Domů
Rychlé zprávy
Průměrná cena silové elektřiny v Německu vloni poklesla téměř o pětinu
trading, ceny, prices, komodity
Zdroj: Pixabay

Průměrná cena silové elektřiny v Německu vloni poklesla téměř o pětinu

Průměrná cena silové elektřiny v Německu vloni meziročně poklesla o 19 %. Důvodem byly nízké ceny paliv, nízká poptávka po elektřině a vyšší výroba obnovitelných zdrojů energie (OZE). Informaci uvedl Institut energetické ekonomie (EWI) při univerzitě v Kolíně nad Rýnem.

Průměrná cena silové elektřiny na velkoobchodním trhu v Německu v loňském roce dosáhla 30,47 EUR/MWh, což je o 7 EUR/MWh nebo o 19 % méně než v roce 2019. Svého minima cena dosáhla v dubnu, kdy se Německo nacházelo ve svém prvním lockdownu.

Cena silové elektřiny na velkoobchodním trhu v Německu. Zdroj: EWI

Pokles spotřeby

Opatření k omezení šíření onemocnění COVID-19 významně ovlivnily spotřebu elektřiny v Německu, ta se v konečném součtu za rok 2020 podle EWI snížila o 3,2 % (16 TWh). Spotřeba poklesla zejména v dubnu v době prvního lockdownu, zůstala však i v dalších měsících nízká. Teprve v srpnu se spotřeba zotavila na úroveň předchozího roku. Druhý lockdown, který započal v listopadu a pokračuje dodnes, měl v roce 2020 pouze malý vliv na spotřebu elektřiny.

Nižší náklady na palivo

V důsledku celosvětového poklesu poptávky vlivem opatření proti pandemii COVID-19 došlo v roce 2020 k poklesu cen energetických paliv. Ceny plynu se již v roce 2019 dostaly pod tlak kvůli vysoké nabídce. V roce 2020 však dosáhly nových minim, vlivem poklesu spotřeby plynu, mírné zimě, která omezila spotřebu v teplárenství, a měla tak za následek rekordní zaplnění zásobníků po zimě, a vysokého dovozu, a to jak ve formě LNG, tak prostřednictvím plynovodů.

Evropská energetická burza (EEX) od 1. října 2020 dokonce začala umožňovat záporné ceny na svých spotových trzích se zemním plynem.

Cena evropských emisních povolenek (EUA) se v důsledku snížené hospodářské aktivity v dubnu rovněž propadla, ale díky rychlému oživení zůstala v průměru za celý rok stabilní.

Nižší ceny paliv snížily mezní náklady elektráren, změnilo se i pořadí elektráren v merit order a tím i  posloupnost jejich nasazování pro výrobu elektřiny.

„Vzhledem k poklesu cen paliv se merit order u  konvenčních elektráren v roce 2020 ve srovnání s rokem 2019 ještě výrazněji vyrovnal. Paroplynové elektrárny těžily z nízkých cen zemního plynu a dostaly se v některých okamžicích v pořadí, v jakém byly využívány, dokonce před hnědouhelné elektrárny, “ uvádí Dr. Simon Schulte, manažer v EWI.

Vyšší výroba OZE

Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů energie v roce 2020 meziročně vzrostla o přibližně 9,2 TWh. Výroba pevninských větrných elektráren  vzrostla o 3,5 %, v případě větrných elektráren na moři to bylo dokonce 11,1 %. Výroba fotovoltaických elektráren si připsala  9,3 %.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(22)
PetrB
12. leden 2021, 11:00

Kdyby se zvýšila o pětinu, tak již bychom tu měli asi deset příspěvků příznivců jádra a levných stabilních zdrojů s čoudícími komíny o tom, kam nás ta náklonnost k ekologii zavedla.

Ještě, že za to může Covid...

Jirka Trn
12. leden 2021, 11:11

To jste ale ten článek nepochopil, nebo si ho mylně vykládáte.

Cena silové elektřiny a konečná cena zákazníkovi jsou dvě diametrálně rozdílné položky.

Pokrok nezastavíš a efektivita a zdokonalování technologií se logicky musí projevit u všech druhů výroby EE.

Zákonitě cena silové elektřiny musí klesat. Ovšem pro konečné spotřebitele, díky povinným výpalným ve formě příspěvku na OZE, je cena stále vyšší.

Milan Vaněček
12. leden 2021, 11:50

Jsem rád že potvrzujete co tu říkám už roky: 1)pokrok nezastavíš

2) s masivním nástupem OZE musí cena silové elektřiny klesat.

A co se týče příspěvku na OZE, už by měly dobíhat pouze staré kontrakty, nové instalace "utility scale" by již měly být bez podpory (jde to jak vidíme pro utility scale elektrárny v Německu, Španělsku, Portugalsku, Polsku,

Italii i jinde).

Jinak na staré kontrakty (snížení nemravných starých kontraktů fotovoltaiky z doby okolo 2009-10, aby nebylo narušováno konkurenční prostředí v EU provedlo už dříve Španělsko a teď před koncem roku i francouzský parlament. Jde to, jen u nás se to stále odkládá resp říkají "to nééjde". Jak je v EU vidět, jde to.

Emil
12. leden 2021, 12:07

To "dobíhání" starých kontraktů by letos v Německu vedlo k rekordnímu příplatku 96,5 EUR/MWh, takže se ho německá vláda rozhodla zastropovat a dotovat pro letošek částkou 10,8 miliard eur ze státního rozpočtu.

Vzhledem k tomu, že se letos očekává výroba v podporovaných zdrojích 228 milionů MWh a celková výše plateb z účtu EEG se očekává 26,8 miliardy Eur, znamená to, že průměrná vyrobená MWh z podporovaných zdrojů dostává z účtu EEG příplatek 117,5 Euro nad tržní cenu.

Jirka Trn
12. leden 2021, 12:16

Pro pana Vaněčka bude prostě bílá vždy černou a černá zelenou.

Ty vaše "staré kontrakty" dělají třetinu ceny na mé faktuře za elektřinu.

PetrB
12. leden 2021, 12:25

Nejen Vám, ale všem.

Cena energií je prostě ryzí politikum.

A to, že jsem již projedli a to velmi hltavě vše, co se dalo a nyní se dusíme se smradem civilizace... musíme si korekci stavu naordinovat.

A to nepůjde jinak než cenou. To nenáviděnou cenou pokřivené mnoha vlivy, ale zde slouží i dobré věci. Politici dali i lobistům a vyžírkům a to pokřivilo vztah k OZE, ale i to snad už skončí.

(Pozor to je můj osobní názor, který nikomu nevnucuji. To je vzkaz těm, co po vzedmutí žluči začnou psát k příspěvku komentáře...).

Bizon
12. leden 2021, 18:01

ad PetrB: V tomto případě máte naprostou pravdu že cena elektriky je prakticky ryzí politikum. V Německu není cena silové elektřiny vypovídající, je deformovaná tím že skoro všechny náklady na Energiewende nesou maloodběratelé. Fanoušci OZE pak argumentují levnou silovou elektrikou, odpůrci OZE argumentují drahou elektrikou pro domácnosti, ale oboje je zavádějící.

Taky věřím že trh a fyzika nakonec ukážou pravdu, ale v současnosti je to vskutku hodně pokřivené.

pr
13. leden 2021, 01:23

pivní řeči.

No a co, že třetina ceny je označena jako "starý kontrakt"? Máte možnost volby neplatit ji? Máte! Tak o co jde? Můžete použít trh na protest proti tomuto poplatku. Neplaťte jej, nechcete-li. Nic jednoduššího na světě neexistuje. A stejnou možnost má každý. Můžete na trhu vytvořit poptávku po tom co chcete. Zaplatíte-li požadovaný produkt, jistě Vám jej někdo dodá.

Jirka Trn
13. leden 2021, 09:14

pr, to jste tedy ze sebe vypotil pořádnou hloupost.

Jakou podle vás máme možnost volby neplatit elektřinu? To je jako u nás nějaký poskytovatel, který ze zákona nemusí připočíst k odebrané elektřině tzv. "příspěvek na OZE"?

