Domů
Rychlé zprávy
Spojené království: Cenový limit opět sníží cenu energie pro miliony domácností

Spojené království: Cenový limit opět sníží cenu energie pro miliony domácností

Cenový  limit (price cap), který stanovuje maximální možnou cenu elektřiny a plynu pro domácnosti ve Spojeném království, bude znovu snížen. Dle nového pololetního propočtu má klesnout cena za elektřinu a plyn pro běžnou domácnost o 17 GBP (510 Kč). Výpočet cenového limitu připravuje každé pololetí tamní energetický regulátor Ofgem. Pokles ceny pro koncové zákazníky je dán především nízkými velkoobchodními cenami elektřiny a plynu. Od zavedení cenové regulace v lednu 2019 ušetřil cenový limit tamním domácnostem přibližně 1 miliardu liber na poplatcích za energii.

Energetický regulátor Ofgem, působící ve Spojeném království,  propočítal nové pololetní limity ceny, takzvaný price cap. Změna maximálních cen začne platit od letošního dubna. Limit pro standardní tarify poklesne o 17 GBP (přibližně 510 Kč). O stejnou výši poklesne i maximální cena pro zákazníky využívající předplacené tarify. U průměrné domácnosti se standardním tarifem si tak nově budou moci energetické společnosti naúčtovat maximálně 1162 GBP (34800 Kč) ročně. U průměrné domácnosti s předplaceným tarifem pak maximálně 1200 GBP (35940 Kč) ročně.

Průměrná britská domácnost (TDCV) je přitom taková domácnost, která odebírá jak elektřinu, tak i plyn a ročně spotřebuje 2,9 MWh elektřiny a 12 MWh plynu. Regulace cen se dle Ofgem v současnosti dotýká celkem 15 milionů domácností. Z čehož 11 milionů domácností má standardní tarif a zbylé 4 miliony domácností využívají „předplacenku“.

„Cenový limit byl vytvořen s cílem ochránit zákazníky, kteří využívají standardní ceníkové tarify a nemění dodavatele energie. Tato regulace zároveň neblokuje tržní soutěž mezi dodavateli energie.“

Jonathan Brearley, CEO Ofgem

Pokles díky velkoobchodním cenám

Nejvýznamnější vliv na pokles cenového limitu mělo snížení velkoobchodních cen elektřiny a plynu ve vyhodnocovaném období (srpen 2019 až leden 2020). K nižším cenám vedly především nízké ceny zemního plynu, kterého je na trhu dostatek díky rekordním hodnotám dovozu LNG a vysokým zásobám v podzemních zásobnících. Složka velkoobchodních cen, která při výpočtu limitu hraje významnou roli, poklesla o 38 GBP. Cenový nárůst byl naopak zaznamenán v oblastech provozních nákladů, síťových a ekologických poplatků a poplatků za zavádění „chytrých“ měřidel.

Rozpad jednotlivých složek ceny ve výpočtu cenového limitu. Zdroj: Ofgem

Limit snížil cenu, ale změna dodavatele je výhodnější

Regulace byla zavedena jako ochrana zákazníků, kteří nemají se svým dodavatelem energie sjednaný některý z výhodnějších tarifů a využívají základní ceníkovou nabídku. Ta je ovšem vždy dražší než ostatní tarify. Ofgem proto vždy při aktualizaci cenového limitu upozorňuje, že pokud by zákazníci místo standardního ceníkového tarifu (ač regulovaného) přešli k jinému dodavateli, mohou ušetřit podstatně více. Tentokrát byla maximální úspora vyčíslena na 305 GBP (9130Kč) ročně.

Simulace výše limitu cen v období před zavedením regulace. Zdroj: Ofgem

Podle informací regulátora Ofgem ušetřily domácnosti ve Spojeném království díky cenovému limitu celkem 1 miliardu GBP. Tento limit byl zaveden na začátku roku 2019 a je aktualizován dvakrát ročně. Pololetní aktualizace mají odrážet průběžné změny na trhu s elektřinou a plynem.

Výhled regulace cen pro koncové zákazníky je ve Spojeném království nejistý. V průběhu letošního léta by měl Ofgem provést celkové zhodnocení regulace. Pokud se neprokáže, že stále existují důvody pro nastavení maximálních cen, bude cenový limit odstraněn.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
PE
17. únor 2020, 11:39

U nas je to nejak naopak,nebo u nas se nevyplati zit ECO...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se