území čítajícím téměř 1000 hekatrů.

7. BDEW: Mnoho dosluhujících větrných elektráren nemůže být nahrazeno novými. Ohroženy jsou klimatické cíle Německa

Regulatorní překážky v Německu stojí v mnoha případech v cestě nahrazení dosluhujících větrných elektráren novými výkonnějšími modely, což ohrožuje dosažení cílů v oblasti rozvoje obnovitelných zdrojů energie. Ve svém pozičním dokumentu na to již opětovně upozorňuje německý svaz energetického a vodohospodářského průmyslu (BDEW), který nyní přikládá soubor návrhů, jak situaci řešit.

„V budoucnu vypadne mnoho 20 let starých větrných elektráren z EEG podpory. Místo toho, aby pokračovaly v provozu nebo byly dokonce odstaveny, měly by být tyto lokality nadále využívány výkonnějšími systémy,“ říká Kerstin Andreaeová, předsedkyně BDEW, která je toho názoru, že provozovatelé by měli být schopni pokračovat ve výrobě obnovitelné energie pomocí nových větrných elektráren na stejném místě.

8. V USA se pokouší recyklovat listy vysloužilých větrných turbín

Americká společnost Global Fiberglass Solutions chce z vyřazených listů větrných turbín vyrábět pelety, které by mělo být možné dále zpracovat při výrobě nábytku, podlah a dalších výrobků. Společnost se recyklaci věnuje již delší dobu, její první továrna je funkční od roku 2017. Do konce roku chce zprovoznit svůj druhý recyklační závod.

Global Fiberglass Solutions (GFS), která má sídlo ve státě Washington, vytvořila způsob, jakým lze vyřazené listy turbín rozřezat na malé pelety, které mohou být dále zformovány do dalších produktů, například do desek, nábytku nebo obalů. V současné době má GFS v provozu továrnu v texaském Sweetwateru, její druhá továrna vzniká ve státě Iova u města Newton.

9. LNG míří do USA místo do Evropy, která tak již nadále nemusí být balančním trhem

Finsko LNG

Dodávky zemního plynu ve zkapalněné podobě do Evropy se v červnu snížily pod tlakem nízkých cen a spotřeby téměř o čtvrtinu. Důvodem je mimo jiné i to, že ceny zemního plynu jsou nyní příznivější v USA, a proto tam mohou být některé z dodávek přesměrovány. Řada dodávek do Evropy plánovaných na červen a červenec byla navíc zrušena

Trh se zkapalněným zemním plynem se kvůli nízké spotřebě plynu v EU podstatně mění. Zatímco ještě před vypuknutím pandemie platila Evropa za balanční trh pro LNG, kam směřovaly dodávky bez lukrativnějšího využití, nyní se kvůli příznivějším cenám v USA může situace změnit.

10. Největší jeřáb světa má za sebou první velký zdvih na projektu jaderné elektrárny Hinkley Point C

Největší jeřáb na světě, který se v současné době podílí na stavbě britské jaderné elektrárny Hinkley Point C, má za sebou první velký zdvih o hmotnosti 170 tun. Díky tomu splnil projekt nové jaderné elektrárny všechny naplánované milníky v roce 2019. V roce 2020 se práce zaměří na dokončení základů druhého bloku elektrány.

Společnost EDF Energy na konci loňského roku uvedla, že největší jeřáb na světě má za sebou první úspěšný zdvih. Jeřáb „Big Carl“ vysoký 250 metrů s nosností 5 tisíc tun usadil na místo 170 tunovou část reaktoru. Ta byla díky zkušenostem s kvalitou ze staveb obdobných elektráren svařena v továrních podmínkách.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Fúze z Američany zvládnuta...
31. prosinec 2020, 12:11

jen chybí palivo z Měsíce He3+. Proto se tam nejen američané vrací. Těžit sluneční vítr. Jen dostat 15 tun helia3+, které stále přichází ze Slunce bude logistický oříšek. Bude potřeba jej zkapalnit. Je ale nejméně 80x dražší nežli zlato.

https://en.wikipedia.org/wiki/Dynomak

https://en.wikipedia.org/wiki/Commercial_Lunar_Payload_Services

CLPS jede, Elon na youtube prohlásil, že 2021 přistanou u jižního polu.

Patrně tato sonda: https://www.nasa.gov/feature/first-commercial-moon-delivery-assignments-to-advance-artemis

Důležitý bude výzkum Mass Spectrometer Observing Lunar Operations (MSolo) - zjištování množství p+, He3. Přece jen je potřeba palivo pro fúzi.

Nevím jak původní Artemis, ale když tlačí Elon, tak pokročilý komerční Artemis pojede...

PetrV
31. prosinec 2020, 12:18

Dotované větrníky a slunečníky včetně kačenky biomasy jsou na odchodu...až to ve volbách na podzim vysvětlí dederonce angele a zeleným pošukům němečtí spotřebitelé, tak bude konec za smutnou kapitolou největších zlodějů od druhé světové války.

blaha.p
1. leden 2021, 11:30

PetrV ty už jsi byl na Silvestra nalitej v poledne?

Letos ve světě přibyly nové FVE a VTE v obrovském množství, které příští rok vyrobí cca 350 TWh = to je cca 45 nových JE bloků = cca 12% spotřeby Evropy. S Bidem v USA, novým programem v Evropě, obrovským rozvojem v Indii, Číně, Austrálii a Severní Africe se během dvou let přírůstek vyšplhá na 500 TWh/rok.

Carlos
31. prosinec 2020, 12:34

Hmm, myslím že si paní kancléřka udělala letos reklamu na kompetenci,na rozdíl od jistého jiného politika.

Ale ano, možná dotované VtE a FVE budou na ústupu a budou je nahrazovat elektrárny produkující za tržnějších podmínek.

Termojaderná fúze jede...
31. prosinec 2020, 13:09

Jen to nebude ITER, ale Dynomak. Chybí američanům jediné, dostatek helia 3 z Měsíce.

Proto tam poletí příští rok sonda na měření plazmového větru na Měsíci a získávání Helia 3 z něj. Pak již jen zchladit na nízkou teplotu a tradá zpět na Zemi.

Aliance CLPS pod NASA se jen tak nezakecá na rozdíl od dederonky Angely. Musk s Bezosem mají peněz, které se jim bohatě vyplatí.

Helium 3+ je 80x dražší nežli zlato. A Měsíc je trvale zásobován ze Slunce slunečním větrem.

Helmuti nechť spí dál spánkem pokoje. Zaspali 30 let.

Ale ať z nich nejsou zloději.

Měli by si kupovat svíčky pro případ blackoutu....

Jan Veselý
31. prosinec 2020, 21:25

Musk na na fotovoltaiku celou fabriku. A na baterky taky. To totiž nejsou fantasmagorie s Dynomakem, ale běžný, každodenní byznys.

Josef
1. leden 2021, 00:45

Pořád žijete v představě že FV panely jsou řešení, pro Indii a další tropické státy dejme tomu, ale pro státy severu prakticky jen úspora plynu přes léto.

pr
1. leden 2021, 11:25

Hurá, fosilům se rozsvítilo. Dokonce popostrčeni sami přišli na benefity fotovoltaiky. Můžeme mít naději, že tento rok po dobrém začátku nebude k zahození.

PetrV
31. prosinec 2020, 22:58

protože sosá dotace. Stejně tak z greendealu 100 mio € měsíčně. Soudruzi zelení zloději...

PetrV
31. prosinec 2020, 13:19

Nějak se mi neotiskují příspěvky, tak jen krátce. Fúze je zvládnuta, chybí jen He3+ z měsíce což pokročilejší program Artemis zvládne. Musk s Bezosem jej pak prodají energetické společnosti, co bude mít fúzní zařízení.

Najděte si David Szondy, levnější než uhlí

Evropa brutálně zachrápala v zeleném komunismu.

PetrV
31. prosinec 2020, 14:16

Hledejte také Derek A. Sutherland, Thomas Jarboe...

KeB
31. prosinec 2020, 14:56

Chtěl bych redakci poděkovat za rok 20 a popřát do nového roku 21 nechť zůstanete negativní a pokud ne tak lehký průběh. Díky! Keb

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516