
Dánsko ruší aukci pro offshore vítr, po loňském debaklu upraví podmínky
Segment offshore větrné energetiky není v posledních letech v jednoduché situaci, kdy se projekty potýkají s prudkým růstem nákladů. Tato skutečnost se projevuje v neochotě investorů platit za vysoutěžené lokality pro své projekty, kdy naopak požadují podporu. Dánská vláda tak oznámila, že hodlá zrušit probíhající aukci na 3 GW výkonu a nahradit ji procesem s atraktivnějšími podmínkami.
Zatímco před několika lety se developeři offshore parků v aukcích předháněli s nabídkami na nulovou podporu, dnes je situace odlišná. Hlavním důvodem jsou zvyšující se náklady na realizaci offshore větrných parků napříč celým dodavatelským řetězcem. Developeři tak začínají přehodnocovat své projekty, přičemž v několika případech došlo i k jejich zastavení.
Méně příznivá situace ve srovnání s minulými lety se podepisuje i na výsledcích aukcí v jednotlivých evropských zemích. Například loni na jaře proběhla v Norsku historicky první aukce pro offshore parky, nicméně několik tradičních developerů se jí nakonec nezúčastnilo, jelikož rizika a nejistota byly podle nich příliš vysoké. Vývoj v sektoru offshore energetiky dopadá i na německé aukce, kdy ochota developerů platit za plochy pro offshore parky klesá a příjmy z aukcí v Německu padají.
Neblaze skončila i loňská aukce v Dánsku, které je v Evropě dlouhodobě větrnou velmocí. Do poslední aukce totiž nebyla podána jediná nabídka. Developeři v aukci nesoutěžili o garantované výkupní ceny pro své zdroje, ale naopak měli soutěžit o to, kdo státu nabídne více za možnost svůj projekt realizovat. Dánská vláda se tak podle serveru S&P Global rozhodla další kolo, v rámci nějž je možné podávat nabídky na až 3 GW instalovaného výkonu do 5. dubna, zrušit.
Místo plateb se má do hry vrátit státní podpora
Jako hlavní důvody tamní ministerstvo energetiky podle serveru uvedlo kombinaci rychle rostoucích nákladů, tlak v rámci dodavatelských řetězců a nejistoty ohledně rychlosti růstu poptávky po zelené energii. Nově revidovaná aukce, která by měla k soutěžení nabídnout 2 až 3 GW výkonu, má zahrnovat možnost státní podpory a developerům nabídnout vyšší flexibilitu.
Detaily nového typu aukce zatím nejsou známé. Vláda prozatím oznámila, že se dohodla na zrušení současné aukce a nastavení nových podmínek ve spolupráci s dalšími politickými stranami. Novou podobu aukcí by vláda měla představit v průběhu letošního roku, přičemž první kolo má proběhnout na jaře roku 2026.
Mohlo by vás zajímat:
To není možné, ceny OZE mohou jen padat a klesat a snižovat se. Takže místo toho nastupují dotace a dotace a dotace.
Tak to pane Valento vidíte, kam nás zavedla vysoká inflace v EU, kam nás dostává deindustrializace EU. Zatímco už dřív to vypadalo na konec dotací VtE v oblasti severního moře a naopak, že developři budou ještě platit za možnost budovat VtE,
tak EU úspěšně do toho hodila vidle svojí politikou (vysoké ceny uhlíkových povolenek a enormní zdražení energií, ničení ocelářského průmyslu v EU, v ČR to vidíme v přímém přenosu).
Naproti tomu v Číně je inflace nízká, v USA je podpora levných energií a odstoupení od Pařížské dohody.
A proto třeba ceny fotovoltaických panelů stále klesají (zatímco ceny komponent VtE které EU sama vyrábí, neustále rostou).
pane Vaněčku, teď absolutně nechápu co se nám snažíte sdělit, ocel a povolenky a deindustrialiace mohou za to že vítr fouká pouze občas? Z povolenek jsou dotace pro oze placené, ocel je drahá právě díky oze a deindustrializace je také následek drahých energií, na druhou stranu čím méně průmyslu a všeobecně spotřeby, tím více % oze dodají - omezovat výrobu totiž musí zdroje co lze regulovat. Ne že by oze regulovat nešly ale drží se v optimu dle mppt nebo mpps ale samozřejmě by šel jejich výkon snížit = regulovat, pokud je energie dostatek, ale to by bylo mrzeníčko
Davide, vidím že to opravdu nechápete. Naštěstí většina světa to již pochopila.
