Německo vyčlení 6 miliard eur na zvýšení energetické účinnosti budov

DomůÚspory energieNěmecko vyčlení 6 miliard eur na zvýšení energetické účinnosti budov

Německá vláda plánuje podpořit zvyšování energetické účinnosti budov, na které jen v letošním roce vyčlení několik miliard eur. Snižování energetické náročnosti, především v podobě vytápění, je pro zemi klíčové, aby dostála svým klimatickým ambicím. Na rozdíl od sektoru výroby elektřiny, kde se zemi v posledních letech dařilo postupně snižovat emise, jsou sektory budov či dopravy v tomto ohledu problematické.

Německý ministr hospodářství a energetiky Peter Altmaier na začátku týdne oznámil záměr německé vlády vyčlenit na 6 miliard euro pro účely modernizace budov a snížení jejich energetické náročnosti. Podle ministra mají nové programy zahrnovat například zateplování stávajících staveb či jejich vybavení účinnějšími topnými systémy.

„Sektor budov je důležitým faktorem, pokud chceme, aby byla transformace energetiky úspěšná,“ uvedl podle agentury Reuters ministr Altmaier.

Německu se v posledních letech dařilo stabilně snižovat emise z energetiky, a to zejména rozvojem obnovitelných zdrojů, náhradou uhlí plynem či omezením vývozu elektřiny do okolních zemí. V loňském roce přitom obnovitelné zdroje, rovněž díky poklesu spotřeby vlivem koronavirové pandemie, dosáhly v Německu téměř 50% podílu na zatížení tamní soustavy.

V oblasti dopravy a vytápění je však situace odlišná a emise se daří snižovat jen obtížně. Přestože emise z vytápění domácností v zemi za poslední dekádu v zemi poklesly o pětinu, téměř veškerý tento pokles byl však podle studie Německého institutu pro ekonomický výzkum spojen s nižší potřebou vytápět kvůli teplejším zimám.

Snižování emisí mohou spotřebitelé pocítit

Německo ve snaze podpořit přechod k méně emisně náročným technologiím i v ostatních odvětvích již zavedlo od letošního roku uhlíkovou daň, která se projeví na cenách fosilních paliv pro koncové spotřebitele. Například domácnosti a podniky, které využívají k vytápění plyn, si v letošním roce za každou odebranou MWh připlatí zhruba 5 euro. V následujících letech přitom výše daně stabilně poroste.

Podobně i modernizace budov se může podepsat na nákladech na bydlení, jelikož majitelé budov mohou náklady následně přenést do nájemného. Podle agentury Reuters nyní vládní koalice projednává, zda nájemce před případným zvýšením nájemného ochránit tím, že by majitele přinutila nést část nákladů na modernizaci.

Autor úvodní fotografie: Cjp24

Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují