KPMG: Indie je na cestě předstihnout USA a stát se druhým největším těžařem uhlí na světě

19. září 2019, 14:02
DomůUhlíKPMG: Indie je na cestě předstihnout USA a stát se druhým největším těžařem uhlí na světě

Těžba uhlí v Indii stabilně roste, přičemž v letošním roce by se měla v globálním žebříčku zařadit na druhou příčku za vedoucí Čínu. Za stoupající těžbou uhlí stojí růst tamní ekonomiky a s ním spojená vyšší spotřeba elektrické energie.

Těžba uhlí by se v Indii měla ve fiskálním roce 2019/2020, který trvá od letošního 1. dubna do 31. března příštího roku, vyšplhat na 815 milionů tun. Oproti loňským 730 milionům tun se tak jedná o více než 10% nárůst.

Podle Niladri Bhattacharjee, partnera ze společnosti KPMG, by tak letos Indie měla v těžbě uhlí překonat Spojené státy, které dle odhadů tamní vládní agentury U.S. Energy Information Administration v letošním roce vytěží 674 milionů tun. V USA přitom panuje opačný trend, kdy těžba uhlí v posledních letech klesá.

Za vyšší těžbou stojí rostoucí ekonomika

Jelikož životní úroveň spolu s indickou ekonomikou v posledních letech stoupá, roste i tamní spotřeba elektrické energie. Podle S Chandrasekhara, provozního ředitele společnosti Singareni Collieries, která je jedním ze dvou vládních těžařů uhlí, dosahuje roční spotřeba elektrické energie na obyvatele 1,15 MWh. V Číně se přitom ročně spotřebuje v průměru 4,28 MWh elektrické energie na obyvatele, v USA dokonce 12,83 MWh.

Singareni Collieries by v letošním fiskálním roce měla vytěžit 67 milionů tun, přičemž druhý vládní těžař, Coal India, má vytěžit 660 milionů tun. Pro fiskální rok 2024/2025 si indická vláda podle Platts stanovila cíl vytěžit 1 miliardu tun uhlí, z čehož 880 milionů tun má vytěžit Coal India.

Domácí produkce nestačí

Dovoz uhlí do Indie podle serveru Platts dosáhl v roce 2018 celkem 173 milionů tun, přičemž letos by měl vzrůst na 193 milionů tun. V roce 2020 podle predikcí Platts vzroste o dalších 20 milionů tun na 213 milionů tun, čímž země překoná Čínu, a stane se tak největším dovozcem uhlí na světě.

Kromě doplnění domácí těžby, která nezvládá pokrýt veškerou poptávku, se importované uhlí rovněž využívá ke zvýšení výhřevnosti méně kvalitního domácího uhlí.