Domů
Rychlé zprávy
Výroba elektřiny z uhlí klesla v Británii letos na jaře na rekordní minimum
Zdroj úvodní fotografie: ㇹヮィㇳhttps://www.flickr.com/photos/shirokazan/

Výroba elektřiny z uhlí klesla v Británii letos na jaře na rekordní minimum

Podle oficiálních zdrojů bylo letos na jaře ve Velké Británii vyrobeno 6 % elektřiny z uhlí, to je rekordně nejnižší hodnota. Ve stejném období minulý rok se přitom uhlí podílelo na výrobě elektřiny z 20 %.

Od loňského jara byly uzavřeny elektrárny Ferrybridge C, West Yorkshire a Longannet ve Skotsku. Největší britská uhelná elektrárna, Drax, navíc přešla z velké části na spalování biomasy, za první pololetí letošního roku tvořil její podíl 70 %.

Roli uhlí zastoupil plyn, ten ve stejném období vyrobil 45 % elektřiny, což je meziročně o 15 % více. Následující graf zobrazuje rostoucí nahrazování výroby elektřiny z uhlí zemním plynem. Prozatím se tak plní vládní slib v boji proti změně klimatu uzavřít veškeré uhelné elektrárny do roku 2025. V některých okamžicích letošního jara se Británie dokonce úplně obešla bez výroby elektřiny z uhelných elektráren, stalo se tak poprvé za více než sto let.

Ve Velké Británii je při výrobě elektřiny uhlí postupně stále více nahrazováno plynem. Zdroj: britské Ministerstvo obchodu, energetiky a průmyslové strategie

V dubnu a květnu překonaly uhlí vítr a slunce

Výrazně taktéž poklesla výroba z obnovitelných zdrojů, na hranici těsně pod 25 %. Důvodem byla nižší rychlost větru a nižší množství srážek, čímž byly ovlivněny větrné a vodní elektrárny. Nízkouhlíkové zdroje – jaderné elektrárny společně s OZE – vyrobily 46 % elektřiny.

V průběhu dubna bylo vyrobeno více elektřiny z větru než z uhlí, v květnu předběhla uhlí výroba ze solárních elektráren. V roce 2015 poklesla těžba uhlí, zároveň poklesl také dovoz této komodity.

Množství skleníkových plynů vlivem vyššího podílu produkce elektřiny v plynových elektrárnách ve druhém čtvrtletí pokleslo oproti prvním kvartálu o 1,3 %.

Úvodní fotografie: Shirokazan @Flickr.com

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.