Německá RWE žaluje Nizozemsko za plán odstavit uhelné elektrárny bez náhrady
Odklon od uhelné energetiky je aktuálním tématem napříč celou Evropskou unií, přičemž řada zemí již stanovila termíny, kdy by výroba elektřiny u uhlí měla skončit. Nizozemsko plánuje ukončit výrobu elektřiny z uhlí již do konce současné dekády, provozovatelům však negarantuje žádné kompenzace. Německá společnost RWE tak zahájila proti Nizozemsku mezinárodní arbitráž.
Zatímco Německo či Česká republika prozatím směřují ukončit spalování uhlí v elektrárnách v roce 2038, některé z evropských zemí mají ambicióznější plány. Příkladem může být právě Nizozemsko, které si stanovilo jako cílový rok 2030. Rychlejší odklon od uhlí však bude znamenat ztrátu případných zisků pro provozovatele uhelných elektráren, a to obzvlášť v případě zdrojů, které byly uvedeny do provozu relativně nedávno.
To by mohl být i případ uhelné elektrárny Eemshvaen, kterou v zemi provozuje německá energetická skupina RWE. Elektrárna za 2,5 miliardy eur zahájila provoz teprve před pár lety, v roce 2015. RWE však její předčasné uzavření bez náhrady nevnímá jako legální. Podle serveru Clean Energy Wire (CLEW) RWE uvádí, že vláda Nizozemska tuto investici ještě před pár lety podporovala.
Nizozemská vláda se brání, že současné desetileté přechodové období, které odstartovalo přijetím potřebné legislativy v roce 2019, poskytne RWE i dalším společnostem dostatek času, aby uhlí nahradily jinými energetickými zdroji. Stejně tak podle tamního ministra hospodářství toto desetileté období umožní alespoň částečnou náhradu investice.
Arbitráž RWE zahájila na základě Smlouvy o energetické chartě, mezinárodní dohody z roku 1994 pro ochranu investic. Po Nizozemsku podle serveru Euractiv žádá celkem 1,4 miliard eur.
Odstavení uhlí je nutné pro dosažení emisních cílů
Nizozemsko patří mezi státy, které měly dlouhodobě největší problémy plnit národní cíle, jež tvořily celkový cíl EU dosáhnout 20% podílu obnovitelných zdrojů na hrubé konečné spotřebě energie do roku 2020. Na začátku loňského roku uveřejnil eurostat data za rok 2018, podle kterých bylo Nizozemsko na posledním místě mezi zeměmi EU s podílem energie z OZE na úrovni 7,4 %. Zároveň Nizozemsku chybělo nejvíce procentních bodů k dosažení národního cíle, který byl stanoven na 14 %.
Pro navýšení podílu energie z OZE tak Nizozemsko uzavřelo dohodu s Dánskem, které na zemi za 100 milionů eur mělo statisticky převést 8 TWh přebytků energie z obnovitelných zdrojů. Podle dat za rok 2018 mělo totiž Dánsko podíl obnovitelných zdrojů energie na hrubé konečné spotřebě 36,1 %, přičemž národní cíl pro rok 2020 byl pouze 30 %.
Dalším krokem pro snižování emisí je zavedení uhlíkové daně na emise z průmyslu, ke kterému Nizozemsko přistoupilo od letošního roku.
Mohlo by vás zajímat:
Die Piefke zlikvidovali Moorburg, Holanďani zavřou Eemshvaen. Stavitelé a radní se napakovali, zúčastněné firmy vysoudí tučné odškodné a občané budou třít ebonitovou tyč (liščím) ocasem.
No to je chucpe jak vyšité, to nevymyslíš.
Myslím že se mýlíte, obyvatelům statisticky převedou přebytky OZE.
Teď se jasně ukazuje co je za podporou zelené energetiky. Nic než zisky koncernů. A je jim jedno, ze to vše zákazník zaplatí. Stejně tak je jim jedno, jestli v zásuvce zákazník má 220 nebo ne. Za energetickou bezpečnost přece ručí stát... to je to, co bychom si měli uvědomit. A slavní politici, kteří tohoto nedbají, by měli být popohnani k zodpovědnost!
A to si predstavte, ze nekteri bysme chteli v zasuvce i 230V!
A jsou tací co i 400V
Dobrý den, jsem ze starší generace a pamatuji jak ti zlí komunisté v určitém čase zavírali doly, že nebudou už vůbec potřeba a že poručíme větru dešti. Po roce 1989 energetika byla rozkradená a všechny náklady na ní byly přeneseny na občany. Voda byla prodána Klausem a jeho pohůnky do zahraničí, hospodaření s odpady bylo privatizováno a občanům bylo vtloukáno do hlavy že vše se vyřeší tříděním odpadů kdy zisky jdou opět zahraničním společnostem. Pak do toho vstoupila Evropská unie spolu s Němci kteří mají 3x větší HDP díky dividendám z Evropy a začali poučovat celou Evropu, jak se chovat. 300 000 Čechů má energetickou chudobu, protože je zblbli a neřekli jim že si můžou za zatopit dřívím nebo uhlím. Je mi ze současného stavu na zblití. Za vše může současný společenský systém v Čechách, a bohužel v současné době není vůbec koho volit, protože opozice jsou totální pitomci a současná vláda jsou potomci minulého režimu.
naklady na energie boli prenesene na konzumentov energie? no to je vskutku podivne, to musi byt snad nejaky kapitalizmus, kde funguje vztah predavajuci kupujuci
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se