Domů
Uhlí
Těžaři: Sankce vůči Rusku udrží ceny uhlí vysoko i v letošním roce
Vlak vezoucí uhlí
Zdroj: Wusel007 / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Těžaři: Sankce vůči Rusku udrží ceny uhlí vysoko i v letošním roce

Sankce západních zemí vůči Rusku kvůli jeho agresi na Ukrajině udrží ceny uhlí v letošním roce na vysoké úrovni, a to navzdory zlepšující se nabídce, předpokládá australská těžařská společnost Whitehaven. Švýcarská UBS vidí situaci podobně a predikuje, že vysoké ceny uhlí vydrží ještě dva až tři roky. Ze zvýšené poptávky po uhlí se těší i české společnosti.

Rusko, jak udává zahraniční portál Montel, je třetím největším exportérem uhlí na světě. Před vypuknutím války na Ukrajině mnoho zemí EU spoléhalo na dodávky uhlí právě z Ruska. Jednou z nejvíce závislých zemí bylo Německo, a to rovnou z 50 %.

V důsledku vypuknutí války na Ukrajině však EU zakázala dovoz této komodity. To na trhu, přestože se Rusko přeorientovává na jiné trhy, např. Čínu, způsobilo obavu o budoucí nedostatek a cena uhlí šla celosvětově prudce nahoru, když se kupci uhlím předzásobovali.

Pro australského těžaře, zmíněnou společnost Whitehaven, to znamenalo růst tržeb a zapsání šestiměsíční rekordní průměrné prodejní ceny jeho uhlí na úrovni 382 USD/t. A přestože nadprůměrně teplé počasí panující na severní polokouli napomohlo podstatně stlačit ceny směrem dolů, tak jsou celosvětově ceny na stále velmi vysoké úrovni.

Cena černouhelného kontraktu API2 na burze ICE se nyní v případě produktu Cal-24 obchoduje okolo 178,5 USD/t. Ještě počátkem prosince byla cena kontraktu bezmála o 100 USD/t vyšší. Před vypuknutím války na Ukrajině se nicméně obdobný kontrakt běžně pohyboval pod 100 USD/t.

Ceny uhlí jsou aktuálně podpořeny sílící poptávkou Číny, která se snaží znovuotevřít svou ekonomiku po pandemii, což s sebou nese vyšší spotřebu energie. Ceny proto nejsou podpořeny jen v případě uhlí, ale energetických komodit obecně. Cena ropy po svém poklesu opětovně vzrostla nad 85 USD/bbl.

Asijské ceny LNG  jsou pak v očekávání sílící poptávky od poloviny letošního roku vyšší než v případě Evropy. V závislosti na vývoji a rychlosti oživování čínské ekonomiky tak může dojít k soutěži o dodávky energetických komodit mezi Evropou a Asií, což může navýšit jejich ceny vzhledem k omezené nabídce.

Jak předpovídá švýcarská investiční banka UBS, situace by se mohla v případě uhlí změnit v horizontu tří let, kdy bude zprovozněno mnoho nových exportních LNG terminálů a poptávka po uhlí by měla poklesnout. Do té doby se ale provozovatelé dolů mohou radovat ze zvýšeného zájmu, například i Severočeské doly.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Karel Salaj
23. leden 2023, 11:52

Takže bez Ruska a jeho laciných surovin jsme s ekonomikou v háji...

Maly Jarda
23. leden 2023, 21:20

No alespoň že USA , Kanada , Austrálie a vlastníci Britských ropných firem giganticky vydělají. Evropa ráda zaplatí účet když jde o to ekonomicky pomoct Anglo-Americkým , Saudským a Katarským spojencům v boji za demokracii a lidská práva a vyslat signál Rusku.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se