Domů
Trh s elektřinou
Ceny elektřiny ve Francii s návratem JE klesají, ceny v ČR kopírují ceny v Německu
Zdroj: ČEPS

Ceny elektřiny ve Francii s návratem JE klesají, ceny v ČR kopírují ceny v Německu

Cena kontraktu baseload pro dodávku v listopadu ve Francii ve čtvrtek poklesla na 62,5 €/MWh po oznámení provozovatele francouzských jaderných elektráren EDF o zkrácení několika odstávek. Na dřívější návrat do provozu francouzských JE reagoval také německý trh, kde cena kontraktu baseload pro dodávku v listopadu ve čtvrtek klesla na necelých 41 €/MWh. Cena obdobného kontraktu na pražské energetické burze PXE jako tradičně kopíruje ceny v Německu.

Cena kontraktu baseload pro dodávku v listopadu 2017 ve Francii poklesla ve čtvrtek na 62,5 €/MWh a zaznamenala tak pokles ve srovnání se středou o zhruba 6 €/MWh.

Zahraniční server Platts uvedl, že trh reagoval na zkrácení odstávek francouzských jaderných elektráren. Provozovatel francouzských JE společnost EDF zkrátil jak odstávku 1,3GW bloku Paluel 4, tak 1,3GW bloku Flamanville 2.

Vývoj ceny kontraktu baseload na dodávku elektřiny v listopadu 2017 ve Francii za poslední měsíc (€/MWh). Zdroj: www.EEX.com

Mírný pokles zaznamenala také cena kontraktu baseload pro dodávku v listopadu v Německu, která klesla ve čtvrtek pod 41 €/MWh.

K poklesu cen elektřiny v Německu přispěl podle Platts také pokles ceny paliv a stabilní cena emisních povolenek.

Vývoj ceny kontraktu baseload na dodávku elektřiny v listopadu 2017 v Německu za poslední měsíc (€/MWh). Zdroj: www.EEX.com

Cena obdobného kontraktu na pražské energetické burze PXE, která tradičně kopíruje vývoj cen v Německu, poklesla ve čtvrtek na 41,2 €/MWh.

Vývoj ceny kontraktu baseload na dodávku elektřiny v listopadu 2017 v České republice za poslední měsíc (€/MWh). Zdroj: www.PXE.cz

Komentáře

(5)

Milan Vaněček

22. říjen 2017, 17:01

Je zajímavé že jaderná Francie má baseload o více než 20 EUR dražší než Německo se svojí Energiewende. Kde udělali francouzští soudruzi chybu???

Honzík

22. říjen 2017, 18:00

Malá poznámka, opravte mě pokud dělám někde chybu - Ale na POZE jde v ČR ročně cca 40 mld Kč (tedy 1,5 mld €). Brutto výroba ČR za rok 2016 byla 83 TWh (zdroj ERU). Pokud se to podělí mezí sebou, tak v průměru se doplácí 18 € na vyrobenou MWh. Jinými slovy, kdyby se nedotovalo POZE, byla by cena silové elektřiny o 18 € vyšší - a jsme téměř na úrovni Francie. Takže vlastně nás to stojí stejně jako francouze, jen to tak není vidět na první pohled.

Daniel

23. říjen 2017, 08:02

Taky jde o zdrojovou základnu, kdy např. jaderky mají mnohem menší variabilní náklady než ostatní zdroje. Přitom mají velký instalovaný výkon. Kdyby u nás šel do odstávky Temelín nebo Dukovany, jsme na úrovni Francie.

Uvidíme, jestli na začátku nového roku odstaví jaderky v Německu a jaké budou ceny potom.

Jan Veselý

23. říjen 2017, 09:22

Co se týká variabilních nákladů se má situace přibližně takto:

fotovoltaika<větrné<vodní<jaderné<hnědouhelné<černouhelné<plynové<dieselové (pořadí u spalovacích elektráren je ale hodně závislé na účinnosti a ceně komodit).

Jaderky mají nižší variabilní náklady než jiné tepelné elektrárny. Ale elektrárna bez paliva a pohyblivých dílů fungující za běžných teplot a tlaků, to je úplně jiná liga.

Petr

23. říjen 2017, 12:04

A ještě superzajímavější je, že pro spotřebitele je konečná cena elektřiny ve Francii výrazně nižší než v popleteném Německu. Nemluvě o ještě výrazně rozdílnější produkci CO2.

Kde udělali němeční zelení ideologové chybu???

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.