Německo vypíše aukce na uzavírání černouhelných elektráren

5. červenec 2019, 14:41
DomůUhlíNěmecko vypíše aukce na uzavírání černouhelných elektráren

Německo plánuje v první vlně odstávek uhelných elektráren dražit kompenzaci za uzavírání černouhelných zdrojů v aukcích, uvedl včera německý ministr hospodářství a energetiky, Peter Altmaier. Nejprve tak dojde k uzavření elektráren, které budou požadovat nejnižší kompenzace. S doporučením tohoto postupu přišla již tzv. uhelná komise ve své lednové závěrečné zprávě. Hnědouhelné elektrárny budou uzavírány na základě dohod s jejich provozovateli.

Německá vláda předložila harmonogram pro zákon o postupném vyřazování uhlí. Jak včera oznámilo Ministerstvo hospodářství a energetiky, na podzim by měl být představen návrh zákona o černém uhlí a paralelně s tím by měla probíhat jednání s provozovateli hnědouhelných elektráren. Ministerstvo očekává, že zákon bude schválen do konce roku.

Podle Altmaiera bude odstavování elektráren probíhat tak, aby byla vždy zajištěna bezpečnost dodávek elektřiny. Ministerstvo již vede rozhovory s provozovateli hnědouhelných elektráren, aby zajistilo jejich řádné vyřazování z provozu.

Počáteční rozhovory s RWE o vyřazování starších elektráren jsou již v pokročilé fázi a dle informací ministerstva jsou jednání „konstruktivní“. Obě strany se shodují v tom, že by uzavírání hnědouhelných zdrojů mělo začít u starších elektráren v západním Německu.

Ministerstvo dále vysvětlilo, že pro vyřazování černouhelných elektráren jsou v prvních letech plánovány aukce. V aukcích bude provozovatelům umožněno nabídnout cenu za uzavření elektrárny. Nejnižším nabídkám ve vztahu ke snížení emisí CO2 budou poskytnuty kompenzační platby.

„Tímto způsobem snížíme emise CO2 za nejnižší náklady,“ uvádí ministerstvo.

Uzavření 7,7 GW černouhelných a 5 GW hnědouhelných zdrojů

Německá uhelná komise, která byla jmenována vládou, v lednu stanovila, aby v roce 2022 instalovaný výkon hnědouhelných elektráren stejně jako černouhelných dosáhl 15 GW. To oproti roku 2017 znamená odstavení 5 GW instalovaného výkonu hnědouhelných elektráren a 7,7 GW černouhelných elektráren.

Při zohlednění současných plánů to znamená dodatečné odstavení 3 GW hnědouhelných a 4 GW černouhelných elektráren. Komise navíc doporučuje, aby postupně došlo k nahrazení 2,3 GW černouhelných elektráren aktuálně zařazených v síťové rezervě plynovými elektrárnami.

Očekává se, že detaily týkající se uzavření hnědého uhlí budou zahrnuty do parlamentního procesu pro zákon o uzavření uhlí, přičemž ministerstvo očekává, že zákon bude schválen do konce roku.

Kabinet již schválil podpůrný balíček pro regiony nejvíce zasažené odklonem od výroby elektřiny z uhlí v objemu až 40 mld. eur (cca 1 bilion korun). Finance, které mají být vynaloženy do roku 2038, mají sloužit jako kompenzace dopadů plánovaného uzavření uhelných elektráren a dolů.

Německá černouhlená elektrárna Mehrum. Zdroj: ZPP Ingenieure AG