Domů
Uhlí
Finsko končí s uhlím. Od roku 2029 zakáže jeho využití pro výrobu energie
Finská uhelná elektrárna Vaskiluoto. Autor: Htm
Finská uhelná elektrárna Vaskiluoto. Autor: Htm

Finsko končí s uhlím. Od roku 2029 zakáže jeho využití pro výrobu energie

Finský parlament minulou středu schválil vládní návrh, který od roku 2029 zakáže v zemi využívat uhlí pro výrobu energie. Přestože Finsko nevyužívá uhlí tak intenzivně jako jiné evropské státy, stále pokrývá přibližně desetinu energetických potřeb země.

Finsko se stalo další zemí, která plánuje přestat využívat uhlí jako energetický zdroj. V minulém týdnu finský parlament podle agentury Reuters přijal vládní návrh, který od 1. května 2029 zakáže využívání uhlí pro výrobu energie. Spalování uhlí by poté mělo být povoleno pouze v případě nouze.

„Bylo to plánováno již delší dobu. Včera byl návrh schválen. Datum účinnosti je 1. květen 2029. Jedná se o legislativu zakazující energetické využívání uhlí,“ uvedl podle agentury Reuters po schválení návrhu Lauri Tenhunen, poradce obchodního výboru finského parlamentu, který se podílel na přípravě zákona.

Přestože podíl uhlí na výrobě elektrické energie ve Finsku za poslední desetiletí klesl, v posledních letech se podle dat finského statistického úřadu stále pohybuje okolo 10 %. Podobně je tomu i v případě podílu na celkových energetických potřebách země.

Finsko bude muset nahradit chybějící výkon. A to zřejmě nejen z uhlí

Před Finskem nyní stojí otázka, jak chybějící výkon uhelných elektráren nahradit. Část výkonu mohou nahradit právě budované jaderné bloky, část výkonu by Finsko mohlo dovážet. Sázka na dovoz elektřiny ze zahraničí by se zemi nicméně nemusela vyplatit, jelikož již nyní pokrývá až pětinu svých potřeb dovozem, a to zejména ze Švédska.

V sousedním Švédsku však stále není jasné, jak se bude dále vyvíjet role jaderné energetiky v tamním energetickém mixu. S plánovaným uzavřením dvou jaderných reaktorů v letech 2019 a 2020 bude Švédsko během zimy podle tamního provozovatele přenosové soustavy rovněž odkázáno na dovoz elektřiny ze zahraničí.

Úvodní fotografie: Finská uhelná elektrárna Vaskiluoto. Autor: Htm

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se