Domů
Trh s elektřinou
Objem elektřiny obchodované na evropské spotové burze EPEX meziročně vzrostl

Objem elektřiny obchodované na evropské spotové burze EPEX meziročně vzrostl

Objem elektrické energie zobchodované v průběhu listopadu na evropské spotové burze EPEX meziročně vzrostl na více než 43 TWh, tedy o téměř 5 %. Na burze EPEX se obchodují krátkodobé kontrakty v celkem 8 zemích, které pokrývají přibližně polovinu spotřeby elektřiny v Evropě.

V minulém měsíci bylo na burze EPEX v rámci denního a vnitrodenního trhu zobchodováno 43,4 TWh elektrické energie, o 4,7 % více ve srovnání s loňským listopadem. V rámci denního trhu došlo k nárůstu objemu o 3,9 % na 37,5 TWh, výrazně větší, 10% nárůst na 5,9 TWh zaznamenalo obchodování na vnitrodenním trhu.

Na spotové burze EPEX se obchodují krátkodobé kontrakty v Německu, Rakousku, Francii, Velké Británii, Belgii, Švýcarsku a Lucembursku. Největší část celkového objemu byla již tradičně zobchodovaná v rámci společné německo-rakouské obchodní zóny, celkem 18,4 TWh v případě denního trhu (meziroční nárůst o 1,1 %), v rámci vnitrodenního následně 3,8 TWh (nárůst o 9,2 %).

Spotovým trhům se nejvíce dařilo ve Velké Británii

Největší nárůst na denním trhu nastal u Velké Británie, kde bylo v průběhu listopadu zobchodováno 4,9 TWh elektrické energie, o 2 TWh více než loni. Mírně vzrostl i objem na nizozemském trhu (1,81 TWh, +2,6 %), v případě Švýcarska nedošlo s 1,8 TWh k žádným výrazným změnám. Jediné denní trhy, které zaznamenaly meziroční propad, byly trhy v Belgii s 1,6 TWh (-16 %) a Francii s 7,9 TWh (-7,9 %).

Na vnitrodenním trhu bylo na burze EPEX v minulém měsíci zobchodováno celkem 5,9 TWh elektřiny, z toho téměř dvě třetiny v rámci německo-rakouské zóny (3,8 TWh, +9,2 %). Výrazně více se v Británii letos obchodovalo i na vnitrodenním trhu (1,46 TWh, +20 %). Ve zbylých zemích se objemy na vnitrodenním trhu vůči loňskému listopadu téměř nezměnily.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.