Začátek konce: První černouhelné elektrárny by se v Německu měly uzavřít po příští zimě

13. listopad 2019, 07:23
DomůUhlíZačátek konce: První černouhelné elektrárny by se v Německu měly uzavřít po příští zimě

Německý plán na postupné ukončení výroby elektrické energie z uhlí v průběhu následujících dvou desetiletí začíná nabírat konkrétní obrysy. Poté, co takzvaná uhelná komise předložila na začátku letošního roku svou závěrečnou zprávu, se začíná rýsovat i potřebná legislativa. Podle posledního návrhu zákona by první aukce na uzavření černouhelných elektráren měla proběhnout v příštím roce, přičemž svůj provoz by zařízení měla ukončit po následující zimě.

Dlouho očekávaná legislativa, která má zajistit právní rámec pro plánovaný odklon německé energetiky od uhlí, začíná nabírat konkrétní obrysy. Podle vyjádření mluvčí německého ministerstva energetiky pro server Platts země plánuje v příštím roce první tendr, ze kterého by měly vzejít černouhelné elektrárny o celkovém výkonu 4 GW, které obdrží kompenzaci za předčasné ukončení provozu.

Finanční kompenzaci obdrží ty zdroje, které nabídnou nejnižší cenu za ušetřené emise CO2, přičemž tyto první elektrárny mají svůj provoz ukončit již po zimě 2020/2021. Nabídky do druhého kola mají být poté podány do března 2021. Podle nového návrhu zákona má aukce organizovat německý síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA).

Německé ministerstvo nyní pracuje na dokončení zákona pro ukončení provozu černouhelných elektráren, který by měl zastropovat instalovaný výkon černouhelných zdrojů v zemi na 15 GW ke konci roku 2022. Se zahájením provozu elektrárny Datteln 4 by při zahájení aukcí měl instalovaný výkon těchto zdrojů v Německu dosahovat přibližně 22 GW.

Ministerská mluvčí serveru Platts rovněž sdělila, že návrh zákona v současné podobě neobsahuje žádný cenový strop pro plánované aukce, přičemž další detaily budou dohodnuty napříč ministerstvy, než bude zákon předložen vládě.

Aukce na uzavírání černouhelných elektráren by následně měly probíhat každoročně až do roku 2026, instalovaný výkon elektráren by měl do roku 2030 klesnout na 8 GW. Návrh zákona vychází ze závěrečné zprávy, kterou předložila německá „uhelná komise“, jež byla vládou pověřená k vypracování akčního plánu pro postupný odklon země od uhlí.

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují