Průměrná cena silové elektřiny v Německu vloni poklesla téměř o pětinu

DomůRychlé zprávyPrůměrná cena silové elektřiny v Německu vloni poklesla téměř o pětinu

Průměrná cena silové elektřiny v Německu vloni meziročně poklesla o 19 %. Důvodem byly nízké ceny paliv, nízká poptávka po elektřině a vyšší výroba obnovitelných zdrojů energie (OZE). Informaci uvedl Institut energetické ekonomie (EWI) při univerzitě v Kolíně nad Rýnem.

Průměrná cena silové elektřiny na velkoobchodním trhu v Německu v loňském roce dosáhla 30,47 EUR/MWh, což je o 7 EUR/MWh nebo o 19 % méně než v roce 2019. Svého minima cena dosáhla v dubnu, kdy se Německo nacházelo ve svém prvním lockdownu.

Cena silové elektřiny na velkoobchodním trhu v Německu. Zdroj: EWI

Pokles spotřeby

Opatření k omezení šíření onemocnění COVID-19 významně ovlivnily spotřebu elektřiny v Německu, ta se v konečném součtu za rok 2020 podle EWI snížila o 3,2 % (16 TWh). Spotřeba poklesla zejména v dubnu v době prvního lockdownu, zůstala však i v dalších měsících nízká. Teprve v srpnu se spotřeba zotavila na úroveň předchozího roku. Druhý lockdown, který započal v listopadu a pokračuje dodnes, měl v roce 2020 pouze malý vliv na spotřebu elektřiny.

Nižší náklady na palivo

V důsledku celosvětového poklesu poptávky vlivem opatření proti pandemii COVID-19 došlo v roce 2020 k poklesu cen energetických paliv. Ceny plynu se již v roce 2019 dostaly pod tlak kvůli vysoké nabídce. V roce 2020 však dosáhly nových minim, vlivem poklesu spotřeby plynu, mírné zimě, která omezila spotřebu v teplárenství, a měla tak za následek rekordní zaplnění zásobníků po zimě, a vysokého dovozu, a to jak ve formě LNG, tak prostřednictvím plynovodů.

Evropská energetická burza (EEX) od 1. října 2020 dokonce začala umožňovat záporné ceny na svých spotových trzích se zemním plynem.

Cena evropských emisních povolenek (EUA) se v důsledku snížené hospodářské aktivity v dubnu rovněž propadla, ale díky rychlému oživení zůstala v průměru za celý rok stabilní.

Nižší ceny paliv snížily mezní náklady elektráren, změnilo se i pořadí elektráren v merit order a tím i  posloupnost jejich nasazování pro výrobu elektřiny.

„Vzhledem k poklesu cen paliv se merit order u  konvenčních elektráren v roce 2020 ve srovnání s rokem 2019 ještě výrazněji vyrovnal. Paroplynové elektrárny těžily z nízkých cen zemního plynu a dostaly se v některých okamžicích v pořadí, v jakém byly využívány, dokonce před hnědouhelné elektrárny, “ uvádí Dr. Simon Schulte, manažer v EWI.

Vyšší výroba OZE

Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů energie v roce 2020 meziročně vzrostla o přibližně 9,2 TWh. Výroba pevninských větrných elektráren  vzrostla o 3,5 %, v případě větrných elektráren na moři to bylo dokonce 11,1 %. Výroba fotovoltaických elektráren si připsala  9,3 %.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay

Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují