Domů
Rychlé zprávy
Výroba elektřiny z uhlí klesla v Británii letos na jaře na rekordní minimum
Zdroj úvodní fotografie: ㇹヮィㇳhttps://www.flickr.com/photos/shirokazan/

Výroba elektřiny z uhlí klesla v Británii letos na jaře na rekordní minimum

Podle oficiálních zdrojů bylo letos na jaře ve Velké Británii vyrobeno 6 % elektřiny z uhlí, to je rekordně nejnižší hodnota. Ve stejném období minulý rok se přitom uhlí podílelo na výrobě elektřiny z 20 %.

Od loňského jara byly uzavřeny elektrárny Ferrybridge C, West Yorkshire a Longannet ve Skotsku. Největší britská uhelná elektrárna, Drax, navíc přešla z velké části na spalování biomasy, za první pololetí letošního roku tvořil její podíl 70 %.

Roli uhlí zastoupil plyn, ten ve stejném období vyrobil 45 % elektřiny, což je meziročně o 15 % více. Následující graf zobrazuje rostoucí nahrazování výroby elektřiny z uhlí zemním plynem. Prozatím se tak plní vládní slib v boji proti změně klimatu uzavřít veškeré uhelné elektrárny do roku 2025. V některých okamžicích letošního jara se Británie dokonce úplně obešla bez výroby elektřiny z uhelných elektráren, stalo se tak poprvé za více než sto let.

Ve Velké Británii je při výrobě elektřiny uhlí postupně stále více nahrazováno plynem. Zdroj: britské Ministerstvo obchodu, energetiky a průmyslové strategie

V dubnu a květnu překonaly uhlí vítr a slunce

Výrazně taktéž poklesla výroba z obnovitelných zdrojů, na hranici těsně pod 25 %. Důvodem byla nižší rychlost větru a nižší množství srážek, čímž byly ovlivněny větrné a vodní elektrárny. Nízkouhlíkové zdroje – jaderné elektrárny společně s OZE – vyrobily 46 % elektřiny.

V průběhu dubna bylo vyrobeno více elektřiny z větru než z uhlí, v květnu předběhla uhlí výroba ze solárních elektráren. V roce 2015 poklesla těžba uhlí, zároveň poklesl také dovoz této komodity.

Množství skleníkových plynů vlivem vyššího podílu produkce elektřiny v plynových elektrárnách ve druhém čtvrtletí pokleslo oproti prvním kvartálu o 1,3 %.

Úvodní fotografie: Shirokazan @Flickr.com

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se