Nebo plácáte hlouposti, jako že nemusím eletřinu odebírat? To je totiž stejná demagogie, jako že když v Praze nechci dýchat znečištěný vzduch, tak mám možnost volby netahat si ho do plic.

Omega
12. leden 2021, 12:34

Tohle je zajímavé.

Pan Vaněček stále vykládá, jak elektřina klesá, tak jsem se podíval na ceny v Německu -

rodina, 4000kWh odběr, průměrná cena

rok 2018 - 1153 Eur

rok 2019 - 1190 Eur

rok 2020 - 1217 Eur

Takže buď lže pan Vaněček, nebo evropský statistický úřad.

Jsem zvědav o kolik se "zlevní" v roce 2021.

PS: Díky bohu, že alespoň telefony a počítače se nedrží stejného trendu "zlevňování"

Milan Vaněček
12. leden 2021, 13:36

ad Omega a ti ostatní co patlají dohromady rozdílné ceny: cenu silové elektřiny na burze a (mnohem vyšší) cenu kterou platíte lokálnímu distributorovi:

podíval jsem se na moje účty, taky každý rok trochu vyšší,

za poslední období: odběr 3100 kWh, platil jsem 18 tisíc Kč (nejobvyklejší tarif s nočním proudem).

Čili ten výdaj je pro mě daleko vyšší, relativně k mé penzi (příp dřívějšímu platu) než pro Němce

Němci (kteří už za své peníze dostali mnohem více čisté elektřiny z OZE) by platili ještě mnohem méně, kdyby tak nepospíchali s odstavením JE, kdyby to s skřípajícími zuby ještě třeba 5 let vydrželi.

Co se týče "starých kontraktů", navrhoval jsem zde cestu Španělska a nově i Francie, retroaktivní snížení nezákonně vysokých (z hlediska EU) kontraktů z let 2009-10 v parlamentu. Ten je jediným suverenem.

Takže nepleťte si pojmy a mluvte k věci.

Omega
12. leden 2021, 15:55

Pane Vaněčku, děkuji za potvrzení.

Máme 2 skupiny lidí, kteří se o elektřinu zajímají.

1) lidi co nakupují elektřinu na burze

2) lidi co spotřebovávají elektřinu

Já spadám do kategorie 2 - tudíž mě nezajímá cena na burze, ale cena kterou zaplatím (a samozřejmě spolehlivost dodávky). A aktuálně se cena zvedá a spolehlivost vypadá že klesá.

Celá idea OZE je postavená na principu, kdy pozitivní přínosy (levná energie) je zvýrazňována a negativní (nespolehlivost, drahé záložní řešení) je bagatelizována.

Osobně jsem zastáncem OZE, ale tam, kde to má smysl - takže FVE+klimatizační jednotka - výborná synergie. Větrná energie+hydrolyzéry - na vodík pro výrobu železa a hnojiv - jsem pro.

Ale dokud nebude k dispozici technologie, která řeší negativa, tak se to nedá použít.

Takže čekám, až bude k dispozici (masová) výroba metanolu ze vzduchu za pomocí energie - to je poslední článek, který chybí aby OZE mohlo skutečně fungovat.

Bizon
12. leden 2021, 17:44

Ad Omega: Je to tak, OZE mají svoje výhody, když svítí a fouká tak je elektrika z nich levná, ale jejich intermitence je opravdu hodně bagatelizovaná, pak vznikají takové paradoxy jako součaná dekarbonizace plynem...

P2X syntetická paliva by technologicky nebyla problém, problém je efektivita a tím pádem prachy. Samotný proces ztratí cca 55% energie, ale pak následuje ještě klasická Carnotovská ztráta všech tepelných strojů. Když ve výsledku dostanete 15% elektriky co jste do toho vložil, tak její cena bude 6x vyšší než na začátku, cena OZElektriky bude muset ještě sakra klesnout aby se to vyplatilo.

Josef
12. leden 2021, 23:24

Přesně tak jak klesne cena silové elektřiny tak OZE mají nárok na vyšší podporu, kterou zaplatí zákazník. Němci mají vysoký podíl OZE a jádra nízký takže nějaký pokles silové elektřiny jim ve skutečnosti ceny el. energie nesníží, protože jí zaplatí v položce OZE.... navíc prudce roste cena distribuce takže Němci budou platit čím dál tím více v podstatě bez ohledu na ceně energie z OZE. konečné ceny dále porostou ještě nejméně 15 let problém je v tom že cena el. energie pro úspěšný přechod musí být nízká což je tragikomické...

