Domů
Společnosti ve světě
Shell pokračuje v expanzi mimo sektor ropy a plynu, kromě OZE cílí například na elektromobilitu

Shell pokračuje v expanzi mimo sektor ropy a plynu, kromě OZE cílí například na elektromobilitu

Britsko-nizozemská ropná společnost Royal Dutch Shell investovala v předcházejících týdnech stovky milionů dolarů ve snaze dále expandovat mimo sektor ropy a plynu. Kromě obnovitelných zdrojů energie se ropný gigant zaměřil na elektromobilitu či dodávku elektřiny koncovým zákazníkům ve Spojeném království.

Rozsah oznámených nákupů je sice ve srovnání s celkovými ročními výdaji Shellu nevýrazný, ale jasně ukazuje snahu o diverzifikaci aktivit společnosti a snížení její uhlíkové stopy.

Investice přitom nemíří pouze do projektů spojených s obnovitelnými zdroji. Díky akvizici britského dodavatele elektřiny First Utility, jejíž cena se odhaduje na 200 milionů dolarů, získá Shell portfolio čítající zhruba 825 000 domácností.

V říjnu loňského roku potom společnost oznámila koupi nizozemské firmy NewMotion, která provozuje jednu z největších sítí dobíjecích stanic pro elektromobily v Evropě. Svých 30 000 dobíjecích míst provozuje v Nizozemsku, Německu, Francii či ve Spojeném království.

Návrat do solárního byznysu

V polovině ledna se Shell vrátil do solárního byznysu, když koupil 44% podíl ve společnosti Silicon Ranch Corporation za přibližně 217 milionů dolarů. Americký provozovatel solárních elektráren má v současné době zasmluvněny, ve výstavbě nebo již v provozu zdroje o celkovém instalovaném výkonu 880 MWp.

O tom, že to Shell myslí se solární energetikou vážně, svědčí i nedávno uzavřený pětiletý kontrakt na odběr elektřiny z největší anglické solární elektrárny Bradenstoke. Elektrárna s instalovaným výkonem 70 MWp vyrobí ročně zhruba 65 GWh elektřiny.

„Naše společnost zkoumala způsoby jak posílit naši přítomnost na britském energetickém trhu jak na straně nákupu, tak prodeje. Tato dohoda je tedy významným posílením našeho čistého portfolia ve Velké Británii,“ uvedl Jonathan McCloy z Shell Energy Europe.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se