Platts Analytics: Velká Británie nebude do konce 2020 vyrábět elektřinu z uhlí

DomůUhlíPlatts Analytics: Velká Británie nebude do konce 2020 vyrábět elektřinu z uhlí

Podle S&P Global Platts Analytics se ve Velké Británii během zbytku letošního roku nebude vyrábět elektřina z uhlí na komerční bázi. Tento trend by navazoval na nedávný vývoj, kdy se ve Velké Británii od dubna 2020 elektřina z uhlí téměř nevyráběla. Pokles výroby z uhlí je dle Platts Analytics doplňován výrobou z plynu.

V dubnu 2020 uhlí z výroby elektřiny ve Velké Británii úplně zmizelo na zhruba dva měsíce. Krátce se objevilo v červnu, a to díky souhře několika faktorů – vysoké ceně emisní povolenky, levnému zemnímu plynu a nižší poptávce. Podle Glenna Ricksona, řídícího analytika z Platts Analytics, zprovoznění kabelového vedení mezi Velkou Británií a Francií IFA2 s přenosovou kapacitou 1 GW bude domácí uhelné zdroje z trhu dále vytlačovat.

„Předpokládáme nulovou výrobu z uhlí až do roku 2021, dokonce i v listopadu/prosinci, což je bezprecedentní,“ uvedl Glenn Rickson.

Na začátku srpna Platts Analytics vydal pravidelnou týdenní zprávu o trhu s elektřinou ve Spojeném království. Přestože v červenci ceny povolenky dosahovaly téměř 30 euro za tunu CO2, podle výše zmíněné zprávy není výhled jejich cen v blízké budoucnosti tak pozitivní a předpokládá i pokles.

Pokles výroby z uhlí je nahrazován plynem

Z důvodu snížené dostupnosti jaderných elektráren je přitom pokles výroby uhelných elektráren nahrazován výrobou z plynu. V pěti regionech EU – Francii, Německu, Itálii, Španělsku a Velké Británii (EU-5) – se výroba elektřiny z plynu v červenci zvýšila oproti červnu o 5,6 TWh na 36,4 TWh. Platts Analytics očekává, že výroba elektřiny z plynu bude i na podzim v těchto zemích stabilně vysoká.

„Očekáváme, že výroba elektřiny z plynu v zemích EU-5 bude v září, říjnu a listopadu na zhruba stejných úrovních jako v roce 2019 a čekáme, že v prosinci bude vyšší než v roce 2019, a to i přesto, že celková poptávka bude významně nižší,“ uvedli analytici Platts.

Ve zbytku třetího a ve čtvrtém kvartálu 2020 bude podle Platts Analytics poptávka po elektrické energii o 3–5 % nižší ve srovnání s pětiletým průměrem. Důvodem jsou změny v chování spotřebitelů a ekonomické dopady pandemie koronaviru.