No, já taky nechápu, jak OZE vyvolaný nedostatek energie podporuje OZE a jejich zlevňování. Poučte nechápavého, ať nezůstaneme s Davidem sami dva...
Vaněček: většina světa pochopila co to tu blábolíte? Vy to šíříte i ve více jazycích?
Přidávám se k ostatním, nechápu z toho příspěvku vůbec nic.
Klid. Celý smysl Vaněčkova příspěvku hledejte v poslední větě: "A proto třeba ceny fotovoltaických panelů stále klesají (zatímco ceny komponent VtE které EU sama vyrábí, neustále rostou)."
TŘEBA ceny fotovoltaických panelů. Náhodou zrovna FVE panelů. Prostě přihřát si FVE polívčičku za každou cenu, to byl důvod proč vznikl příspěvek, který vypadá jako vytvořený pokaženým generátorem slov. Nic jiného v tom nehledejte.
Pane Novák, V zemích kde se vloni instalovalo nejvíce OZE (Čína, USA, Indie,...), které tvoří většinu světa, by se Vám i Davidovi vysmáli, co to říkáte za nesmysly.
Prostě instalují OZE, především fotovoltaiku, protože vědí, že je to nejrychleji a nejlevněji uvedená do provozu výroba elektrické energie, dávající tu nejlevnější elektřinu. A čistou elektřinu. To je prostě realita miliardového světového byznysu. A příští rok to bude zase více. Žádné Černobyly, žádné Fukušimy.
Kdo to nechápe, tomu není pomoci.
To samé je s elektromobilitou v Číně a USA. Ta je zatím spíš luxus, ale na rozdíl od "běžného luxusu" taky stále zlevňuje.
Samozřejmě v Kocourkově a v EU to funguje občas zcela jinak....
S tím já nic nezmůžu.
Vaněčku, článek je o oze v Dánsku, problém s oze je zde v Evropě, to že v zemích blíže rovníku bude koeficient ročního využití fotovoltaiky vyšší je odvedení pozornosti od toho vašeho blábolení, nechcete se také přestěhovat blíže rovníku? v zimním období se tolik nezkracuje den a není potřeba tolik energie na vytápění, ty vaše fotovoltaiky by tam fungovaly i s vyšším podílem v mixu a nižší akumulací. Všímáte si že vždy odvádíte pozornost z problematiky odehrávající se v Evropě na dění v Indii a Číně?
Jak nedokážeme celosvětově držet za jeden provaz proti oteplování včetně dodržování lidských práv, tak nám to matka příroda spočítá ještě více než máme v představách. Zatím je těch lidských přešlapů asi málo. Nesmíme zapomínat rovněž na setrvačnost takové složité energetické soustavy, jakou je země.
Oteplování lidských práv mi přijde úsměvné :-)
LGBTIQFLMPSVZ vám ukáže!
Mě přišlo úsměvné zase jak jste to pochopil také. I mi jsme součástí té přírody a nesmíme zapomínat, že všechny naše přešlapy, které v podobě nedodržování lidských práv v podobě válečných konfliktů .mají vliv i na změnu klimatu, když musíme nákladné investice dávat jinam, než bychom jako lidstvo potřebovali.
Je Váš příspěvek ironie nebo ne? Dnes už člověk neví. Příroda si samozřejmě poradí.
Nedokážeme držet za jeden provaz a ano to není nutné. Příroda si tento umělý problém vyřeší i bez nás.
pro Miloslav Černý 5. únor 2025, 15:17
Pokud nebude řešení problému s CO2 celosvětové, EU a třeba Kalifornie to sama nezachrání. Musíme se nastávajícím klimatickým změnám přizpůsobit.
Kalifornie je právě klasickým případem špatného přidělování financí, na posílení odolnosti proti požárům dali 2,6 mld.USD a na OZE 15 mld.USD. Asi i díky klimatickým změnám tam během posledních dvou let vyrostlo mnoho křoví-biomasy a oni ji neodstranili a při následných požárech přišli o vše.
pro Milan Vaněček 5. únor 2025, 14:33
Mě tedy připadá, že OZE jsou přímo pupeční šňůrou spojeny s pálením fosilu. Uhelné elektrárně k provozu stačí 30 EUR/MWh a 80 EUR/MWh jsou emisní povolenky. A ty pak slouží jako investiční dotace pro OZE. To jsem zvědav co se stane, až v roce 2045 po dalším dvacetiletém OZE cyklu už nebudou příjmy z povolenek a pánové investoři po 20 letech opět natáhnou ruku. Kdo to zaplatí ?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se