Petr
12. leden 2021, 11:38

Zjevně tomu nerozumíte.

Tohle pouze znamená, že sousedé Německa včetně Česka, kteří mu prodávají stabilní elektřinu jsou za blbce a prodělávají na tom.

Protože Němci většinu ceny své superdraze domácnostem prodávané elektřiny převedli úplně někam jinam, než na transparentních trzích obchodované silovou elektřinu.

Z toho jednoznačně vylývá, že při ukončování našich uhelek by jsme je neměli nahrazovat dokud nedosáhneme jen mírného přebytku výroby, a místo další velké plynové elektrárny jako v severních Čechách by měl ČEZ spíš postavit přečerpávačky buď v Krušných horách nebo rychleji při modernizaci Vltavské kaskády.

PetrD
12. leden 2021, 11:56

Na přečerpávací elektrárny bych moc nesázel, Němci budou potřebovat z přebytků OZE vyrábět vodík, aby dosáhli uhlíkové neutrality.

Miloslav Černý
12. leden 2021, 12:23

Ty severní Čech bych pro přečerpávačky nevylučoval z důvodu efektivity při plánování vytvoření nových jezer po těžbě a velkém spádu s Krušnými hory. Na tom by se mělo návrhově údajně již pracovat. OZ začínají mít navrch i z mnoha jiných hledisek. Největší problém je ušetřit investice v těch zbytečných velkých JE. Kde se kácí les lítají nezbytně třísky a ty Dukovany a Temelín v tom lese jou silně zakořeněny.

Petr
12. leden 2021, 12:34

Přečerpávačky jsou efektivnější než vodík a na trhu s elektřinou nad nimi budou mít stále cenovou výhodu.

Plus to bude v Česku pomáhat řešit problémy se suchem.

Jinak drahé výrobny vodíku musí vyrábět maximum hodin a poměrně stabilním tempem, takže při velkém větru bude stále z Německa proudit levná elektřina, jenom při bezvětří to pomůže Německu omezit kolísání.

Bizon
12. leden 2021, 15:44

Na vodík bych moc nesázel, účinnost je katastrofální kolem 25%, navíc se ukazuje že dělat vodík z přebytků je iluze, velká část nákladů na elektrolyzéry je fixní, aby měly cenu potřebují svůj vlastní dedikovaný zdroj energie s co největším koeficientem využití.

PetrV
12. leden 2021, 14:22

A za regulaci stoupla na 2 násobek. Takže helmuti tiše úpí. Evropa je zelený blbečkov. Před týdnem spalovali psí chlupy aby neměli blackout, teď vichřice, tudíž přepětí v síti. Jakmile dojde ke zkratu na hlavních VVN, tak blackout je nevyhnutelný.

Škoda, že tu umělou inteligenci ČEPS bude mít na řízení až za 2 roky.

Teď by se to hodilo.

Milan Vaněček
12. leden 2021, 18:53

Tady mám jeden nejnovější příklad jak komplexně se snaží zpoždění ve fotovoltaice dohnat jaderná Francie.

je to zde

pv-magazine.com/2021/01/12/engie-neoen-plan-1-gw-solar-plus-storage-project-in-france/

a cituji z toho:

"Engie, Neoen plan 1 GW solar-plus-storage project in France

The two French companies have announced Horizeo, a massive project that includes a solar plant, battery storage, a green hydrogen production unit, a data center, and an agrivoltaic facility. The huge project is scheduled for completion in 2026"

"The electricity generated by the plant will be sold through power purchase agreements (PPAs) to unspecified customers. “We want to demonstrate that solar photovoltaic energy is today mature, reliable, and competitive enough to ensure the direct supply of electricity to industrial companies,” the two companies said in a joint statement"

Jirka Trn
12. leden 2021, 21:16

Další z Vaněčkových "jednou možná" vydávaných za "důkaz dnes". :))

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se