Domů
Trh s elektřinou
Objem elektřiny obchodované na evropské spotové burze EPEX meziročně vzrostl

Objem elektřiny obchodované na evropské spotové burze EPEX meziročně vzrostl

Objem elektrické energie zobchodované v průběhu listopadu na evropské spotové burze EPEX meziročně vzrostl na více než 43 TWh, tedy o téměř 5 %. Na burze EPEX se obchodují krátkodobé kontrakty v celkem 8 zemích, které pokrývají přibližně polovinu spotřeby elektřiny v Evropě.

V minulém měsíci bylo na burze EPEX v rámci denního a vnitrodenního trhu zobchodováno 43,4 TWh elektrické energie, o 4,7 % více ve srovnání s loňským listopadem. V rámci denního trhu došlo k nárůstu objemu o 3,9 % na 37,5 TWh, výrazně větší, 10% nárůst na 5,9 TWh zaznamenalo obchodování na vnitrodenním trhu.

Na spotové burze EPEX se obchodují krátkodobé kontrakty v Německu, Rakousku, Francii, Velké Británii, Belgii, Švýcarsku a Lucembursku. Největší část celkového objemu byla již tradičně zobchodovaná v rámci společné německo-rakouské obchodní zóny, celkem 18,4 TWh v případě denního trhu (meziroční nárůst o 1,1 %), v rámci vnitrodenního následně 3,8 TWh (nárůst o 9,2 %).

Spotovým trhům se nejvíce dařilo ve Velké Británii

Největší nárůst na denním trhu nastal u Velké Británie, kde bylo v průběhu listopadu zobchodováno 4,9 TWh elektrické energie, o 2 TWh více než loni. Mírně vzrostl i objem na nizozemském trhu (1,81 TWh, +2,6 %), v případě Švýcarska nedošlo s 1,8 TWh k žádným výrazným změnám. Jediné denní trhy, které zaznamenaly meziroční propad, byly trhy v Belgii s 1,6 TWh (-16 %) a Francii s 7,9 TWh (-7,9 %).

Na vnitrodenním trhu bylo na burze EPEX v minulém měsíci zobchodováno celkem 5,9 TWh elektřiny, z toho téměř dvě třetiny v rámci německo-rakouské zóny (3,8 TWh, +9,2 %). Výrazně více se v Británii letos obchodovalo i na vnitrodenním trhu (1,46 TWh, +20 %). Ve zbylých zemích se objemy na vnitrodenním trhu vůči loňskému listopadu téměř nezměnily.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se