Domů
Uhlí
Platts Analytics: Velká Británie nebude do konce 2020 vyrábět elektřinu z uhlí
Zdroj: Arnold Paul / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Platts Analytics: Velká Británie nebude do konce 2020 vyrábět elektřinu z uhlí

Podle S&P Global Platts Analytics se ve Velké Británii během zbytku letošního roku nebude vyrábět elektřina z uhlí na komerční bázi. Tento trend by navazoval na nedávný vývoj, kdy se ve Velké Británii od dubna 2020 elektřina z uhlí téměř nevyráběla. Pokles výroby z uhlí je dle Platts Analytics doplňován výrobou z plynu.

V dubnu 2020 uhlí z výroby elektřiny ve Velké Británii úplně zmizelo na zhruba dva měsíce. Krátce se objevilo v červnu, a to díky souhře několika faktorů – vysoké ceně emisní povolenky, levnému zemnímu plynu a nižší poptávce. Podle Glenna Ricksona, řídícího analytika z Platts Analytics, zprovoznění kabelového vedení mezi Velkou Británií a Francií IFA2 s přenosovou kapacitou 1 GW bude domácí uhelné zdroje z trhu dále vytlačovat.

„Předpokládáme nulovou výrobu z uhlí až do roku 2021, dokonce i v listopadu/prosinci, což je bezprecedentní,“ uvedl Glenn Rickson.

Na začátku srpna Platts Analytics vydal pravidelnou týdenní zprávu o trhu s elektřinou ve Spojeném království. Přestože v červenci ceny povolenky dosahovaly téměř 30 euro za tunu CO2, podle výše zmíněné zprávy není výhled jejich cen v blízké budoucnosti tak pozitivní a předpokládá i pokles.

Pokles výroby z uhlí je nahrazován plynem

Z důvodu snížené dostupnosti jaderných elektráren je přitom pokles výroby uhelných elektráren nahrazován výrobou z plynu. V pěti regionech EU – Francii, Německu, Itálii, Španělsku a Velké Británii (EU-5) – se výroba elektřiny z plynu v červenci zvýšila oproti červnu o 5,6 TWh na 36,4 TWh. Platts Analytics očekává, že výroba elektřiny z plynu bude i na podzim v těchto zemích stabilně vysoká.

„Očekáváme, že výroba elektřiny z plynu v zemích EU-5 bude v září, říjnu a listopadu na zhruba stejných úrovních jako v roce 2019 a čekáme, že v prosinci bude vyšší než v roce 2019, a to i přesto, že celková poptávka bude významně nižší,“ uvedli analytici Platts.

Ve zbytku třetího a ve čtvrtém kvartálu 2020 bude podle Platts Analytics poptávka po elektrické energii o 3–5 % nižší ve srovnání s pětiletým průměrem. Důvodem jsou změny v chování spotřebitelů a ekonomické dopady pandemie koronaviru.

Komentáře

(1)

Martin Hájek

14. srpen 2020, 23:29

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.