Domů
Uhlí
Německo vypíše aukce na uzavírání černouhelných elektráren
Německá černouhlená elektrárna Mehrum. Zdroj: Kraftwerk Mehrum GmbH
Zdroj: Kraftwerk Mehrum GmbH

Německo vypíše aukce na uzavírání černouhelných elektráren

Uhlí
10 komentářů
5. červenec 2019, 14:41
David Vobořil

Německo plánuje v první vlně odstávek uhelných elektráren dražit kompenzaci za uzavírání černouhelných zdrojů v aukcích, uvedl včera německý ministr hospodářství a energetiky, Peter Altmaier. Nejprve tak dojde k uzavření elektráren, které budou požadovat nejnižší kompenzace. S doporučením tohoto postupu přišla již tzv. uhelná komise ve své lednové závěrečné zprávě. Hnědouhelné elektrárny budou uzavírány na základě dohod s jejich provozovateli.

Německá vláda předložila harmonogram pro zákon o postupném vyřazování uhlí. Jak včera oznámilo Ministerstvo hospodářství a energetiky, na podzim by měl být představen návrh zákona o černém uhlí a paralelně s tím by měla probíhat jednání s provozovateli hnědouhelných elektráren. Ministerstvo očekává, že zákon bude schválen do konce roku.

Podle Altmaiera bude odstavování elektráren probíhat tak, aby byla vždy zajištěna bezpečnost dodávek elektřiny. Ministerstvo již vede rozhovory s provozovateli hnědouhelných elektráren, aby zajistilo jejich řádné vyřazování z provozu.

Počáteční rozhovory s RWE o vyřazování starších elektráren jsou již v pokročilé fázi a dle informací ministerstva jsou jednání „konstruktivní“. Obě strany se shodují v tom, že by uzavírání hnědouhelných zdrojů mělo začít u starších elektráren v západním Německu.

Ministerstvo dále vysvětlilo, že pro vyřazování černouhelných elektráren jsou v prvních letech plánovány aukce. V aukcích bude provozovatelům umožněno nabídnout cenu za uzavření elektrárny. Nejnižším nabídkám ve vztahu ke snížení emisí CO2 budou poskytnuty kompenzační platby.

„Tímto způsobem snížíme emise CO2 za nejnižší náklady,“ uvádí ministerstvo.

Uzavření 7,7 GW černouhelných a 5 GW hnědouhelných zdrojů

Německá uhelná komise, která byla jmenována vládou, v lednu stanovila, aby v roce 2022 instalovaný výkon hnědouhelných elektráren stejně jako černouhelných dosáhl 15 GW. To oproti roku 2017 znamená odstavení 5 GW instalovaného výkonu hnědouhelných elektráren a 7,7 GW černouhelných elektráren.

Při zohlednění současných plánů to znamená dodatečné odstavení 3 GW hnědouhelných a 4 GW černouhelných elektráren. Komise navíc doporučuje, aby postupně došlo k nahrazení 2,3 GW černouhelných elektráren aktuálně zařazených v síťové rezervě plynovými elektrárnami.

Očekává se, že detaily týkající se uzavření hnědého uhlí budou zahrnuty do parlamentního procesu pro zákon o uzavření uhlí, přičemž ministerstvo očekává, že zákon bude schválen do konce roku.

Kabinet již schválil podpůrný balíček pro regiony nejvíce zasažené odklonem od výroby elektřiny z uhlí v objemu až 40 mld. eur (cca 1 bilion korun). Finance, které mají být vynaloženy do roku 2038, mají sloužit jako kompenzace dopadů plánovaného uzavření uhelných elektráren a dolů.

Německá černouhlená elektrárna Mehrum. Zdroj: ZPP Ingenieure AG

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Ivan Novák
5. červenec 2019, 16:50

Quem Deus perdere vult, dementat prius. V lednu 2023 bude v Německu a okolí zábava, jak to říci, takového zvláštního typu.

Martin Hajek
5. červenec 2019, 23:34

Nějaké racionální důvody určitě najít lze. Německo vymírá a zoufale potřebuje opatření na podporu porodnosti, kdy večer nepůjde televize. V New Yorku se to onehdá celkem osvědčilo.

Jan Veselý
6. červenec 2019, 11:51

Tohle už je fakt zoufalé. Hlavně když je dnes už TV médium tak pro důchodce.

Petr
6. červenec 2019, 13:01

Tak holt, aby to postihlo i mladé s bateriovými notebooky, nebude potřeba pár blackoutů, ale rovnou neustálé pravidelné vypínání elektřiny domácnostem jako v Indii, kde je porodnost pěkná :)

Ale ne, je prostě jasné, že spekulační záškodníci z řad j"elit" naplánovali v Západní Evropě jadernou renesanci na rok 2023, ovšem proti rozumnému řízené třeba v Maďarsku je to do budoucna už jasně zoufale neefektivní (když s nezastavitelným nástupem Číny přestává automaticky fungovat vyvolávání nepokojů a revolucí u konkurentů předluženého konzumního Západu), a proto i bez velké průmyslové tradice do toho Maďarska přesouvají rychle výrobu globální špičky jako Audi, Mercedes a už i BMW. Nějaký úskoky, lži a manipulacemi přilákaný a dotovaný Africký či Asijský pologramotný muslim tomu v době robotizace nemůže konkurovat ani náhodou, i kdyby nepravděpodobně dokázal po mnoha letech drahého výplachu mozku neziskovkami pracovat na směny a bez příliš mnoha přestávek na modlení.

Martin Hajek
6. červenec 2019, 21:43

Tak on při blackoutu Vám nepůjde ani internet nebo cokoliv jiného :-).

Carlos
6. červenec 2019, 21:55

No ještě že jsme se známým vsadili na vývoj offlineovky $_$ to senám ty prašule posypou. Píšu si, přidat pořádně i německé modely....

Done. :D

Jan Veselý
6. červenec 2019, 11:48

Kdo se bojí, sere v síni.

skodafil
6. červenec 2019, 15:26

Pravdu dite. K tomu svetla netreba a splachnout se da i z kyblu. Vlastne - nejsou nejake dotace na suche zachody?

Martin Hajek
6. červenec 2019, 21:47

Tak spláchnout z kýblu se dá, pokud do něj máte vodu, která vám ovšem při blackoutu nepoteče. Takže se půjdete vy... spíš do křoví.

Carlos
6. červenec 2019, 21:57

Tak zase to nedramatizujte, ano? Oni to nějak vymyslí a pěkně nevyslovitelně pojmenují.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se